Związek Literatów Polskich w Olsztynie rośnie w siłę

2021-02-16 19:45:38(ost. akt: 2021-02-16 19:29:38)
Jerzy Szczudlik

Jerzy Szczudlik

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Olsztyńskiemu oddziałowi Związku Literatów Polskich przybyło trzech nowych członków. A to nie koniec...
Ostatnio w szeregi oddziału ZLP w Olsztynie — który w ubiegłym roku obchodził 65-lecie istnienia, co upamiętniono tablicą na budynku restauracji U Artystów, gdzie odbywają się zebrania — przyjęto trzy osoby.

Ewa Klajman-Gomolińska, absolwentka filologii polskiej na WSP w Olsztynie oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UWM, debiutowała w 1983 roku w "Głosie Młodych". Autorka 13 książek, prozatorskich i poetyckich, współautorka wydań zbiorowych, laureatka licznych konkursów literackich. Jej twórczość była zamieszczana w wielu pismach. Zajmuje się też krytyką literacką, recenzuje książki znanych autorów.

Jerzy Szczudlik, absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, bankowiec. Autor zawartych w książkach limeryków, poezji, monodramu, powieści kryminalnej, tekstów piosenek dla Wspaniałego Teatru Bez Nazwy, słuchowisk radiowych. Dramaturg, autor sztuk satyrycznych. Kilka z nich wystawił między innymi olsztyński Teatr przy Stoliku, a jedną Teatr Mały Manufaktura w Łodzi.

Antoni Janowski, absolwent Goethe-Instytut, autor dziewięciu książek poetyckich i prozatorskich. Wraz z Tamarą Bołdak-Janowską pomysłodawca unikalnych widowisk literacko-muzycznych, jak z cyklu „Zajazd do Naraju”. Jego utwory były publikowane w wielu pismach.

Olsztyński oddział ZLP, którego prezesem jest Andrzej Cieślak, liczy obecnie 12 osób, wnioski o przyjęcie złożyło kolejnych dwoje. Ostatnie, wydane w ubiegłym roku publikacje, to poezje i proza „Śladami jesiennego pola” Jerzego Sałaty i „Pociąg do Vera Cruz”, zbiór satyr, poezji i tekstów piosenek Władysława Katarzyńskiego. W planach oddziału jest ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu na miniaturę literacką.

wu-ka