4 lutego mija rok od zawieszenia sędziego Juszczyszyna

2021-02-03 14:35:28(ost. akt: 2021-02-03 15:27:43)
Sędzia od roku nie ma prawa założyć łańcucha sędziowskiego.

Sędzia od roku nie ma prawa założyć łańcucha sędziowskiego.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Minął rok od zawieszenia sędziego Pawła Juszczszyna w prawie do orzekania. Olsztyński sędzia, który jest ikoną sprzeciwu tych, którzy uważają, że polski system sądownictwa został upolityczniony, nadal się nie poddaje. Chce wrócić do prowadzenia spraw.
— Żyję. Ciągle domagam się przywrócenia w prawie do orzekania. Działam społecznie — mówi "Gazecie Olsztyńskiej" sędzia Paweł Juszczyszyn.

Sędzia Juszczyszyn, mimo zawieszenia, uparcie — co tydzień — pojawia się w olsztyńskim sądzie. Składa pismo z żądaniem przywrócenia do orzekania. Złożył ich już kilkadziesiąt.

— Oczywiście to bardzo trudny czas. Tak zwyczajnie po ludzku. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której pracodawca odmawia ci możliwości świadczenia pracy — mówi w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" Paweł Juszczyszyn. — Jednak tym, którzy oczekiwali, że tak długotrwałe zawieszenie odbierze mi chęć walki, bądź złamie muszę powiedzieć, że się nie udało — stwierdza.

I faktycznie. Sędzia Paweł Juszczyszyn, uważany za ikonę sprzeciwu wobec upolitycznienia systemu sądownictwa, nie może narzekać na brak aktywności. Stowarzyszenie Iustitia organizuje z nim liczne spotkania. Sędzia jest zapraszany szczególnie przez studentów prawa. I choć spotkania są przede wszystkim zdalne, to sędzia ugruntował swój autorytet w środowisku prawniczym.

— To bardzo budujące, że właśnie młodzi ludzie tak bardzo interesują się sprawami kraju, ustroju sądownictwa oraz regulacjami Unii Europejskiej w wielu dziedzinach. To daje nadzieję na przyszłość — mówi sędzia Paweł Juszczyszyn.

Sędzia Paweł Juszczyszyn to ten sędzia, który stanął przeciw zmianom w polskim systemie sądowniczym. Zapłacił za to wysoką cenę. Od roku jest zawieszony w możliwości orzekania, a jego sędziowska pensja jest obniżona o 40 procent.

To niebagatelna suma, bo — według dostępnych informacji — sędzia sądu rejonowego zarabia w Polsce około 10 tysięcy złotych. Decyzję o obniżeniu pensji i bezterminowym zawieszeniu w czynnościach rok temu, w lutym podjęła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

To oznacza, że sędzia Paweł Juszczyszyn stracił już około 50 tysięcy złotych i musi żyć za około 6 tysięcy miesięcznie. I choć wydawałoby się, że o takiej pensji za nieprzychodzenie do pracy każdy mógłby tylko pomarzyć, to jednak nie dotyczy to olsztyńskiego sędziego, który jest ikoną sprzeciwu wobec, jak to sam określa, “upolityczniania" sądownictwa.

Izba Dyscyplinarna SN, orzeczeniem I instancji, 23 grudnia 2019 roku przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do wykonywania obowiązków. Taką decyzję zaskarżył rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. I to właśnie jego sprzeciw wobec przywrócenia do pracy sędziego Juszczyszyna stał się powodem orzeczenia II instancji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 4 lutego 2020 roku.

Olsztyński sędzia razem z pełnomocnikami złożył w marcu 2020 roku wniosek do pierwszej prezes Sądu Najwyższego o wznowienie postępowania, w ramach którego został zawieszony. Chciał, by postępowanie zostało przeprowadzone przed Izbą Karną, a nie Izbą Dyscyplinarną, która według niego nie jest sądem. Nie uzyskał jednak przychylnej dla siebie decyzji.
Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sierp #3059418 | 83.5.*.* 4 lut 2021 13:13

  Tysiące ludzi w Polsce wegetuje z powodu nędznych świadczeń emerytalno- rentowych i dziadowskiego wynagrodzenia za pracę . A Kasta Nadzwyczajna opływa w profitach finansowych itp. będąc w rzeczywistości bezkarną grupą , którzy sieją zgorszenie wydając krzywdzące wyroki . Zamiast zająć się polityką , obnoszą się swoją wrogością do aktualnej władzy i porządku publicznego . Wymiar sprawiedliwości postawiony do góry nogami , przez garstkę działającą na zlecenie wrogich agentur , bądź z głupoty .Sędziowie politycy powinni być z automatu wykluczani z praktyki zawodowej.. Wszyscy obywatele w Polsce są równi wobec prawa , a o tym zapomniała Kasta Nadzwyczajna .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #3059328 | 79.124.*.* 4 lut 2021 12:22

   i taki kreuje się na męczennika - jeżeli uważa , że dzieje się krzywda jemu to niech przebranżowi się

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Patriota #3059276 | 83.20.*.* 4 lut 2021 11:57

   Sądy uPOlitycznili takie mędy jak Juczysyn i jemu POdobni. Czemu jeszcze nie siedzi za zniszczenie rolnika i łamanie drogowego praea?! Nareszcie tym żyjącym POnad stan i za nic nie odPOwiadajacym z Kasty ktoś dobrał się do dup. Jest zima jak chce pracować niech idzie do odśnieżania.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Sąsiad #3059094 | 46.170.*.* 4 lut 2021 10:36

    Powiem ci dzień dobry ale wiec że na osiedlu jesteś postrzegany jak zwykła menda, z którą lepiej nawet nie rozmawiać, bo jesteś moralną prostytutką.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

   2. Paragraf #3058779 | 37.201.*.* 4 lut 2021 01:17

    Czy to ten co zniszczył rolnika i ma w dupie przepisy drogowe ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (42)