Cmentarze zamknięte, lokalni przedsiębiorcy liczą straty

2020-10-31 17:23:47(ost. akt: 2020-10-31 18:02:55)

Autor zdjęcia: UM Szczytno

Zamknięte cmentarze to dramat dla wiernych, ale również dla przedsiębiorców trudniących się sprzedażą zniczy i kwiatów przy nekropoliach.
W piątek po południu rząd ogłosił, że z powodu epidemii podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada.
- Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać.
Sprzedawcy, którzy mają ustawione stoiska przy cmentarzach załamali ręce. Kwiaciarnie, stoiska ze zniczami i żywymi kwiatami wyczekiwali na Wszystkich Świętych.
- Poniesiemy ogromne straty finansowe, bo nie jeśli nie sprzedamy kwiatów to one będą do wyrzucenia - mówi zmartwiona pani sprzedająca kwiaty przy cmentarzu. - O decyzji zamknięcia cmentarzy powinniśmy dowiedzieć się wcześniej, np. w poniedziałek. Ludzie mogliby przez te kilka dni przyjść na cmentarz, zakupić kwiaty i znicze. A tak my zostaliśmy z kwiatami, a ludzie ze smutkiem, że nie mogą odwiedzić swoich zmarłych. Jesteśmy załamani tą sytuacją. Premier obiecał wsparcie, ale czy to pokryje wszystkie nasze koszty. Mam nadzieję, że choć część kwiatów uda nam się sprzedać. Pomóżcie nam, kupcie choć po jednej doniczce kwiatów do domu.

Obojętna na sytuację, która zapanowała w kraju nie pozostała Rada Gospodarcza wraz z burmistrzem Szczytna Krzysztofem Mańkowskim. Przedsiębiorcy spotkali się przy Cmentarzu Komunalnym w Szczytnie, aby kupić kwiaty, znicze i wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.
- Była to bardzo spontaniczna akcja, która narodziła się w naszych głowach rano. Pomyśleliśmy, że ten drobny gest, choć trochę wspomoże miejscowych handlarzy - mówi Ryszard Juszczak wiceprzewodniczący Rady Gospodarczej w Szczytnie.

Obrazek w tresci

Zadowolony z inicjatywy członków Rady Gospodarczej jest burmistrz Mańkowski, który wczoraj na swoim profilu na FB skomentował zamknięcie cmentarzy tak: "Rozumiem, że w tej sytuacji epidemicznej zamknięcie cmentarzy jest zasadne, ale dlaczego ogłoszenie tej decyzji zapadło tak późno, w zasadzie w ostatniej chwili. Koszty, które poniosły samorządy związane ze Świętem Zmarłych są duże. Przedsiębiorcy wykupili miejsca przy cmentarzach i zakupili towar, kolejny raz są stratni, a jest też wielu, którzy zakupili bilety żeby udać się na groby bliskich. Można było podjąć tę decyzję dużo wcześniej. Po raz kolejny można tylko powiedzieć: no cóż."
- Cieszę się, że Rada dostrzega sytuacje, w których potrzebna jest szybka reakcja, wrzuca pomysł i po prostu działa jak trzeba - od tak po prostu po ludzku - dodaje Krzysztof Mańkowski.

Wizyty na grobach naszych bliskich musimy przełożyć na inny termin ale pamiętajmy o lokalnych sprzedawcach, którzy są w trudnej sytuacji. Pomóżmy im przetrwać ten trudny czas zaopatrując się w piękne kwiaty na balkon czy do ogrodu...

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nc #2999656 | 79.190.*.* 2 lis 2020 08:22

  W INTERESIE ZAWSZE JEST RYZYKO A O ZAMKNIĘCIU CMENTARZY MÓWIONO PARĘ DNI WCZEŚNIEJ I TRZEBA BYŁO SIĘ LICZYĆ ŻE TO NASTĄPI WŁAŚNIE W OSTATNICH DNIACH ,,TO MOŻE TYM CO NA GIEŁDZIE INWESTUJĄ TO TEŻ ODKUPMY AKCJE PO DOBRYCH CENACH,,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2999526 | 88.156.*.* 1 lis 2020 19:16

  Kwiaty we wtorek będą już to wyrzucenia? To taki badziewny towar chcieliście nam wcisnąć? Ludzie kupowali kwiaty i stawiali na groby już od 2 tygodni, na grobach stoją kwiaty już od paru dni. Kto dba o groby ten wie, bo był i widział. Przez cały listopad ludzie będą odwiedzać cmentarze i dobre kwiaty będą stać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Monika #2999487 | 46.204.*.* 1 lis 2020 17:52

  Pandemia to ściema!!! Tu chodzi o zaoranie polskiej gospodarki!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Już płaczą i liczą? #2999217 | 37.30.*.* 1 lis 2020 10:06

   Strasznie szybko zaczęli liczyć straty, przecież dziś dopiero święto a oni od już piątku liczą straty. Poczekajcie jeszcze z tydzień bo przez taki czas napewno ludzie będą jeździć po cmentarzach i będą kupowali kwiaty. Ale to trzeba popracować kilka dni a nie nachapać się w jeden dzień. Inna sprawa po to ogłosili późno zamknięcie cmentarzy dlatego że jakby zrobili to dzień wcześniej to wszyscy pobiegli by na hurra na cmentarze, więc bez sensu byłoby zamykanie. A Wy latajcie wykupywać kwiatki do domu a handlarze sobie i tak odbiją przez te kilka dni i będą podwójnie na plus. Wiem co mówię bo też sprzedaje :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zibi #2999124 | 88.220.*.* 1 lis 2020 08:36

   Ten rząd bardzo wiele rzeczy robi bezmyślnie. Tak też było z informacją podaną ok. godz. 16 w piątek o zamknięciu cmentarzy w sobotę. Dlaczego nie poinformowano o tym wcześniej? Stracili producenci i handlarze. W te rekompensaty nie wierzę. Nawet jeżeli będzie jakaś rekompensata to i tak będą to zmarnowane pieniądze podatnków. Czy pisowcy potrafią myśleć?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)