Koalicja trzeszczy. Przez zwierzęta?

2020-09-21 10:54:21 (ost. akt: 2020-09-21 11:12:14)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne, Karol Kiłyk, BIP Olsztyn

Czeka nas gorący politycznie poniedziałek. Być może już dzisiaj dowiemy się, czy Zbigniew Ziobro będzie nadal ministrem i czy jego Solidarna Polska zostanie wyrzucona ze Zjednoczonej Prawicy.
Pogłębia się kryzys koalicyjny po głosowaniu nad „piątką dla zwierząt”. Oficjalnie politycy Zjednoczonej Prawicy mówią o sporze programowym. Nieoficjalnie wielu z nich jednak plotkuje, że tak naprawdę nie chodzi o zwierzęta, ale spór ministra Zbigniewa Ziobry z premierem. Prezes PiS miał po prostu użyć nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt do tego, aby usunąć Ziobrę z rządu.

Tak czy inaczej mamy dzisiaj kryzys w PiS i kryzys w Zjednoczonej Prawicy.
— W poniedziałek może zapaść decyzja w sprawie Zbigniewa Ziobry. Nie jestem w stanie przewidzieć jaka ona będzie, ale na pewno nie będzie to decyzja: nic się nie stało, więc koalicja trwa nadal. Niestety nie trwa nadal. Jeżeli nic nasi koalicjanci nie zrobią, to będą musieli swoje rzeczy spakować i wyprowadzić się z resortów — powiedział w niedzielę w Polsat News Marek Suski, jeden z najbardziej prominentnych polityków PiS.

Przypomnijmy, że przeciwko ustawie głosowali wszyscy parlamentarzyści Solidarnej Polski. Z kolei posłowie Porozumienia (za wyjątkiem wicepremier Jadwigi Emilewicz) wstrzymali się od głosu.

Porozumienie ma w regionie dwóch posłów. To Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz. — Byliśmy gotowi poprzeć „piątkę dla zwierząt” pod warunkiem wprowadzenia naszych poprawek, które zakładały danie więcej czasu na likwidację hodowli rolnikom i przedsiębiorcom — mówi Michał Wypij, który jest szefem struktur regionalnych Porozumienia na Warmii i Maurach. Poseł wierzy, że rząd przetrwa kryzys. — Przyspieszone wybory to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje Polska — mówi.

Jednak na Warmii i Mazurach tarcia między ugrupowaniami tworzącymi Zjednoczoną Prawicę trwają nie od dzisiaj. Dotyczy to szczególnie konfliktu między PiS a Porozumieniem. Lokalni liderzy Porozumienia zapowiedzieli niedawno osobny start w wyborach samorządowych w Olsztynie.
— Mam nadzieję, że kryzys zostanie zażegnany, a nasz przewodniczący nadal będzie ministrem sprawiedliwości — mówi z kolei lider Solidarnej Polski w naszym regionie Robert Nowacki.

"Futerkowy" kryzys dotknął też sam PiS. Jarosław Kaczyński zawiesił 15 parlamentarzystów w prawach członków partii, w tym posła Jerzego Małeckiego z Pisza.

Poseł o zawieszeniu dowiedział się od dziennikarza "Gazety Olsztyńskiej".— Mam nadzieję, że po przeanalizowaniu motywów mojego głosowania zostanę przywrócony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości — powiedział nam.
Poseł w piątek rano, kilka godzin po głosowaniach, które podzieliły Zjednoczoną Prawicę, ostro krytykował „piątkę dla zwierząt”. — Głosowałem przeciwko bardzo złej ustawie, która jest szkodliwa dla Polski, a zwłaszcza dla polskiego rolnictwa — mówił w piątek rano, w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" poseł PiS Jerzy Małecki. Podkreślił przy tym, że tak i PiS, jak i Zjednoczona Prawica zrobiły i robią wiele dobrego dla Polski i są "bardzo dobrymi dla kraju projektami politycznymi"...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (21 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. red #2975258 | 5.173.*.* 22 wrz 2020 08:47

  NIE PRZEZ ZWIERZĘTA TYLKO PRZEZ AMBICJE MAŁYCH LUDZI TAKICH JAK GOWIN I ZIOBRO KTÓRZY MAJĄ POPARCIE 1,5 % A CHCĄ WE WSZYSTKICH SPRAWACH MIEĆ DECYDUJĄCY GŁOS .TO SĄ ZWYKŁE GNOJE A NIE POLITYCY Z KLASĄ .G

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. az #2975237 | 217.99.*.* 22 wrz 2020 07:49

  Mafia a nie koalicja !

  odpowiedz na ten komentarz

 3. rolnik #2975160 | 95.49.*.* 21 wrz 2020 21:06

  jednak są jeszcze ludzie w PiSie którzy sa za rolnikami bo reszta PiSu to do odwołania za 3 lat BRAWO PiS sami na to żeście cięzko zapracowaliści teraz trzeba partie nowa stwożyć

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Winio #2975136 | 88.145.*.* 21 wrz 2020 20:14

  Trzeba być ciężkim naiwniakiem, żeby myśleć ze poszło o ustawę o ochronie zwierząt. Prawdziwa stawka jest układ sił pomiędzy spółdzielnia Ziobry i reszta. Ustawa Bezkarnisc+ miała zapewnić PiSowskim złodziejom brak konsekwencji karnych i zabierała Ziobrze możliwość wszadzania niewygodnych konkurentów wewnętrznych. Kaczynski już dawno zorientował się ze wychodowal sobie Jezowa, ale kalendarz wyborczy nie sprzyjał do tej pory czystkom. Teraz przyszła pora na załatwienie Ziobry, który jest niebezpieczny dla reszty PiSu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. ej #2975092 | 78.88.*.* 21 wrz 2020 18:27

  wypij to chyba polecenie - nie nazwisko jakies - to jest fucknews

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD