ARiMR: Pomoc dla producentów i sprzedawców chryzantem

2020-11-02 09:08:58(ost. akt: 2020-11-02 09:15:34)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową. Chodzi o mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Sobota, targowisko miejskie przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie. Kwiatów pełno, klientów... jak widać na zdjęciu

Pomagajmy i kupujmy chryzantemy!

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Idziemy na spacer po cmentarzach

Idziemy na spacer po cmentarzach

Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia.

Aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.


ARiMR na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać.

Deklarację taką należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów.

Kierownik biura powiatowego Agencji wskazuje miejsce odbioru chryzantem oraz niezwłocznie informuje posiadacza kwiatów o zamiarze odbioru należących do niego chryzantem przez zainteresowany podmiot. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.

Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów.

Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r.

Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis. Bez takich dokumentów pomoc nie będzie mogła być wypłacona.

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tej pomocy.

Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r.

Źródło: ARiMR

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ludzie by kupili na groby #3000307 | 212.160.*.* 3 lis 2020 09:24

  i nie potzebna by była niczyja łaska.W W hipermarketach nie było od początku zarazy zakażeń, a na powietrzu na cmentarzu to już by pokotem wszystkich wykładło?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Co za absurd #3000112 | 88.156.*.* 2 lis 2020 20:51

  Czy mogę zwrócić chryzantemy jeśli nie wykorzystałem w terminie lub dostać rekompensatę ?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. never26 #3000086 | 195.136.*.* 2 lis 2020 20:17

  To moze niech rzqd da tez ludziom co stracili na wymianie z Rosjq jak zamkneli granice wiele firm wtedy podupadlo albo sie zamknelo i nikt o nich nie dbal a tu o sprzedawczyków chryzantem sie troszczq zaraz kazdy pojdzie o kasae do rzqdu bo mu sie nie sprzedalo przez covid itd.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. odp. #2999930 | 83.6.*.* 2 lis 2020 15:53

  Już tydzień przed świętami ludzie porządkowali groby i kupowali chryzantemy i znicze. Nikt nie czeka na ostatnia chwilę, więc takich strat nie mają tym bardziej że można kupować te chryzantemy jeszcze przez cały listopad.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. k #2999894 | 81.190.*.* 2 lis 2020 14:45

   Ze stron Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zniknął komunikat w sprawie zasad pomocy finansowej dla producentów i sprzedawców chryzantem doniczkowych. Chyb się pośpieszyli :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)