„Wspaniałe, choć trudne są dzieje naszej Ojczyzny”

2020-10-19 11:09:56(ost. akt: 2020-10-19 11:12:09)
Flaga Polski

Flaga Polski

Autor zdjęcia: pixabay.com

Stowarzyszenie „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie przygotowało wystawę pt. „Co Polskę stanowi. Wybrane biografie wielkich Polaków” w roku setnej rocznicy przyłączenia Działdowa i działdowszczyzny do Rzeczypospolitej Polskiej. 
Działdowo – małe miasteczko, najpierw na pograniczu prusko – polskim, a w czasie zaborów niemiecko – rosyjskim, nagle stało się przedmiotem ostrej walki dyplomatycznej między Polską a Niemcami na paryskiej konferencji pokojowej. Z uwagi na znajdujący się tu węzeł kolejowy w kontekście uzyskania przez Polskę dostępu do morza – przyłączenie Działdowa do Polski stało się jednym z najważniejszych postulatów delegacji polskiej.
Prezentowana w stulecie przyłączenia Działdowa do Polski wystawa przedstawia biogramy wybitnych Polaków, którzy swoją działalnością przyczynili się do ukształtowania nowoczesnego narodu polskiego – jego kultury i tożsamości. Tytuł wystawy „Co Polskę stanowi” nawiązuje do słów z Aktu milenijnego oddania Polski Matce Najświętszej, złożonego przez prymasa Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze, 3 maja 1966 roku. Z tego „wszystkiego, co Polskę stanowi” została wybrana niewielka część – zaledwie 24 postaci, które zostawiły ślad w naszej tysiącletniej historii i w danym im czasie przyczyniali się do budowy wspólnego domu – Ojczyzny. Przedstawiamy ich jako świadków naszych dziejów, bohaterów, którzy starali się służyć wartościom ważnym dla wszystkich gotowych przyjąć, że Ojczyzna, jak pisał Cyprian Kamil Norwid, to wielki zbiorowy obowiązek, obowiązek pamiętania o przeszłości, o łańcuchu pokoleń naszych przodków, którym winniśmy wdzięczność i wobec których zaciągnęliśmy dług ( dr Joanna Wieliczka-Szarkowa).

Wystawa zawiera również biogramy Polaków, którzy swoją ciężką pracą tworzyli zręby II Rzeczpospolitej: Marszałek Polski, naczelnik Państwa Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Jan Paderewski. Nazywamy ich „Ojcami Niepodległości”. Gdy wybuchła II wojna światowa nie zabrakło również bohaterów walczących o wolność, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu ojczyzny: Generał Stefan Rowecki „GROT”, św. Maksymilian Maria Kolbe, Bł. biskupi płoccy A. Nowowiejski i L. Wetmański czy rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców, tylko dlatego, że ukrywali Żydów.
W 1945 roku, kiedy Europa i Świat, świętowali zwycięstwo i zakończenie wojny, Polska trafiła po raz kolejny w niewolę tym razem komunistyczną. I w tamtym czasie nie zabrakło odważnych Polaków, wyjątkowych bohaterów naszej ojczyzny: Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka” czy generał August Fieldorf „Nil”, którzy zostali zamordowani przez komunistów.

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 października 2020 r., o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie. Wystawa będzie dostępna na fanpage’u stowarzyszenia pod adresem www.facebook.pl/sochpit .

Podczas spotkania będziemy mieli możliwość wysłuchania dwóch wykładów: prof. Wiesława Wysockiego pt. „Testament marszałka Józefa Piłsudskiego” oraz Dariusza Piotrowicza, historyka pt. „Przyłączenie Działdowa do Polski”.

Wystawa pt. „Co Polskę stanowi. Wybrane biografie wielkich Polaków” została przygotowana na podstawie książki dr Joanny Wieliczki – Szarkowej „Co Polskę stanowi. Biografie histotryczne”(Kraków, 2017).

Andrzej Rutecki – wiceprezes stowarzyszeniaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Juliusz Cezar #2989044 | 10.10.*.* 20 paź 2020 22:06

    Ten wiceprezes to zacny i mądry człek. Rozpisał się jak nigdy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz