Jak pracują urzędy w regionie?

2020-11-03 07:20:42(ost. akt: 2020-11-03 07:22:45)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/bsz

Od dziś urzędy przechodzą na pracę zdalną. Miało się to stać już w poniedziałek, ale po rozmowach z samorządami, zdecydowano się na start zdalnej pracy od wtorku. Dla wielu instytucji przejście na pracę zdalną, to nic nowego.
Zgodnie z zapowiedzią premiera, wszyscy pracownicy administracji, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, mają przejść na tryb pracy zdalnej. Ma to trwać przynajmniej dwa tygodnie.

Celem jest zmniejszenie narażenia urzędników na kontakt z osobami trzecimi. W wielu przypadkach rozporządzenie zmieni niewiele, bo urzędy już od dawna same przeszły na pracę zdalną. Wiemy też, że inne zgłoszone przez samorządowców problemy zostaną rozpatrzone w trakcie prac nad projektem kolejnego rozporządzenia, który ma trafić do zaopiniowania w najbliższych dniach.

Ale najpierw trzeba podkreślić, że rozporządzenie, które wyjaśnia urzędom, jak mają pracować od wtorku, nie pojawiło się aż do godziny... Z wieloma urzędami rozmawialiśmy wcześniej. Mimo to członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu wyjaśnili wcześniej, że rozporządzenie wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, ale to kierownicy urzędów będą sami decydowali o szczegółach.

Urząd Miasta w Olsztynie


— Od momentu gdy znaleźliśmy się w tzw. strefie czerwonej, Urząd Miasta zaczął sukcesywnie wprowadzać pracę zdalno-rotacyjną wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Jednak ze względu na charakter pracy naszego urzędu nie możemy obecnie przejść na pracę zdalną w całości — przypomina Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — Musimy zachować ciągłość wykonywanych zadań i świadczyć potrzebne naszym mieszkańcom usługi. W związku z tym cały czas można załatwić m.in.takie formalności jak:
— Zgłoszenie aktu urodzenia (w przypadku konieczności poświadczenia ojcostwa) i aktu zgonu.
— Zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdu.
— Odbiór dowodu osobistego.

Ponadto w dalszym ciągu wydajemy pozwolenia na budowę i wszystkie pozostałe decyzje administracyjne. Prosimy jednak by – w miarę możliwości – kontaktować się z nami zdalnie, składać wnioski w formie elektronicznej lub za pośrednictwem platformy e-PUAP. A na wizyty w urzędzie umawiać się telefonicznie — zaapelowała.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie


— Pracę zdalną wdrożyliśmy już w marcu. Pracujemy w ten sposób w dużym zakresie i czekamy na konkrety w postaci rozporządzenia, które określi ewentualne zmiany — powiedział nam Szymon Tarasewicz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Urząd Wojewódzki w Olsztynie


— Od dłuższego czasu prowadzimy pracę zdalną. Mamy podział na zespoły, część pracuje stacjonarnie, część zdalnie. Te grupy się ze sobą nie mieszają. Nie wiemy, jaka będzie treść rozporządzenia, ale obsługa klienta jest zapewniona. Można się umówić telefonicznie lub mailowo — mówił Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego. — Część spraw jest załatwiana w urzędzie, mamy środki dezynfekujące i procedury. Dla nas praktycznie to żadna nowość. W pracy są osoby związane z obsługą klienta, wprowadziliśmy rotację.

Starostwo Powiatowe w Olsztynie


— Pracujemy zdalnie, więc rozporządzenie niewiele tu zmieni. Praca będzie wyglądać tak, jak do tej pory — mówi Wojciech Szalkiewicz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Olsztynie. — Podzieliliśmy załogę na dwie grupy, więc mamy zdalną pracę w systemie rotacyjnym. W związku z tym jesteśmy w stanie fizycznie obsłużyć mniej interesantów. Zasady się oczywiście nie zmieniają, więc ciągle obowiązuje rejestracja telefoniczna, internetowa i wizyty osobiste po wcześniejszym umówieniu. Ograniczone do niezbędnego minimum. Zasady są też podane na naszej stronie. To również utrudnienie dla nas, bo nie wszystkie czynności można wykonać z domu. Część dokumentów musi być zrobiona w urzędzie. Mamy przetestowaną większość procedur, jakoś sobie radzimy i nie ma większych opóźnień, choć z tym też trzeba się liczyć. Czekamy na rozporządzenie dotyczące wydłużenia ustawowych terminów...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (3 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa #3002943 | 46.215.*.* 7 lis 2020 15:36

  A pracownicy bibliotek? Wypożyczają książki zdalnie?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Pytanie ??? #3000607 | 37.8.*.* 3 lis 2020 15:31

  A czy Diecezja Warmińsko - Mazurska i podległe jej parafie też przeszły na pracę zdalną - bezobjawową

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. FFFFFFFFF #3000437 | 31.0.*.* 3 lis 2020 12:25

  Praca zdalna w Urzędzie Marszałkowskim, dziwne? A ja latam po Urzędzie, bo trwa inwentaryzacja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jacza #3000389 | 5.173.*.* 3 lis 2020 11:33

  Urzady nigdy nie pracowały, urzedy tylko potrafią kraść.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. gostek #3000339 | 89.228.*.* 3 lis 2020 10:10

  I okazuje się, że cześć biurokracji urzędniczej jest niepotrzebna. Co robią od marca urzędnicy odpowiedzialni za sport, rekreację i promocję, turystykę itp., itd. W sumie, co robili do tej pory? Takie kuratoria oświaty? Co one teraz robią? Biurokracja rozbudowana do granic absurdu na wszelkich szczeblach samorządowości i administracji państwowej. Narzekanie na małe zarobki. Dziwne? Za nic się nie płaci. Teraz to powinni przyjrzeć się, czy warto zatrudniać emerytów w administracji, gdzie każdy miesiąc to wypłata, jak wygrana w lotto. Czy będzie robić, czy też nie - i tak mu się należy. A jeszcze lepiej, jak praca zdalna - buhahahaa :) Za siedzenie w domu dwie wypłaty. A budżet powiatu, gminy, państwa traci na tym nieróbstwie. Właśnie praca zdalna zweryfikowała, czy zasadne jest zatrudnianie tylu ludzi na bezproduktywnych stanowiskach. I dotyczy to wszystkich opcji politycznych.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)