Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Dziś spotkanie kolejnej szansy

2020-09-23 11:30:19(ost. akt: 2020-09-23 10:01:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwa polityczne przeciąganie liny na prawicy. Na dziś na godz. 13 zaplanowano kolejną turę rozmów w sprawie w przyszłości Zjednoczonej Prawicy, ale wiele wskazuje na to, że przetrwa tę burzę, choć Solidarna Polska wyjdzie z niej obalała.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Zbigniew Ziobro ciągle w grze

Zbigniew Ziobro ciągle w grze

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy trwa, ale najwyraźniej Jarosław Kaczyński chce jak najszybciej doprowadzić do ugody z koalicjantem, bo jeszcze w poniedziałek, tuż po naradzie kierownictwa PiS na Nowogrodzkiej, spotkał się ze Zbigniewem Ziobro. Rozmowa trwała cztery godziny. Do mediów przedostała się informacje, że jednym z warunków pozostania Solidarnej Polski w ZP ma być zmiana na stanowisku prokuratora krajowego, czyli dymisja Bogdana Święczkowskiego, bliskiego współpracownika ministra Ziobry. Miałby go zastąpić ktoś związany z PiS.

W PiS zawrzało po piątkowym głosowaniu w Sejmie, kiedy Solidarna Polska nie poparła piątki dla zwierząt Jarosława Kaczyńskiego, likwidującej m.in. hodowlę zwierząt futerkowych, a także zapowiedziała, że nie poprze tzw. ustawy covidowej, zakładającej bezkarność urzędników, jeśli ci podejmują działania w celu zwalczania Covid-19. Od tego czasu politycy PiS zaczęli mówić w mediach, że koalicja rządowa już nie istnieje. A pierwszą reakcją PiS na niesubordynację koalicjanta miało być wywalenie Zbigniewa Ziobry i jego stronników z rządu.

Dziś Solidarna Polska w swoich szeregach ma m.in. ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, ministra środowiska Michała Wosia oraz kilku wiceministrów, w tym m.in. wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Janusza Kowalskiego i wiceszefa resortu klimatu Jacka Ozdobę. I wydawało się, że ich los jest przesądzony, ale przyszło polityczne opamiętanie.

Bez wątpienia wpływ na to miała konferencja Ziobry tuż przed naradą kierownictwa PiS na Nowogrodzkiej. Minister Ziobro przekonywał, że Zjednoczona Prawica przyniosła wiele dobrego Polsce, dlatego warto, aby trwała. Padły też słowa, o potrzebie kompromisu, otwarciu i gotowości na rozmowy. I najwyraźniej Jarosław Kaczyński postanowił dać drugą szansę Ziobrze na pojednanie.

Jaką cenę będzie musiał zapłacić Ziobro i sama SP, tego nie wiemy. Ale z tego co mówią politycy prawicy, to Solidarna Polska ma wycofać się ze sprzeciwu wobec tzw. ustawy futerkowej oraz dotyczącej bezkarności urzędników za łamania prawa w czasie pandemii. Ponadto ziobryści muszą poskromić swoje apetyty na rządowe stanowiska. Wtedy rozwodu nie będzie.
— Bo ten nie leży ani w interesie, PiS ani SP — ocenia prof. Kazimierz Kik, politolog. — Wszyscy na rozwodzie tracą. Wydaje mi się, że jest to raczej ciernista droga do nauczki, czyli postawienie sprawy na ostrzu noża.

Podobnie mówią politycy PiS. Pytanie tylko, czy Zbigniew Ziobro zachowa posadę ministra sprawiedliwości?
— To wie tylko szef — odpowiada poseł PiS Leonard Krasulski. — Konie czasami są narowiste, to trzeba ściągnąć cugle. Po prostu znajmy swoje miejsce w szeregu.

Jak poinformował wczoraj szef klubu PiS Ryszard Terlecki, na dziś na godz. 13 zaplanowano kolejną turę rozmów kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy. PiS podał też, że Jarosław Kaczyński podpisał już zarządzenie w sprawie zwołania na 7 listopada kongresu PiS.

Koalicja Obywatelska zapowiedziała wczoraj, że złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry. Politycy KO tłumaczyli, że Ziobro jest odpowiedzialny za zwasalizowanie prokuratury, za wszczęte postępowania przeciw Polsce w Unii Europejskiej oraz za falę nienawiści wobec osób LGBT w Polsce.

Andrzej Mielnicki
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BLEEE #2976403 | 81.15.*.* 24 wrz 2020 18:33

  SPOJRZAŁEM NA FOTĘ I Z WYMIOTOWAŁEM.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. Piszanin #2976207 | 31.182.*.* 24 wrz 2020 12:08

  Jureczka Małeckiego proszę nie ruszać... Dobry Chłop... Dzień Dobry zawsze mówi na osiedlu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. az #2976104 | 83.5.*.* 24 wrz 2020 09:17

  Jaruzelski +

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. polak #2976095 | 5.173.*.* 24 wrz 2020 08:59

  zbieramy na wieńce ... kto się dołoży ??

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. " #2976087 | 81.15.*.* 24 wrz 2020 08:44

  Przestańcie już nas paść tym KACZYM GUANEM TFUJ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)