Twoja męskość w Twoich rękach

2020-09-25 12:31:57(ost. akt: 2020-09-25 13:02:55)
Inauguracja drugiej edycji akcji Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie „Twoja męskość w Twoich rękach!”.

Inauguracja drugiej edycji akcji Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie „Twoja męskość w Twoich rękach!”.

Autor zdjęcia: MSZ Olsztyn

Olsztyński szpital miejski został doceniony za akcję profilaktyki raka prostaty "Twoja męskość w Twoich rękach". Nasz szpital w kategorii "Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia" w ramach konkursu "Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2019" zajął trzecie miejsce. Warto dodać, że do współzawodnictwa stanęło ponad 100 projektów z całego kraju.
Konkurs "Inspiracje 2019” promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Organizatorem Konkursu jest firma Idea Trade, prowadząca od 2014 roku projekt Bezpieczny Szpital Przyszłości. Partnerem wydarzenia jest Polska Federacja Szpitali. Patronami honorowymi rankingu jest między innymi p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

Akcja „Twoja męskość w Twoich rękach!” miała na celu zwrócenie uwagi na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych wczesnego wykrywania raka prostaty. Jej celem jest przebadanie mężczyzn z Olsztyna wykonujących tzw. męskie zawody. W 2018 r. byli to funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, w 2019 r. - funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olsztynie.

Jak ważna jest profilaktyka przekonywał w listopadzie ubiegłego roku podczas konferencji rozpoczynającej akcję Koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej dr n. med. Zbigniew Purpurowicz: - Na hasło „rak” każdemu robią się miękkie nogi - mówił. - Nasze akcje są po to, aby nie kojarzyć tego słowa z wyrokiem. Bo z rakiem możemy walczyć właśnie wtedy, gdy rak jest konkretnie zlokalizowany w narządzie. Na raka prostaty może zachorować każdy mężczyzna. W dodatku nie znamy przyczyny jego powstawania. Warto wiedzieć, że co roku w Polsce choruje około 15 tys. osób z tego około 5 tys. umiera. Umiera dlatego, że choroba została za późno wykryta – tłumaczył dr n. med. Zbigniew Purpurowicz.

- Od dłuższego czasu laboratoria mają możliwość wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Mamy także umiejętność wykrycia antygenu specyficznego dla prostaty – PSA. Jeśli panowie przyjdą do laboratorium w odpowiednim czasie jesteśmy w stanie określić czy jego wartość jest w normie, czy jego wzrost sygnalizuje chorobę nowotworową - mówił Marek Drozdowski Kierownik Laboratorium MSZ w Olsztynie.


Wyróżnienie akcji MSZ w Olsztynie „Twoja męskość w Twoich rękach" w rankingu "Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2019" jest istotne także ze względu na to, że o zwycięzcach decyduje Kapituła, złożona z praktyków ochrony zdrowia, w tym dyrektorów czołowych polskich szpitali.

red.