Pomagajmy i kupujmy chryzantemy!

2020-11-02 08:14:25 (ost. akt: 2020-11-02 08:26:12)
Sobota, targowisko miejskie przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie. Kwiatów pełno, klientów... jak widać na zdjęciu

Sobota, targowisko miejskie przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie. Kwiatów pełno, klientów... jak widać na zdjęciu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Producenci kwiatów i sprzedający je nie mogą zrozumieć, dlaczego rząd zwlekał z decyzją o zamknięciu cmentarzy do piątkowego popołudnia. — Nie można było tego ogłosić we wtorek czy w środę — usłyszeliśmy na targowisku przy Grunwaldzkiej.
Nasz rozmówca doprecyzował jeszcze: — Choćby po to, żeby każdy mógł zanieść kwiaty i zapalić znicze w ciągu tygodnia!
— Kto mający w sobie choć odrobinę zdrowego rozsądku robi takie rzeczy swoim obywatelom? — pyta z kolei Wojciech Kacała, właściciel gospodarstwa ogrodniczego w Międzylesiu koło Ostródy, w swoim emocjonalnym wpisie na Facebooku. — Dlaczego zrobiliście to mi, mojej rodzinie, moim dzieciom? Mam w sobie tyle bólu, co wściekłości. Od wczoraj wyję z bezsilności. Po waszej decyzji w moich tunelach zostały kwiaty, które hodowałem od czerwca. I bardzo ciężko pracowałem, żeby zapewnić chleb moim dzieciom na kolejne miesiące roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Idziemy na spacer po cmentarzach

Idziemy na spacer po cmentarzach

Wojciech Kacała zwrócił też uwagę, że cmentarze były odwiedzane już od kilku dni, nie było tłoku, bo z powodu zagrożenia koronawirusem obchodzono Święto Zmarłych już od tygodnia, zachowując środki ostrożności. — Czuję się tak, że nie ma takich słów, żebym dzisiaj mógł to opisać. Jak mam teraz żyć? — pyta.

I dodaje: — Robiliśmy wszystko co w naszej mocy. Sprzedawaliśmy kwiaty do późnych godzin nocnych ale i tak zostaliśmy z masą kwiatów... Teraz będziemy próbowali sprzedać choć część z nich — podkreśla Wojciech Kacała, ogrodnik z podostródzkiego Międzylesia. — Dlatego zwracamy się do państwa z prośbą: jeśli zechcielibyście kupić choć po jednej sztuce do ogrodu czy na balkon, bardzo by nam to pomogło.

O to samo apelują inni hodowcy kwiatów, ale też osoby, które je sprzedają. — Liczę na to, że w poniedziałek i we wtorek będzie więcej kupujących — powiedział nam jeden ze sprzedających na targowisku przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie.

W tej samej sprawie odezwała si do nas na naszym profilu FB Małgorzata Burniewicz.
— Dziś (wpis pochodzi z wczoraj — red.) widziałam na targowisku i w okolicach cmentarzy stoiska pełne kwiatów. Byłam też m.in. u ogrodniczki w Różnowie — serce się kraje. Może warto wybrać się do okolicznych producentów, żeby się zorientować, jak można im pomóc — napisała nasza czytelniczka.

Problem dostrzegły już niektóre samorządy i ruszyły im z pomocą. Prezydent Zielonej Góry zapowiedział w mediach, że tamtejszy Zakład Gospodarki Komunalnej odkupi po cenie hurtowej od zielonogórskich handlowców chryzantemy w doniczkach, których nie uda im się sprzedać. Trafią one na ronda, skwery oraz do parków miejskich.

Również władze Ostródy pomagają już producentom, którzy zostali postawienie pod ścianą.
— Podejmujemy działania mające na celu wsparcie przedsiębiorców — poinformował w sobotę w mediach społecznościowych burmistrz Zbigniew Michalak. — Na naszą prośbę o pomoc odpowiedziało wiele firm oraz organizacji.
Zakupione przez nich kwiaty w sobotę udekorowały miejskie pomniki, tablice pamięci i grób Gustawa Gizewiusza na cmentarzu Polska Górka.

W Szczytnie Rada Gospodarcza wraz z burmistrzem Krzysztofem Mańkowskim. Przedsiębiorcy spotkali się przy cmentarzu, żeby kupić kwiaty, znicze i w ten wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.
— Była to bardzo spontaniczna akcja, która narodziła się rano. Pomyśleliśmy, że ten drobny gest, chociaż trochę pomoże producentom — mówi Ryszard Juszczak wiceprzewodniczący RG.
— Cieszę się, że Rada dostrzega takie sytuacje, w których potrzebna jest szybka reakcja. Rzuca pomysł i po prostu działa — tak po ludzku — ocenia Krzysztof Mańkowski.

Czekamy na podobne inicjatywy w innych miejscowościach. O wszystkich będziemy informowali. Do tematu wrócimy.


red.


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bat #2999997 | 88.156.*.* 2 lis 2020 17:48

  ci co chodzą na marsze przysłużyli się - inaczej nikt by nie zamykał cmentarzy; niech po jednym kupią i po sprawie

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Pytania #2999987 | 81.190.*.* 2 lis 2020 17:37

  No dlaczego zwlekali? Dlaczego przez kilka miesięcy nie zrobili nic, aby się przygotować do kolejnej fali koronawirusa? Dlaczego wydali dziesiątki milionów na wybory korespondencyjne, które i tak się nie odbyły? Dlaczego odbyły się wybory latem - tak do nich pis zachęcał? Dlaczego teraz w Polsce są protesty? Dlaczego służba zdrowia została pozostawiona sama sobie - nie tylko w okresie pandemii, ale też od początku dojścia do władzy przez pis? Gdzie są te wszystkie światłe reformy? Ileż można siedzieć i nic nie robić, a jedynie zwalać na poprzedników, unię europejską i Bóg wie kogo?! Dlaczego nic się w służbie zdrowia nie zmieniło? Dlaczego szpitale są przepełnione, nie ma sprzętu, nie ma lekarzy, nie ma badań - no dlaczego nie można się normalnie leczyć? Dlaczego we wrześniu otwarto szkoły? Ano dlatego, że ta władza to banda patałachów i idiotów. Tak nieudolnych rządów to nie było od czasów poprzednich podrygiwań pisu u władzy. Ale przecież wyborcy tego nie pamiętają, nie? Głosujcie tak dalej, to kamień na kamieniu w tym kraju nie zostanie. Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. AA #2999835 | 88.156.*.* 2 lis 2020 12:58

  niech pomogą też kasjerkom ze sklepów,kierowcom autobusów miejskich i innym ludziom w tym kraju tylko wybrańcom sie pomaga

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. xyz #2999819 | 109.241.*.* 2 lis 2020 12:41

  Pomagać tylko legalnym!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. ***** badylarzy #2999751 | 79.190.*.* 2 lis 2020 10:21

  :)-----

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)