Poprosili prezydenta miasta o zmianę nazwy ulicy

2020-10-02 17:10:58(ost. akt: 2020-10-02 22:34:48)
Przedstawiciele stowarzyszeń przed spotkaniem z prezydentem miasta

Przedstawiciele stowarzyszeń przed spotkaniem z prezydentem miasta

Autor zdjęcia: fot. Stanisław Kryściński

Szli do prezydenta Olsztyna z duszami na ramionach. Wyszli uśmiechnięci i zadowoleni. Grupa przedstawicieli kilkunastu stowarzyszeń poprosiła Piotra Grzymowicza, żeby pomógł zmienić nazwę ulicy Obiegowej w na Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Naprawdę wypada, żeby w naszym mieście była ulica upamiętniająca bohaterów tej ważnej bitwy — przekonywał Daniel Kopeć ze Stowarzyszenia Media Warmia.
— Będę o to prosił prezydenta Olsztyna — mówił nam tuż przed wejściem do gabinetu Władysław Kałudziński ze stowarzyszenia Pro Patria.

I udało się. Kiedy pięcioosobowa delegacja wychodziła z tzw. merówki, gdzie odbyło się spotkanie, wszyscy mieli uśmiechnięte twarze. Prezydentowi Olsztyna przedstawili swój apel i rozmawiali z nim, jak sami zapewniają, w bardzo przyjaznej atmosferze.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Czas skończyć z Obiegową [VIDEO]

Czas skończyć z Obiegową [VIDEO]

— Jako przedstawiciele różnych środowisk zjednoczeni wokół idei upamiętnienia w stolicy Warmii i Mazur dni pełnych chwały i męstwa, kiedy to Naród Polski potrafił ocalić nie tylko swoją suwerenność oraz odzyskane niespełna dwa lata wcześniej niepodległe państwo, ale również całą Europę przed komunistycznym zagrożeniem, zwracamy się do Prezydenta Olsztyna i Rady Miasta Olsztyna, by setną rocznicę Bitwy Warszawskiej uczcić nadaniem nazwy „Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku” ulicy Obiegowej — czytamy w apelu przedstawionym prezydentowi.

— Pan prezydent rozmawiał z nami naprawdę w bardzo miłej atmosferze. Jesteśmy dobrej myśli — powiedziała nam po wyjściu ze spotkania Małgorzata Suświłło z Akademickiego Klubu Obywatelskiego im prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie.

Apel podpisali m.in przedstawiciele stowarzyszeń Patria Nostra, Civitas Christiana, Wspólnota Polska, Akcji Katolickiej, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kilku organizacji harcerskich, Forum Samorządowego czy szef olsztyńskiej delegatury IPN.

Przypomnijmy. Ulica Obiegowa, którą autorzy apelu chcą zmienić na Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1929 roku, została otwarta w 2015 r. Samorządowa rada osiedla Kormoran wystąpiła do ratusza z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji w sprawie nadania nazwy tej ulicy. Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie propozycje: jej patronem miał zostać Marian Bublewicz lub Zbigniew Religa. W konsultacjach udział wzięło ponad 2 tysiące mieszkańców, z czego większość, bo ponad 1,4 tys., głosowała za opcją nadania imienia Mariana Bublewicza.

Do zmiany nazwy jednak nie doszło, a do propozycji dołączyła kolejna. Stowarzyszenie Święta Warmia zgłosiło wniosek o nadanie Obiegowej imienia zmarłego śmiercią tragiczną prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ostatecznie imieniem Bublewicza nazwano fragment ul. Lubelskiej po tym, gdy jeden z wnioskodawców projektu wycofał się. Powodem był trwający spór wokół nazwy ulicy. Dlatego nadal obowiązuje dotychczasowa nazwa.

SKCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztynianin #2981226 | 107.181.*.* 6 paź 2020 10:25

  Przepytałem 57 osób - Polaków, wszyscy byli za zmianą nazwy na Bitwy Warszawskiej 1920. Jedynie ruscy oraz niezasymilowani przesiedleńcy byli przeciwni - ale to margines i nie ma prawa głosu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dobry pomysł #2981210 | 195.181.*.* 6 paź 2020 10:08

   Ja jestem za. 1. Zmiana nazwy nie łączy się ze zmianą adresów (nikt tam nie mieszka ani nie urzęduje) - i nie będzie kosztowna. 2. Tylko dekle pomylą "ul. Warszawską" z "Bitwy Warszawskiej". 3. Protestują tylko pseudo/antypolacy i potomkowie sowietów ale na szczęście Olsztyn to dumne polskie miasto a oni niczym ryby - głosu nie mają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja #2981195 | 83.15.*.* 6 paź 2020 09:46

   Będzie się myliło: stara Warszawska, nowa Warszawska, a teraz jeszcze Bitwy Warszawskiej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. @Gdyby nie Jan Baczewski nie byłoby #2981159 | 196.245.*.* 6 paź 2020 08:33

    nie pomyslales madralo, ze moze dlatego ze nikt tutaj tego nie chcial i teraz jest nam gorzej?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   2. nika #2980373 | 95.160.*.* 4 paź 2020 08:53

    Miasto nie ma na co kasy wydawać tylko na jakieś zachcianki garstki nierobów co im się we głowach miesza raz to raz tamto. została nazwana obiegowa i tak powinno pozostać koniec kropka. Jak chcą zmiany nazwy to niech zrzutkę zrobią.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (41)