Pandemia nie odpuszcza. Wracają oddziały covidowe

2021-02-25 09:35:00(ost. akt: 2021-02-25 09:43:08)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Ze względu na sytuację epidemiczną w województwie oddziały dla pacjentów z COVID-19 zostaną przywrócone. Od 1 marca w Giżycku i Iławie, a potem w Biskupcu i Nidzicy.
Na giżyckim oddziale covidowym znajduje się 25 łóżek, jeszcze kilka dni temu 5 z nich było zajętych. Natomiast na oddziale zakaźnym, gdzie do dyspozycji pacjentów jest 10 łóżek, obłożenie jest pełne.

– Koronawirus nie odpuszcza, a od kilku tygodni następuje wzrost zachorowań w naszym regionie, postanowiliśmy utrzymać strukturę oddziału covidowego – dodaje Anita Karnacewicz. – Jednak bez personelu medycznego, który powrócił do pracy na swoje oddziały. Chcieliśmy być przygotowani w razie konieczności ponownego uruchomienia oddziału.

Ze względu na dynamiczny wzrost zachorowań na Covid-19, zgodnie z decyzją wojewody, oddziały covidowe w Giżycku i Iławie zostaną przywrócone i już od najbliższego poniedziałku będą hospitalizowani tam pacjenci z koronawirusem.

– Obserwujemy systematyczny wzrost zachorowań w naszym województwie, choć jeszcze do niedawna liczba pacjentów hospitalizowanych malała – informuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego – Obecnie mamy pięćdziesiąt dwa procent zajętości łóżek i spodziewamy się wzrostu. Tak więc spośród czterech oddziałów w regionie dwóm: iławskiemu i giżyckiemu zostaną przywrócone funkcje covidowe w pierwszej kolejności. Planujemy ponowne uruchomienie takich oddziałów w Nidzicy i Biskupcu. Będzie to w sumie około sto pięćdziesiąt łóżek do dyspozycji pacjentów wymagających leczenia szpitalnego.

Jak twierdzi dyrekcja giżyckiego szpitala, wznowienie hospitalizacji i zapewnienie obsługi medycznej na ponownie uruchomionym oddziale covidowym potrwa kilka dni.

– Wymaga to pewnej zmiany organizacji pracy szpitala oraz odpowiedniego przygotowania pomieszczeń oddziału na przyjęcie pacjentów – wyjaśnia Anita Karnacewicz. – Najwcześniej w poniedziałek, 1 marca oddział covidowy może zostać ponownie uruchomiony z pełną obsadą medyczną, gdyż personel od kilku dni pełni dyżury w swoich macierzystych oddziałach.

RS