Lasy toną w tonach śmieci [SONDA]

2021-01-13 19:11:23 (ost. akt: 2021-01-13 15:50:23)
Wysypisko opon w Nadleśnictwie Nowe Ramuki

Wysypisko opon w Nadleśnictwie Nowe Ramuki

Autor zdjęcia: RDLP Olsztyn

Dziś śmieci do lasów się nie wyrzuca, ale... wywozi. Nie pomagają akcje, upomnienia, mandaty. Nie jest nam nawet wstyd. Zatem, czy nowe wysokie kary pieniężne mogą temu zaradzić? Czy wyczyszczą nam kieszenie, choć powinny lasy?
W Polsce w lesie można wyrzucić górę zgniłych jaj lub lodówkę pełną zepsutego mięsa i nie grożą za to żadne sankcje. O ile oczywiście winowajca nie zostanie złapany lub namierzony. Jeśli już wpadnie, dostanie mandat wynoszący zaledwie 500 zł. Tylko. W Singapurze natomiast kara za wyrzucenie chusteczki na ulicy wynosi 1000 dolarów, czyli 2800 zł. Tyle samo trzeba zapłacić za plucie w miejscu publicznym.

Mandat za dokarmianie gołębi kosztuje tam o połowę mniej, a niespłukanie toalety publicznej 420 zł. Co prawda średnia singapurska jest aż o 6 tys. zł. wyższa niż polska, ale mandaty i tak są bardzo dotkliwe. Resort klimatu i środowiska zapowiada jednak zaostrzenie kar: do 5 tys. zł za śmiecenie lasu i 25 lat za przestępstwa środowiskowe, za co dziś grozi 12 lat. Dodatkowo delikwent wyrzucający worek z odpadami w lasie musiałyby przez określony czas zbierać śmieci porzucone przez innych.

W nadleśnictwie w Nowych Ramukach znaleźliśmy 80 wyrzuconych opon, a w Nadleśnictwie Olsztyn ponad sto. I to tylko w ten weekend! Tylu opon nie pozbył się pojedynczy człowiek, ale jakiś zakład, który zawodowo zajmuje się ich wymianą. Chcąc zaoszczędzić na utylizacji, wyrzucił opony do lasu — zauważa Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. — W skali roku na sprzątanie lasów wydajemy ok. 1,5 mln zł. Zebrane śmieci pomieściłyby się zaś w 85 naczepach tirów. Gdyby wyobrazić je sobie ustawione jedną za drugą, łatwiej byłoby ujrzeć skalę problemu. Tym bardziej, że ludzka wyobraźnia jest niesamowita i widać to chociażby po śmieciach, jakie znajdujemy. W Nadleśnictwie Kudypy na przykład znaleźliśmy 15 tys. zgniłych kurzych jaj. Były spakowane i ustawione na drewnianych paletach. Zupełnie surrealistycznym zdarzeniem było też znalezienie lodówki w Nadleśnictwie Mrągowo, która stała na środku leśnej polany. Po jej otworzeniu okazało się, że jest wypełniona gnijącym mięsem. Komuś zapewne się zepsuła, a w niej mięso, więc wywiózł wszystko do lasu. Innym razem w Nadleśnictwie Nidzica ktoś wyrzucił odpady chemiczne — lakiery. Utylizacja kosztowała nas 120 tys. zł. To już duża kwota. A gdy rusza sezon remontów, lasy też to odczuwają. Znajdujemy meble, armaturę, sprzęt RTV i AGD. Dosłownie wszystko, co tylko może komuś przyjść do głowy.

Śmiecenie w lesie to głownie problem mentalny. Ludzie wyrzucają śmieci z lenistwa, wygody, źle pojętej oszczędności. Czy nowe kary to zmienią?
— Ludzie są oburzeni, że mandaty za zaśmiecanie lasu wynoszą dziś maksymalnie 500 zł. Widać to w komentarzach w internecie. Dlatego wydaje mi się, że wyższe mandaty to dobry kierunek — twierdzi Adam Pietrzak. — Tylko czy uda się namierzyć tych, którzy zostawiają śmieci w lesie? Mamy w tym temacie sporo sukcesów. Łapiemy winowajców przy pomocy przenośnego monitoringu. Każde nadleśnictwo taki ma. Albo leśnicy zakasują rękawy i przeszukują worki ze śmieciami, poszukując jakiegoś śladu — na przykład adresu. Często okazuje się to skuteczne.

I dodaje: — W lesie można znaleźć pojedyncze butelki czy puszki. Nie mogę zrozumieć, że ludzie idący na spacer są w stanie dźwigać ze sobą półtora kilograma, bo tyle waży 1-5 litrowy napój, a mają problemy, żeby wrócić do domu z lekką, kilkugramową butelką. Jednak pojedyncze śmieci i tak nie są takim problemem, jak tworzenie wysypisk. Powód takiego zaśmiecania jest zawsze podobny — finansowy. Zdarza się, że właściciel firmy daje pracownikom pieniądze na legalną utylizację, a ci wolą wyrzucić śmieci w lesie i kupić sobie flaszkę. Albo sam wywozi, żeby nie wydawać określonej sumy. W lesie niestety wielu ma poczucie anonimowości. Na szczęście już tak nie jest.


Ada Romanowska
Jak walczyć z osobami zaśmiecającymi lasy i miejsca publiczne?
pokaż wyniki »

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytek #3041042 | 37.248.*.* 14 sty 2021 14:54

  No tak najpierw kara śmierci za nielegalny wywóz a jak się ludzie zaczną bać to podwyższa opłaty za wywóz śmieci tego chcecie

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Idiota #3040986 | 37.248.*.* 14 sty 2021 14:17

  Mam świetny pomysł powyżcie ceny za śmieci jeszcze ze 3 razy to będziecie mieli cały las śmieci aż po same czubki drzew brawo wy. I będziecie mogli śmiało postawić armię policjantów do pilnowania lasu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ozzy #3040978 | 37.248.*.* 14 sty 2021 14:08

  Jak podwyższaja ceny to ludzie wolą wywieżć do lasu proste i żadne gromy i kary nie pomoga

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Max #3040975 | 37.248.*.* 14 sty 2021 14:06

  Zamiast podwyższać ceny za wywóz śmieci zróbcie skup surowców wtórnych gumy plastiku jak skup metalu i problem szybko zniknie ale obawiam się że zanim dojdzie ten pomysł co głów naszej władzy wiele opon i plastiku jeszcze zostanie wywiezionych do lasu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Werx #3040972 | 95.160.*.* 14 sty 2021 14:03

  Najpierw kop na morde na śmieciarza a później inne działania prawne.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD