Chcą zmienić Obiegową w Bitwy Warszawskiej. Radosław Nojman: To potrzebna inicjatywa [SONDA]

2020-08-22 16:10:23(ost. akt: 2020-08-21 11:43:46)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością oraz kilkoma stowarzyszeniami patriotycznymi zaapelowały o zmianę nazwy ulicy Obiegowej na ulicę Bitwy Warszawskiej 1920. Ma to być forma uczczenia setnej rocznicy bitwy.
Jako przedstawiciele różnych środowisk zjednoczeni wokół idei uczczenia w naszym mieście dni pełnych chwały i męstwa, kiedy to naród polski potrafił ocalić nie tylko swoją suwerenność oraz odzyskane niespełna dwa lata wcześniej państwo, ale również całą Europę przed komunistycznym zagrożeniem, zwracamy się do prezydenta Olsztyna i Rady Miasta Olsztyna, by setną rocznicę bitwy warszawskiej uczcić nadaniem nazwy Bitwy Warszawskiej 1920 ulicy Obiegowej. Niech to wspólne wystąpienie będzie świadectwem hołdu, jaki składamy naszym przodkom, bohaterom tamtych czasów — zaapelował w olsztyńskim ratuszu podczas obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej olsztyński radny i przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Radosław Nojman.

Radny do swojego apelu wykorzystał spotkanie zorganizowane przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego. I choć formalnie do wtorkowego popołudnia do ratusza jeszcze taki wniosek nie wpłynął, to jest on już szeroko dyskutowany w Olsztynie. Tym bardziej że dotychczasowe próby zmian ulic w Olsztynie wiązały się z problemami prawnymi i nie zawsze były skuteczne.

Bez dekomunizacji


Przypomnijmy. Po trzech wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego trzy z olsztyńskich ulic wróciły do starych nazw. Były one zmieniane przez wojewodę w związku z dekomunizacją ich nazw. I tak nie udało się zmienić ulicy Wincentego Pstrowskiego na ul. 5 Wieleńskiej Brygady AK, Dąbrowszczaków na ul. Erwina Kruka i prof. Stefana Poznańskiego na ul. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

Choć w trzech przypadkach zmiany wprowadzone na terenie Olsztyna przez wojewodę warmińsko-mazurskiego nie zostały zaakceptowane przez sąd, to w kolejnych trzech przypadkach nie były kwestionowane. I tak dawna ulica Gotowca to teraz ul. ks. Borkowskiego, Malewskiego to teraz Zbigniewa Herberta, a Diernowa to ul. św. Franciszka z Asyżu. Decyzją Rady Miasta patronem ulicy Berlinga został rotmistrz Witold Pilecki. Hibnera stała się Pasymską, a ulica Hanki Sawickiej — Wrocławską. Tym samym w Olsztynie skutecznie zdekomunizowanych zostało 6 ulic.

Z ulicą Obiegową sprawa ma się inaczej. Nie dotyczy jej żadna ustawa dekomunizacyjna. Została otwarta w 2015 r. Samorządowa rada osiedla Kormoran wystąpiła do ratusza z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji w sprawie nadania nazwy tej ulicy. Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie propozycje, jej patronem miał zostać Marian Bublewicz lub Zbigniew Religa. W konsultacjach udział wzięło ponad 2 tysiące mieszkańców, z czego większość, bo ponad 1,4 tys., głosowała za opcją nadania imienia Mariana Bublewicza.

Do zmiany nazwy jednak nie doszło, a do propozycji dołączyła kolejna. Stowarzyszenie Święta Warmia zgłosiło wniosek o nadanie Obiegowej imienia zmarłego śmiercią tragiczną Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Ostatecznie imieniem Bublewicza nazwano fragment ul. Lubelskiej po tym, gdy jeden z wnioskodawców projektu wycofał się. Powodem był trwający spór wokół nazwy ulicy. W związku z tym nadal obowiązuje dotychczasowa nazwa.

Lepiej wcześniej rozmawiać


Olsztyńscy radni z przeciwnych wobec PiS klubów starają się nie wypowiadać jednoznacznie na temat szans zmiany nazwy ulicy Obiegowej na Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Podkreślają jedynie, że taka inicjatywa powinna być wcześniej omówiona i uzgodniona, a dopiero głosowania w radzie pozwolą ocenić na szanse jej wprowadzenia w życie.

— To oczywiście ważna data i niezwykle ważne wydarzenie w historii Polski. Również nie bez wpływu na historię Warmii, bo trzeba przypomnieć, że ofensywa Armii Czerwonej miała miejsce w czasie, kiedy na Warmii trwał plebiscyt, i niepewność, co do szali zwycięstwa wpływała przecież na jego wynik. O Takich inicjatywach, jak zmiana nazwy ulicy, lepiej jednak najpierw rozmawiać w węższym gronie i czynić ustalenia, które potem mogą być wprowadzone w życie, niż zaskakiwać apelami podczas składania wieńców pod tablicami — stwierdza Łukasz Łukaszewski, przewodniczący klubu radnych tej partii.
— Postaramy się przekonać inne kluby do tej zmiany — zapowiada radny Radosław Nojman. — To potrzebna inicjatywa — dodaje.

Jest też inny aspekt propozycji złożonej przez radnego Nojmana. Nikt nie pytał o taką zmianę mieszkańców tej ulicy. A dotychczasowa liczba propozycji zmian nazwy ulicy mogła zniechęcić do jakiejkolwiek z nich.
— Moim zdaniem mieszkańcy już przywykli do tej nazwy i wpisała się ona na stałe w obieg nazw ulic w Olsztynie - mówi radny Łukasz Łukaszewski. — Trzeba pamiętać że jest grubo ponad setka propozycji różnych zmian w nazewnictwie ulic w Olsztynie. W tej kwestii potrzebna jest wielka rozwaga — podkreśla radny.

Stanisław Kryściński

Czy popierasz zmianę nazwy ul. Obiegowej na Bitwy Warszwskiej 1920?
Tak
24.1%
Nie
75.9%Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tam nie ma adresów... #2972997 | 81.190.*.* 16 wrz 2020 16:18

  więc zmiana nazwy ulicy nie byłaby problemem dla ludzi. Bitwy Warszawskiej nie kojarzy się jednoznacznie z PiSem, więc nie będzie denerwować ludzi. Można zmienić, można nie zmieniać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. emtec #2970378 | 213.184.*.* 10 wrz 2020 09:07

  tak swoja drogą na obwodnicy ciągle nie zmienili znaku i jest skret na ul. 5 wileńskiej brygady AK ciągle

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olsztynianin, jestem na TAK #2969896 | 89.39.*.* 9 wrz 2020 11:06

   Tylko Bohaterów Bitwy Warszawskiej - obiegowa to kpina dla ulicy w centrum miasta. Głosy w sondzie tradycyjnie zmanipulowane przez ruskie trolle... Standard.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ironista #2969779 | 88.156.*.* 9 wrz 2020 07:41

    A niech mi kto podpowie gdzie działała Wieleńska Brygada AK ?

    odpowiedz na ten komentarz

   2. pioterte #2968863 | 188.146.*.* 7 wrz 2020 12:55

    Obecne

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (63)