Nie tylko Covid nas zabija [ROZMOWA]

2020-10-05 20:10:28(ost. akt: 2020-10-05 12:50:11)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami. Jednego jednak nie zmienił: nie dał rady wyeliminować innych chorób. W wielu wypadkach opóźnił diagnostykę, bo gdy w Polsce zaczęła się pandemia, pacjenci zaczęli unikać lekarzy.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Halo, słucham? Co dolega?

Halo, słucham? Co dolega?

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Teleporada to nie leczenie?

Teleporada to nie leczenie?

Nie bez przyczyny lekarze, ostatnio ze wsparciem znanych i lubianych aktorów, w ramach akcji Polskiej Ligi Walki z Rakiem, ostrzegają, że rak na koniec epidemii nie poczeka, a przecież jest od koronawirusa groźniejszy.

Według danych Fundacji Onkologia 2025 na Warmii i Mazurach, w kwietniu i maju 2020 r. w porównaniu do tych samych miesięcy w 2019 r., wykonano o 84,8 proc. mniej cytologii i o 97,1 proc. mniej mammografii. Liczba Polaków z wykrytymi nowotworami zmniejszyła się w czasie pandemii o 25 proc. Ale nie tylko diagnostyka nowotworów jest problemem. Swoje żniwo zbierają też inne choroby: gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C czy inne choroby zakaźne: świnka, szkarlatyna, różyczka.

No i grypa! Public Health England, (departament zdrowia publicznego przy ministerstwie zdrowia Zjednoczonego Królestwa), podał wyniki badań na 20 tys. pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy lub Covid-19, które wskazały, że — jeśli towarzyszyć jej będzie infekcja SARS-CoV-2 — wbrew pozorom bardziej niebezpieczna dla chorych może być zwykła grypa. Wtedy ryzyko zgonu jest aż dwukrotnie wyższe niż u osób zakażonych samym tylko koronawirusem.

A pamiętajmy, że dziś stopień zaawansowania leczenia większości chorób ani brak dostępu do lekarzy specjalistów — nie są już problemem w leczeniu najpoważniejszych nawet schorzeń. Największym problemem pozostaje wciąż zbyt późna diagnostyka.

— Jak Covid-19 wpłynął na zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur, na profilaktykę i leczenie innych chorób? Przecież przez tego jednego wirusa reszta chorób nie zniknęła…
— Niestety, nie zniknęła… W naszej poradni widzimy coraz więcej zagubionych pacjentów z pilnymi skierowaniami, których nie oglądał lekarz rodzinny, a mógłby na poziomie swoich kompetencji zaradzić podstawowym problemom skórnym. Generuje to kolejki, złość i zupełnie niepotrzebną frustrację pacjentów — mówi dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, dermatolog, prof. UWM, kierownik Kliniki i Katedry Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej UWM.

— Absolutnie Covid-19 nie wyeliminował chorób, zwłaszcza przewlekłych — uważa też dr n. med. Maciej Żechowicz, adiunkt w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, kierownik przychodni wielospecjalistycznej Żechowicz Medeusz-Plus. — Tak jak pacjenci chorowali z powodu innych schorzeń, tak chorują i najprawdopodobniej nadal będą chorować. Nie zmieniła tego ani kwarantanna — tzw. lockdown, ani wprowadzone w tym czasie właściwie we wszystkich podmiotach leczniczych liczne obostrzenia epidemiologiczne. Sam fakt, że na początku pandemii koronawirusa w Polsce codziennie kilkukrotnie media podawały komunikaty o liczbie nowych zachorowań i zgonów, skutecznie zniechęcał, wręcz odstraszał pacjentów od wizyt w poradniach, a zatem też od diagnostyki i leczenia...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (5 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. EWA #2981970 | 83.23.*.* 7 paź 2020 19:22

  To nie ludzie unikają lekarzy, to lekarze unikają pacjentów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Huraaaa !!! #2981176 | 79.190.*.* 6 paź 2020 09:18

  Przegoniliśmy Chińczyków. Mogą się od nas uczyć !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. X #2981175 | 31.60.*.* 6 paź 2020 09:16

  A na to wszystko zezwolił rząd , a zaoszczędzoną kasę rozsadzą sobie na premie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. col #2981169 | 83.23.*.* 6 paź 2020 09:02

   Lekarze mają obowiązek leczyć jak się nie podoba to na bruk

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zibi #2981154 | 31.60.*.* 6 paź 2020 08:21

   Lekarze unikają, pochowali się w norach bo koronawirus. A prywatnie owszem, lepszą mają kasę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)