Olsztyn jak Warszawa. Działka przy basenie poszła za 21 mln zł!

2021-01-29 14:59:20(ost. akt: 2021-01-29 15:42:08)
Ta działka została sprzedana za aż 21 mln złotych.

Ta działka została sprzedana za aż 21 mln złotych.

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Takiej sprzedaży jeszcze nie było w Olsztynie. Działka przy basenie była wystawiona na sprzedaż za 7 mln, a sprzedana za 21 mln zł. Wcześniej radni protestowali przeciw jej sprzedaży bez planu zagospodarowania. Uważali, że bez niego traci na wartości.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ma powody do zadowolenia. Wcześniej był krytykowany przez niektórych radnych za wystawienie działki przy Olsztyńskim basenie bez planu zagospodarowania przestrzennego. Jeden z radnych domagał się nawet wstrzymania sprzedaży działki...

Z informacji, do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" wynika, że licytacja przypominała sceny ze znanych programów telewizyjnych. Nie brakowało emocji. W szranki stanęło 10 oferentów. Optymiści oceniali, że działka może uzyskać cenę do 10 mln zł. Jednak cena szybko poszybowała do góry. I to jak!

Kiedy warszawski deweloper Dynamic Development Sp. z o.o. zaproponował 21 mln zł. pozostali musieli uznać jego przewagę. I właśnie na tej kwocie zakończyła się licytacja.

Prezydent od początku nie kryje, że sprzedaż działki była konieczna żeby zapewnić finansowanie remontu Uranii. — Musimy zabezpieczyć udział własny przez pieniądze pozyskane ze sprzedaży majątku — mówił nam kilka miesięcy temu Piotr Grzymowicz.

Sprzedany teren to dwie sąsiadujące ze sobą działki, których łączna powierzchnia sięga niemal 10,6 tys. mkw. Leżą w bezpośrednim sąsiedztwie nowo wybudowanego Centaurusa.

Co powstanie na sprzedanej właśnie działce? Tego dokładnie nie wiadomo, bo nie ma planu zagospodarowania przestrzennego tej działki, o który tak dopominali się radni. Są jednak inne przepisy, które zawężają możliwości inwestora. To Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która umożliwia wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę na podstawie warunków zabudowy, jak również planów miejscowych. Z tych przepisów wynika m.on zasada tzw dominanty.

— Konsultowałem sprawę z Wydziałem Urbanistyki i Architektury. Zapytałem, czy będziemy w stanie wpisać w warunkach zabudowy określone funkcje i parametry techniczne, np. wysokościowe. Uzyskałem odpowiedź, że nie będzie tam budynku o wysokości pobliskiego Centaurusa, bo to tzw. dominanta, na którą wyraziliśmy jednorazowo zgodę. Tutaj takiej zgody nie będzie — zapewniał jeszcze niedawno prezydent.

Zwycięska spółka Dynamic Development. działa od 2006 r., budując kameralne osiedla oraz domy i apartamentowce w Warszawie i okolicach. Przez 18 lat wybudowała 500 lokali mieszkalnych i 150 usługowych o łącznej powierzchni 40 tys. m2.

SK


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #3057594 | 37.201.*.* 2 lut 2021 23:09

  Moze Polska powinna przyjac wzor niemiecki, ze jak ktos kupuje nieruchomosc lub inwestuje grubsza gotowke to takim obywatelem interesuje sie Urzad Skarbowy i sprawdza czy ta osoba posiada te finanse legalnie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. piszmyprawdę #3053775 | 81.190.*.* 30 sty 2021 22:06

  Radni nie domagali się planu zagospodarowania by zwiększyć wartość nieruchomości!! Domagali się planu by zapewnić pewność tego co w miejscu basenu powstanie. Wartość oczywiście najwyższa jest gdy tak jak w tym przypadku zostawia się deweloperowi wolną rękę, co jest dla niego najkorzystniejsze, ale najczęściej niekoniecznie dla miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stefan #3053391 | 46.77.*.* 30 sty 2021 15:14

  Ciekawe, a ile poszłaby działa pod lotniskiem w Dajtkach. Według mnie miasto mogłby za to zbudować nowe drogi, wyremontować szkoły i szpitale. I jeszcze by starczyło. A tak to działka warta krocie służy tylko garstce pasjonatów, którzy realizują tam swoje nikomu niepotrzebne hobby.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. BRAWO #3053371 | 37.7.*.* 30 sty 2021 14:50

   Super Olsztyn staje się atrakcyjny dla inwestorów

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Komuszek #3053361 | 83.20.*.* 30 sty 2021 14:40

   Czyli "fachowcy" z Ratusza znowu nie doszacowali

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (46)