Prezydent Olsztyna zapowiada interwencję

2020-10-07 19:09:23 (ost. akt: 2020-10-08 08:15:14)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń z Olsztyna prosili niedawno prezydenta Olsztyna, żeby pomógł im zmienić nazwę ulicy Obiegowej na Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Czas skończyć z Obiegową [VIDEO]

Czas skończyć z Obiegową [VIDEO]

Komisja zajmująca się nazwami ulic odrzuciła tę propozycję. Prezydent Olsztyna zapowiedział jednak, że mimo opinii komisji Rady Miasta złoży własny projekt w tej sprawie.

Do prezydenta często przychodzą delegacje w rożnych sprawach. Ten spotyka się z nimi i wysłuchuje. Tak było i tym razem, kiedy delegacja kilkunastu stowarzyszeń odwiedziła go dwa tygodnie temu, składając na jego ręce apel z prośbą o pomoc w zmianie nazwy ulicy. Pomysł trafił do komisji gospodarki, która zajmuję się nazwami ulic. Jednak członkom komisji inicjatywa zmiany nazwy ulicy Obiegowej nie przypadł do gustu i go odrzucili. Według informacji, do których dotarliśmy, prezydent Piotr Grzymowicz mimo wszystko ma przedstawić radnym własny projekt uchwały w tej sprawie.

— Tak, pan prezydent złoży własny projekt uchwały. Takie uhonorowanie Bohaterów Bitwy Warszawskiej to według niego dobry pomysł. Czy propozycja będzie dotyczyła zmiany nazwy ulicy Obiegowej, czy innej, bo jest kilka możliwości, nie jest jeszcze przesądzone — powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza.

Przypomnijmy. Apel złożony na ręce prezydenta Piotra Grzymowicza podpisali m.in przedstawiciele stowarzyszeń Patria Nostra, Civitas Christiana, Wspólnota Polska, Akcja Katolicka, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kilku organizacji harcerskich, Forum Samorządowego czy szef olsztyńskiej delegatury IPN.
— Jest pięć dróg do zmiany nazwy ulicy. Inicjatorem takiej zmiany może być prezydent, rada miasta, rada osiedla, instytucje, organizacje lub grupa co najmniej 100 mieszkańców — wyjaśnia Bartoszewicz. — Pan prezydent na prośbę reprezentowanych przez stowarzyszenia mieszkańców chce złożyć taką propozycję — dodaje.

Przypomnijmy. Ulica Obiegowa, którą autorzy apelu chcą zmienić na Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, została otwarta w 2015 r. Łatwość w zmianie jej nazwy polega na tym, że nie ma tam wiele instytucji lub adresów, których zmiana adresu wiązałaby się z wydatkami. Do Urzędu Miasta już kilka lat temu wpłynęły dwie propozycje zmiany nazwy. Jej patronem mieli zostać Marian Bublewicz lub Zbigniew Religa.

Do zmiany nazwy nie doszło, a Stowarzyszenie Święta Warmia zgłosiło kolejny wniosek o nadanie Obiegowej imienia zmarłego śmiercią tragiczną prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ostatecznie imieniem Bublewicza nazwano fragment ul. Lubelskiej po tym, gdy wycofał się jeden z wnioskodawców projektu. Powodem był trwający spór wokół nazwy ulicy. Dlatego nadal obowiązuje dotychczasowa nazwa. Obecna propozycja jest więc już czwartą dotyczącą ulicy Obiegowej.

SKCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kam #2982473 | 82.139.*.* 8 paź 2020 17:22

  Obiegowe dobra nazwa. Zostawić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Andrzej #2982352 | 5.184.*.* 8 paź 2020 13:31

  Nie upieram się przy Obiegowej ale nazwa powinna być krótka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nnn #2982345 | 5.173.*.* 8 paź 2020 13:21

  Ja nie widzę potrzeby zmiany. Nazwa Obiegowa jest krótka i na temat, wszyscy wiedzą o którą ulicę chodzi. A jeśli już coś zmieniać, to chyba bardziej na osobowość lub wydarzenie związane z regionem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. bleh #2982327 | 88.156.*.* 8 paź 2020 12:52

  Przy Obiegowej NIE MA żadnych instytucji lub adresów, których zmiana adresu wiązałaby się z wydatkami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Tekla #2982315 | 77.114.*.* 8 paź 2020 12:22

  Obiegowa to dobra nazwa dla tej ulicy i szybko się przyjęła. Bez obiekcji. Zostawić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (36)