Marian Brandt: edukacja to docenianie i motywowanie

2020-10-14 08:24:11(ost. akt: 2020-10-14 09:30:55)
Marian Brandt

Marian Brandt

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości. (A. Einstein)
14 października to Dzień Edukacji Narodowej uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są także przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach i apelach szkolnych .

Ten dzień upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.


Jednak jak pokazuje rzeczywistość to inne święto niż dotychczas. Nikt bowiem nie był przygotowany na takie tąpnięcie w systemie oświaty. Jak edukować zdalnie, najbardziej efektywnie i skutecznie realizować podstawę programową a jednocześnie towarzyszyć uczniom w rozwoju i pięknej przygodzie jaką jest edukacja i samodoskonalenie? Jak nieść ten przysłowiowy kaganek oświaty, gdy wielu nauczycieli czy trenerów nie dysponuje odpowiednim sprzętem, nie należy do grona cyfrowych wyznawców czy fanatyków wirtualnych narzędzi? Jak uczyć kreatywnie, gdy żyje się w obawie przed restrykcjami ze strony dyrektora, czy lękiem przed utratą pracy a także zamartwia się o zdrowie i przyszłość swoją i najbliższych?
A jak funkcjonują w tym trudnym czasie uczniowie?

Jedna z uczennic napisała na facebooku : “Zastanawiam się, czy ktoś myśli o uczniach w szerszej perspektywie, już pomijając zdalne nauczanie. Czy ktoś myśli o tym, że my też się tym przejmujemy? Czy nauczyciele biorą poprawkę na to, że też jesteśmy tym zdenerwowani i możemy mieć większy problem chociażby ze skupieniem się? A jak ktoś ma problemy w domu? Przecież nie powie nauczycielowi, że relacje rodzinne nie są poprawne . Dość wymowne prawda? Myślę, że my wszyscy potrzebujemy instrukcji, jak nauczyć się żyć w tym nowym zdalnym systemie edukacji.

Edukacja bowiem to docenianie i motywowanie, a nie ciągłe ocenianie i stawianie wymagań.
Jak pisze Thomas Gordon w swojej książce pt. Wychowanie bez porażek w szkole.”… Prawidłowe wychowanie i rozwój dziecka nie zależy bynajmniej tylko i wyłącznie od samych rodziców. Ogromną rolę w tym obszarze szczególnie w szkole, odgrywają kompetentni nauczyciele…”
To właśnie oni czuwają nad swoimi uczniami, pomagają im w zdobywaniu wiedzy, mobilizują w rozwijaniu osobowości, pasji i zainteresowań. Praca w szkole z dziećmi i młodzieżą to zawód, który w nauczycielu otwiera nowe pokłady energii, daje przysłowiowego” kopa” a przede wszystkim zapewnia spełnienie zawodowe.

Na nauczycielach ciąży jednak także wielka odpowiedzialność za edukację i wychowanie drugiego człowieka. Jak napisał Jan Zamojski - hetman wielki koronny „..Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli..” To wielkie wyzwanie, dlatego nauczyciele powinni budować pozytywne relacje między sobą a uczniem, starać się, aby współpraca układała się jak najlepiej. To bardzo ważne, gdyż relacje te mają bezpośredni wpływ na procesy nauczania i wychowania, które są ze sobą powiązane. Jeżeli procesy te przebiegają bez zakłóceń, to między nauczycielem i uczniem tworzy się subtelna więź i lojalne porozumienie.

Niestety uczenie młodych ludzi może być także niesamowicie frustrujące i pełne rozczarowań. Zbyt często rodzice, nauczyciele i osoby współpracujące z młodzieżą odkrywają z przerażeniem, że ich pełne entuzjazmu pragnienie nauczenia młodych ludzi czegoś wartościowego, nie zrodziło w uczniach równie entuzjastycznego pragnienia nauczenia się czegoś. Zamiast tego napotykają zawzięty opór, brak motywacji , jedynie krótkie chwile koncentracji, niczym niewytłumaczony brak zainteresowania, a często nawet niezrozumiałą wrogość. Można by się zastanawiać od czego to wszystko zależy i jakie czynniki determinują to zjawisko . Za najważniejszy uznać należy niewątpliwie, to w jakim stopniu nauczycielowi uda się nawiązać kontakt z uczniami.

Umiejętność nawiązywania kontaktu opiera się przede wszystkim na rozmowie, która na człowieka może działać mobilizująco ale również destruktywnie. Nauczyciel powinien zatem wiedzieć jak formułować swoją wypowiedź oraz jak dostosować zachowanie do konkretnej sytuacji. Należy pamiętać, ze nie tylko ważne jest to co zostało powiedziane, ale też w jaki sposób zostało wypowiedziane.

Jak zatem łatwo dostrzec to pozytywna motywacja i aktywizacja ma największy wpływ na porozumienie z uczniem, a co za tym idzie na efektywność jego nauki. W tym celu można wykorzystać jedną z metod nagradzania np. pochwałę. Myślę, że nauczyciele, którzy tworzą sprzyjające środowisko do uczenia się poprzez dobre nastawienie odniosą większy sukces niż nauczyciele wprowadzający dyscyplinę poprzez kary. System autokratyczny wprowadzany przez nauczyciela na lekcji nie odniesie zatem pożądanych skutków, okaże się wielkim niepowodzeniem, a taki nauczyciel najzwyczajniej w świecie nie zyska zaufania, natomiast pogłębi dystans i zbuduje mur braku zaufania. Zaufanie nauczyciela do ucznia wzbudza bowiem zaufanie ucznia do nauczyciela, powoduje powstanie zdrowej pozytywnej motywacji do uczenia i pracy u obydwu stron. Przyjazna, otwarta postawa, życzliwość i szacunek wobec uczniów zostanie doceniony i odwzajemniony.


Dlatego pamiętajmy ,że tylko partnerstwo sprzyja sukcesom edukacyjnym i wychowawczym w tej ciężkiej pracy nauczyciela , przewodnika dzieci i młodzieży, bowiem człowiek nie jest czasu jeńcem.
Wszystkiego najlepszego dla całej szkolnej społeczności. Niech doświadczenia tego trudnego okresu edukacji wzmocnią więzi miedzy nauczycielami i uczniami. Bądźcie szczęśliwi i zdrowi.

Marian Brandt

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bleblak #3009721 | 10.10.*.* 20 lis 2020 22:53

  Nwet z okazji Dnia Edukacji nie przepuszczą okazji, żeby skrytykowac pracę nauczycieli. Denny zawód.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Lewy #2990292 | 10.10.*.* 22 paź 2020 23:41

  Moim zdaniem do tej twarzy najbardziej pasuje gwizdek nauczyciela WFu i gitara muzyka weselnego. No ale jakieś układy sprawiają że jest vicestarostą. Biorąc pod uwagę także poprzednie kadencje trudno o szacunek dla tego stołka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Co w tym złego?? #2989707 | 10.10.*.* 21 paź 2020 20:58

  Czytam komentarze i bawi mnie jak wszyscy są kompetentni, jacy fachowcy

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zenobiusz #2989377 | 10.10.*.* 21 paź 2020 12:50

   Marjan to mądry polityk. Jesteśmy wdzięczni działaczom PSLu za to że jest z nami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Prometeusz z wąsami #2988784 | 10.10.*.* 20 paź 2020 14:11

   Komentarze rodzą jeden wniosek.Marian jest wieszczem i mesjaszem. Wyprzedza swoją epokę i jej ludzi. Maluczcy zawistnicy i prześmiewcy nie rozumieją Go. Czy On słabo kuma?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)