Dobry nauczyciel naucza, najlepszy inspiruje

2020-10-12 19:33:00(ost. akt: 2020-10-12 19:39:02)

Autor zdjęcia: Katarzyna Wiśniewska

Henryk Górzyński jest nauczycielem języka angielskiego, łacińskiego i przedmiotów informatycznych. Pracuje od 18 lat w Zespole Szkół nr 1 oraz pracuje i pracował w ZS Malinowo i ZSZ Działdowo oraz SP3 w Działdowie.
– Czy od zawsze wiedział Pan, że zostanie nauczycielem?
– Od zawsze wiedziałem, że będę pracował wśród ludzi, gdzie kontakt i współpraca będzie czymś codziennym i naturalnym, potem zdałem sobie sprawę, że najwięcej mogę z siebie dać jako nauczyciel.

– Jak wspomina Pan pierwsze dni w pracy?
– Zaczynałem w Szkole Podstawowej nr 3 w Działdowie jako nauczyciel angielskiego. To był bardzo miły i owocny czas dla mnie. Ciepło wspominam grono pedagogiczne, panią dyrektor Annę Grzegrzółkę, od której wiele się przez pór roku nauczyłem. Praca z dziećmi na samym początku uświadomiła mi, jak wielka to odpowiedzialność.

– Co się zmieniło od tamtej pory?
– W szkole ciągle się wiele zmienia. Sam proces nauczania mimo najbardziej skrupulatnego planowania wymaga nieustannej uwagi, bo opiera się o czynnik ludzki: nauczyciel - uczeń - rodzic. Lekcje i relacje wciąż stawiają nam nowe wyzwania – ale właśnie to jest istotą naszej pracy. Niestety, do tego dochodzą inne zmiany: prawa, podstaw programowych, systemów, no i wreszcie pandemia, gdzie nauczanie stacjonarne przeplata się z hybrydowym i zdalnym. Po tych 18 latach jedno się nie zmieniło – mój wybór – wiem, że to jest właśnie ten mój wymarzony zawód – wbrew wszystkim przeciwnościom.

– Jaki powinien być dobry nauczyciel?

– Każdy z nas widzi to inaczej, mam na myśli: uczeń, rodzic, nauczyciel. Kiedyś od żony dostałem kubek do kawy na którym widnieje napis: "Dobry nauczyciel naucza, najlepszy inspiruje" - parafraza Williama Arthura Warda.

– Jak współpracuje się Panu z młodzieżą?
–. To jest sedno mojej pracy. Wiele lat uczyłem się pewności siebie opartej na byciu sobą i poczucia własnej wartości - dalej się tego uczę. Właściwie uczą mnie tego uczniowie - za to im dziękuję.

– Co sprawia największe kłopoty w nauczaniu?
– Zmienność, o której już mówiłem. Jednak jak patrzę wokoło na innych, w obecnej sytuacji - nauczycieli, uczniów, rodziców - dajemy z siebie wszystko.

– Co jest najlepsze w Pana pracy?
– Uśmiech ucznia, gdy spotykamy się po kilku latach, miłe słowo, spojrzenie, w którym widać wdzięczność. Jeżeli choć jedno moje słowo zostało w pamięci absolwenta na lata - to było warto. A uwierzcie zostaje dużo więcej.

– Czego życzyć nauczycielom w ich święto?
– Zdrowia dla wszystkich nauczycieli i ich rodzin. To jest teraz najważniejsze.

Kahu

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Nauczyc #2985354 | 10.10.*.* 13 paź 2020 20:27

    Wszystkiego najlepszego dla Nauczycieli z okazji Dnia Nauczyciela czy jak teraz się nazywa z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Moi rodzice byli Nauczycielami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz