Ta strategia ma umocnić UWM

2021-01-02 16:13:00 (ost. akt: 2020-12-31 16:17:50)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Dla profesora Jerzego Przyborowskiego 2020 rok jest jednym z tych, które zapamięta na dłużej. Tuż przed końcem roku, który przyniósł mu funkcję rektora UWM, podsumowuje on ostatnie miesiące i opowiada o strategii rozwoju uczelni na najbliższą dekadę.

Dokładnie 10 czerwca społeczność uniwersytecka złożyła w rękach nowego rektora odpowiedzialność za dalsze losy UWM. A akurat wizję tego, jak one powinny się kształtować, prof. Przyborowski ma nie od dziś. To pod jego przewodnictwem powstawał nowy statut UWM, będący odpowiedzią na zmiany w szkolnictwie wyższym, i to on współtworzył strategię rozwoju uczelni na kolejne 10 lat. Dzisiaj projekt tej strategii jest ukończony i czeka na przedstawienie go do zaopiniowania Radzie Uczelni, której nowy skład poznaliśmy w grudniu.
Pewne sygnały dotyczące tego, jak ma wyglądać wspomniana strategia, otrzymaliśmy jeszcze przed wyborami rektorskimi, bo obrane cele rozwojowe współbrzmią z programem wyborczym prof. Przyborowskiego. Można więc powiedzieć, że elektorzy mieli jasność, za jaką wizją uczelni głosują.

A zatem?

W STRONĘ DOSKONAŁOŚCI
Rektor UWM nie ukrywa, że najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed uczelnią, jest spełnienie wymogów konkursu „Inicjatywa doskonałości — uczelnia badawcza”. — Jest to cel bardzo ambitny, ale możliwy do spełnienia — zapewnia prof. Przyborowski.

Co trzeba zrobić, aby go zrealizować?

— Musimy osiągnąć bardzo dobry wynik ewaluacji jakości naukowej. Pierwsza przed nami w 2022 roku. Obejmie ona okres 2017-2021, a więc ten, który jest już prawie poza nami. Przygotowana przez nas strategia dotyczy zatem działań, które przygotują nas do kolejnej, a więc za okres 2022-2026. Bardzo ważne jest, by żadna z dyscyplin naukowych nie otrzymała wówczas oceny niższej niż B+ — zaznacza rektor. — Zależy nam na tym, by za te kilka lat ewaluacji poddać także nauki chemiczne, informatykę i nauki o zdrowiu.


Priorytetem programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.

Jak przyznał profesor Przyborowski, w przypadku tej ostatniej dyscypliny dobry wynik ewaluacji pozwoli na przekształcenie Szkoły Zdrowia Publicznego w wydział.

POŁAWIACZE TALENTÓW
Rektor UWM podkreśla, że narzędziami do osiągnięcia najważniejszych celów będzie dalsze inwestowanie w infrastrukturę badawczą. Poza tym uczelnia chce stawiać na umiędzynarodowienie badań – nasi naukowcy powinni być rozpoznawalni w świecie, a środki mają płynąć do uczelni z różnych instytucji i programów, także spoza Unii Europejskiej.

Wśród najważniejszych sposobów na to, by UWM umacniał swoją pozycję w rankingach najlepszych uczelni, jest inwestowanie w kadry. Temu służyć ma nie tylko system motywacyjny, który w najbliższym czasie ma zostać nieco zreformowany, ale i aktywne poszukiwanie osób, które swoim potencjałem mogą wzmacniać te dyscypliny, które są na UWM nowe. — Chcemy stworzyć nowoczesny system zarządzania zasobami ludzkimi — tłumaczy prof. Jerzy Przyborowski. — Mają się w nim znaleźć poławiacze talentów, czyli wyspecjalizowana jednostka zajmująca się wyszukiwaniem osób, które mogłyby wspierać strategiczne dla nas dyscypliny. Zależy nam zarówno na tym, by pojawiali się u nas samodzielni pracownicy naukowi z dużym potencjałem, jak i ci młodzi i zdolni, którzy pod okiem liderów mogliby się szybko rozwijać i przynosić korzyści uniwersytetowi.

Rektor chce także, by na uniwersytecie częściej pojawiali się goście z zagranicy. W tym celu powstać ma fundusz postdoktorancki, dzięki któremu swoje badania w Olsztynie będą mogli prowadzić młodzi naukowcy z różnych zakątków świata.

ZMIANY W ZMIENNEJ RZECZYWISTOŚCI

— Musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nie tylko studentów, ale i regionu czy kraju — nie ma wątpliwości rektor. — Chcemy, żeby powoływanie nowych kierunków było poprzedzone gruntowną analizą. Zajmie się tym specjalne biuro, czyli Uniwersyteckie Centrum Wsparcia. Ono będzie także wspierać studentów z niepełnosprawnościami.

Uniwersytet ma iść także z duchem czasu w innych kwestiach: zmieniać mają się warunki studiowania i pracy, a sama uczelnia być bardziej ekologiczna. — Będziemy kontynuować ideę Green University, modernizując kampus – zaznacza rektor UWM. I dodaje, że mimo potrzeby budowania nowych miejsc postojowych dla aut, uczelnia nie zapomni także o tych, którzy wybierają przyjazne środowisku rowery. Co ważne, strategia rozwoju UWM zakłada wprowadzenie do 2026 roku elektromobilności na terenie kampusu, przede wszystkim w jego starszej części.

Władze rektorskie chcą zresztą pójść też krok dalej w ochronie środowiska i, wprowadzając zintegrowany system zarządzania uczelnią, wcielić w życie ideę „Paperless University”, której celem będzie zminimalizowanie obiegu papierowych dokumentów. Towarzyszyć ma temu usprawnienie komunikacji interpersonalnej, do której wykorzystywane będą też narzędzia w postaci np. aplikacji.

Z myślą o pracownikach niebędących nauczycielami akademickimi powstać ma też system wartościowania stanowisk pracy. Dzięki niemu jasne staną się zasady awansowania.

Usprawniony ma zostać także system zarządzania majątkiem i infrastrukturą uczelni. – Zaczniemy od inwentaryzacji, żeby sprawdzić, jakie obiekty i grunty są dla nas bezcenne i co należy chronić, a co warto np. sprzedać – zaznacza rektor.
W przygotowanym przez władze rektorskie dokumencie istotne miejsce zajmuje umocnienie marki uniwersytetu w kraju i za granicą. — Na popularność naszej uczelni wpływa nie tylko promocja oferty kształcenia, ale i osiągnięcia badawcze, innowacje, patenty czy szeroko rozumiana współpraca z otoczeniem — podkreśla rektor.

Władze rektorskie nie chcą tracić z oczu tego, co ważne dla studentów — w strategii znalazło się miejsce dla finansowania nowych miejsc rekreacji czy poprawy warunków w kolejnych akademikach, a w planach jest też powołanie Uniwersyteckiego Centrum Kompetencji., dzięki któremu studenci, doktoranci, ale i pracownicy będą mogli zdobywać kolejne umiejętności i uprawnienia.

2020 r. był na UWM rokiem wyborczym. Uczelnia zyskała nie tylko nowe władze rektorskie, ale zmienił się też skład Senatu UWM oraz Rady Uczelni.

CO ZA NAMI?
Za jeden z najważniejszych sukcesów mijającego roku prof. Przyborowski uważa wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby dla dwóch Wydziałów: Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji. Z tą inwestycją wiąże się zresztą i inny powód do zadowolenia: — Pod koniec roku otrzymaliśmy decyzję o przekazaniu nam łącznie ok. 34,5 mln zł na tę budowę, co stanowi 100 proc. tego, co mogliśmy uzyskać i o co wnioskowaliśmy w 2015 r. — zaznacza rektor.


Uniwersytet wystąpił także o środki z puli tzw. funduszy covidowych, dzięki którym wyremontowany zostanie Dom Studenta nr 10.

A skoro o pieniądzach mowa, to warto zaznaczyć, że… — Na ostatnim posiedzeniu w 2020 roku Senat UWM opiniował korektę planu rzeczowo-finansowego i planujemy ten rok zakończyć kilkunastomilionowym dodatnim wynikiem finansowym — podkreśla rektor.

CO W NAJBLIŻSZYM CZASIE?
Strategia rozwoju UWM ma sprawić, by uczelnia umacniała swoją pozycję. — Robimy to po to, by uniwersytet był liczącą się w Polsce i zagranicą jednostką naukową i dydaktyczną — zaznacza rektor.

Choć strategia jest rozpisana na całą dekadę, będzie brana pod uwagę przy przygotowaniu rocznych planów.

Nie wybiegając więc zbyt daleko w przyszłość, zapytaliśmy rektora o to, co się zmieni na UWM w niedługim czasie?

Po pierwsze, jak zdradza prof. Przyborowski, wkrótce powstaną plany remontu stołówki. Władze UWM chcą wykorzystać nieobecność studentów, by przygotować to miejsce na ich powrót. Zmodernizowane zostaną także inne budynki, w tym wspomniany akademik. Nadchodzący rok będzie też czasem audytów, które pozwolą na przeprowadzenie zmian w zarządzaniu uczelnią.

— Zależy nam na umacnianiu nowych dyscyplin naukowych, ale podstawowym zadaniem na 2021 rok będzie jednak przygotowanie się do ewaluacji. Musimy zrobić wszystko, żeby skończyła się ona dla nas pozytywnym wynikiem — zaznacza prof. Przyborowski.

Daria Bruszewska-Przytuła

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/logouwm-454988-668968.jpg


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. safanduła #3032986 | 213.184.*.* 3 sty 2021 21:30

  Rektor Green University mimo potrzeby budowania nowych miejsc postojowych dla aut pomyśli też o rowerzystach. No łaskawca. Podczas ubiegłorocznego remontu była możliwość ładnej modernizacji placu pod rektoratem, to pozostawili betonowy parking. I ani jedno nowe miejsce dla rowerów nie powstało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Reforma zasad #3032686 | 37.4.*.* 3 sty 2021 09:09

  Jak to się dzieje, że część najlepszych uczelni w Europie, czy w USA np. Oxford, Cambridge, Harvard, Princeton, czy Yale obojętnie o jakim okresie mówimy są zawsze w czołówce, trzymają się nieustannie pewnego b. wysokiego poziomu, są synonimem i gwarancją dobrej jakości i sukcesu po zakończeniu uczelni. UWM wbrew temu co niektórzy mówią o nim może być właśnie taką perełką. Ma wszystko aby właśnie nią być. Jeśli nie będziemy podglądać najlepszych i starać się ich prześcignąć to będziemy zawsze uczelnią byle jaką. UWM jest bardzo piękną uczelnią, ale o jakości decydują pewne zasady, które muszą obowiązywać w życiu uczelni aby wskoczyć o kilka poziomów wyżej. Dlatego rozpoznanie tych zasad i ich wdrożenie powinno być nieustannym celem działań podnoszących poziom. Uniwersytet Warszawski, czy Jagielloński nie powinien być celem do naśladowania, bo są relatywnie dobre ale tylko w Polsce. Ja mówię o szpicu światowym. Ten szpic jest do osiągnięcia po 20, może 40 latach pod jednym warunkiem. Należy przestać myśleć o UWM jako o prowincjonalnej uczelni i skończyć z kumoterstwem, który dziedzicznie jest tutaj na porządku dziennym i wnosi bylejakość, a nie jakość.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. malkontent #3032622 | 93.190.*.* 2 sty 2021 21:43

   i powołać jeszcze kilka innych zespołów, aby nasi mieli ciepłe posadki

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Koska #3032617 | 31.60.*.* 2 sty 2021 21:03

   Będzie remont stołówki i akademików tyle zrozumiałam... Tylko kt6o będzie jadł na tej stołówce to nie wiem.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. gg #3032605 | 88.156.*.* 2 sty 2021 20:03

   Na zdjęciu zadowolony z siebie rolnik, bo niestety tak ten wydział się zowie i zaklinanie rzeczywistości nic nie da :)

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD