Czy Gutkowo się nie udusi?

2020-12-12 13:13:00(ost. akt: 2020-12-11 17:31:35)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Zarząd Olsztyna zlecił przygotowanie oferty sprzedaży gruntów w Gutkowie i Likusach. Przewodniczący Rady Miasta wniósł o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ma konkretne argumenty. Co na to miasto?
Mowa o działkach położonych przy ul. Bałtyckiej. Ma tam powstać blisko 750 mieszkań w przeciągu najbliższych lat. A to — jak podkreśla Robert Szewczyk — trzeba konsultować z mieszkańcami Gutkowa i Likus. Zwrócił się więc o jak najszybsze wszczęcie procedury uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Zwrócił też uwagę na wiele innych problemów.

— Trzeba założyć, że spodziewane dochody budżetu miasta ze sprzedaży zostaną znacząco pomniejszone o koszty budowy nowej infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, a także obiektów użyteczności publicznej, takich jak rozbudowa szkoły i przedszkola — zauważa. — W tym przypadku wydatki mogą okazać się niewspółmierne do spodziewanych zysków (…) Przede wszystkim nie ma bezpiecznego wjazdu na przyszłe osiedle, brakuje chodników po tej stronie jezdni, przejść dla pieszych i innej infrastruktury drogowej, o którą to właśnie miasto będzie musiało zadbać — dodaje.

Radny wspomniał też o problemie ze szkołami — konkretnie z SP 19 i SP 7. Szkoła w Gutkowie przewidziana dla około 200 uczniów mieści obecnie blisko 500 dzieci i nauczycieli.

— Budowa nowego osiedla bez zapewnienia jego przyszłym mieszkańcom miejsc w przedszkolach i żłobkach to anachronizm. Argument o wolnych miejscach w szkołach odległych o ponad 7 km, czyli w centrum miasta, jest co najmniej nietrafiony, stoi w sprzeczności z interesem rodziców, uczniów, a także dotychczasową polityką transportową miasta — podkreślił.
I dodał, że priorytetem powinna być ulica Nowobałtycka.

— Jeśli nie powstanie przed budową nowego osiedla, ruch na obecnej starej, wąskiej Bałtyckiej dodatkowych tysięcy pojazdów zostanie sparaliżowany, a jej stan bezpieczeństwa się obniży. Nie zapominajmy też o braku rozwiązania dla ruchu ciężkich pojazdów budowlanych do terenu budowy nowego osiedla. Ruch betoniarek i ciężarówek po wąskich i spokojnych uliczkach istniejącego osiedla wywoła ostry konflikt. Nie może być zgody na sprzedaż nieruchomości, jeśli nie powstaną wcześniej odrębne drogi techniczne — zauważa Szewczyk.

Brak planu zagospodarowania, w jego ocenie, to mniejsze możliwości egzekwowania zgodności realizowanych inwestycji z oczekiwaniem miasta.
Co na to miasto? Przy opracowywaniu koncepcji podziału terenu przeprowadzono analizy możliwości zagospodarowania terenu uwzględniające uwarunkowania środowiskowe, ukształtowanie, obsługę komunikacyjną oraz uwarunkowania wynikające z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Obsługę komunikacyjną ma zapewnić ul. Bałtycka.

— Co prawda w układzie drogowym nie przewiduje się bezpośredniego podłączenia tego terenu do ul. Nowobałtyckiej, natomiast przeznaczenie terenów w obowiązujących miejscowych planach na drogi publiczne poprzez docelowo zrealizowany układ drogowy umożliwia skomunikowanie z nową ulicą całego osiedla Gutkowo — przekonuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
I przypomina, że kwestia urządzenia wjazdu na teren przyszłej zabudowy z drogi publicznej i realizacja wewnętrznych dojazdów leżą zwykle po stronie inwestora. Miasto uważa też, że planowana zabudowa nie powinna znacząco wpłynąć na płynność ruchu na Bałtyckiej.

W związku z planowaną inwestycją dokonano też analizy dostępności mieszkańców do szkół. Na osiedlu znajdują się dwie szkoły podstawowe: SP 19 (wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1) oraz SP 7.

— W związku ze wzrostem zapotrzebowania na usługi edukacyjne, w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 dobudowano dwie sale lekcyjne. Ponadto wsparcie będzie mogła zapewnić SP 14 przy ul. Konopnickiej. Dzieci z osiedla Gutkowo uczęszczają także do SP 18 na osiedlu Dajtki oraz do SP 2 i 3 w centrum miasta. Przepełnienie uczniów w SP 19 wynika z faktu, że przy elektronicznej rekrutacji rodzice uczniów wybierają tzw. lepszą szkołę — czytamy w odpowiedzi prezydenta.

— Tak szeroka analiza uwarunkowań przestrzennych, społecznych i komunikacyjnych daje podstawę do tego, aby mogąca w przyszłości powstać nowa zabudowa o niskiej intensywności — wielorodzinna (maksymalnie 4 kondygnacje, w tym czwarta w dachu stromym), jednorodzinna wolnostojąca i szeregowa — była utrzymana w charakterze zabudowy osiedla mieszkaniowego Gutkowo bez uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego — przekonuje prezydent.

oprac. pj


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sos #3020140 | 46.112.*.* 14 gru 2020 09:32

  Nowobałtycka? Więcej ludzi mieszka na Zatorzu skąd nie można wyjechać. Trzeci wiadukt niezbędny. Więcej ma problem z jazdą do centrum z Jarot, Generałów niż z całej Bałtyckiej. Połączenie do Warszawskiej. Tam są priorytety, nie na Bałtyckiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom #3020102 | 145.237.*.* 14 gru 2020 06:48

  Jak zwykle bez przygotowania, bez pomysłu aby sprzedać i mieć wszystko w d...e. Co za miasto i jego urzędasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyn #3020042 | 5.184.*.* 13 gru 2020 21:05

  a może pan , na którego mówią prezydent najpierw wybuduje ulice NowoBałtycką jak obiecywał przed wyborami a tuż po nich powiedział że jej nie wybuduje . Następnie na Brzezinach niech wybuduje blokowisko i nie zapomni o linii tramwajowej na Brzeziny ale to już po zagospodarowaniu terenu żeby było na co po raz kolejny pieniądze wydać .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nof #3020034 | 31.13.*.* 13 gru 2020 20:39

   Teraz o tym dyskutujecie? Trzeba było myśleć 50 lat temu. To że południowe Prusy Wschodnie trafiły się wam jak ślepej kurze ziarno ewidentnie przerosło możliwości

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mm #3020004 | 195.136.*.* 13 gru 2020 19:26

   Przezornie już wycięli drzewa w tamtym rejonie, żeby deweloper nie musiał ponosić kosztów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (29)