Dwie przyczepy śmieci, ponad dwie tony eternitu - to tylko część tego, co ostatnio znaleziono w lesie. Ministerstwo mówi "dość" i chce wyższych kar [VIDEO]

2020-07-28 14:51:41(ost. akt: 2020-07-28 14:19:35)

Autor zdjęcia: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie/ Adam Gełdon/ screen

Ilość śmieci odnajdywanych w lasach nie przestaje szokować. Bo czy można przejść obojętnie obok informacji o tym, że w czasie sprzątania naszego ogromnego skarbu, jakim są polskie lasy, znaleziono tony śmieci? Michał Woś, minister środowiska, mówi tymczasem: wypowiadamy wojnę leśnym śmieciarzom.
Ministerstwo Środowsiska chce, we współpracy z Lasami Państwowymi, działać przeciwko śmieceniu w lasach. Narzędziem do walki ma być straszak w postaci wyższych kar. W projekcie ustawy, nad którą pracuje resort, pojawił się zapis, na mocy którego grzywna pieniężna miałaby być podniesiona z obecnych 500 zł do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.

Porządkowi w lesie przysłużyć ma się także pojawienie się nowych fotopułapek. Jak poinformował we wtorek Michał Woś, obecnie działa 2 tys. takich pułapek. Jeszcze w tym roku ich liczba ma wzrosnąć do 5 tys. Koszt tego przedsięwzięcia jest niemały, bo ma wynieść milion złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że Lasy Państwowe płacą co roku około 20 mln zł za sprzątanie śmieci, które są nielegalnie porzucane na obszarach leśnych, to kwota, którą resort chce przeznaczyć na prewencję, przestaje chyba robić aż takie wrażenie.

W kolejnym roku na śmiecących "oko" ma mieć kolejne pięć tysięcy fotopułapek. Leśników wspomagać będą także drony.Wystarczy jeden z ostatnich przykładów, by pokazać skalę problemu dotyczącą śmieci w lesie. Leśnicy z Nadleśnictwa Spychowo we współpracy z OSP Spychowo i wolontariuszami wywieźli z lasu dwie przyczepy ciągnikowe śmieci gabarytowych i zmieszanych, kilkadziesiąt worków z sortowanymi i ponad dwie tony eternitu - poinformowali na swojej stronie internetowej przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Szokującego odkrycia dokonał także tydzień temu pracownik Nadleśnictwa Nidzica. Między Napiwodą a Koniuszynem znaleziono bowiem 15 zbiorników o pojemności 1000 litrów zawierających nieznaną substancję.

— Po przyjeździe na miejsce, rozpoznaliśmy teren, zabezpieczyliśmy go i wyznaczyliśmy strefę niebezpieczną. Trzynaście z piętnastu zbiorników było uszkodzonych, w znacznym stopniu zdeformowanych. Wewnątrz znajdowały się niezidentyfikowane substancje: czarna żywiczna i biała, a także odpady budowlane, tj. puszki po farbach, deski, szmaty. Nie posiadamy sprzętu do szczegółowej identyfikacji tego typu substancji, dlatego na miejsce przybyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Olsztyna — mówił nam wówczas st. kpt. Dariusz Jankowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy.

Po wstępnych badaniach okazało się, że substancja ma odczyn neutralny, a co za tym idzie nie stwarza zagrożenia chemiczno-ekologicznego. Była to prawdopodobnie mieszkanka olejów ropopochodnych.

O podobnie bulwersującym znalezisku zostali poinformowani w połowie lipca olsztyńscy policjanci. Zaalarmowani funkcjonariusze znaleźli na terenie gminy Purda kilkaset zużytych opon oraz zbiorniki po paliwie. Śmieci znajdowały się na terenach leśnych i gruntach rolnych. Do sprawy zatrzymano dwóch mężczyzn. Jeśli potwierdzi się, że to oni wyrzucali odpady w nielegalnych miejscach, mogą trafić do więzienia nawet na pięć lat.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lem #3001063 | 37.47.*.* 4 lis 2020 14:27

  Jezeli lasy panstwowe wydaja tak duze pieniadze na usuwanie porzuconych smieci to jest na to taki sposob. Polowe tych pieniedzy przekazac do sortowni smieci a przy wjezdzie do lasu napisac ogloszenie ze sortownia przyjmie od Pani/Pana odpady za darmo.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. jancio - wodnik #2992620 | 83.5.*.* 25 paź 2020 22:30

  Leśnicy chwalą się że mają foto -pułapki ,więc do dzieła ustawić koło skupisk daczy warszawiaków bo to najwięksi śmieciarze .Ale leśnicy ich się boją bo nie wiedzą kogo przyłapią i dlatego udają że nie widzą kto zaśmieca a śmieci przybywa .Straże leśne nie są skuteczne .

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ed #2989122 | 213.184.*.* 21 paź 2020 08:01

  jak zobaczę to uwierzę, od gadania jeszcze nic się nie zmieniło. Do wysokich mandatów należy jeszcze dodać sprzątanie wysypiska leśnego na koszt sprawcy, bo jakoś nie wierzę w rzetelność kogos kto wywala smieci do lasu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. mutyk #2988039 | 188.146.*.* 19 paź 2020 08:55

  Śmiecenie zaliczyć do przestępstwa i jak na granicy konfiskować samochód.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. tyle w temacie.... #2984936 | 77.79.*.* 13 paź 2020 08:15

  większość co śmieci - 826 k.p.c - po samą wieczność, wiec możecie kary podnosić bez końca śmieci dalej będą

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)