Sędzia Paweł Juszczyszyn chce wrócić do pracy

2020-09-17 13:06:21(ost. akt: 2020-09-17 13:00:06)
Paweł Juszczyszyn

Paweł Juszczyszyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Znany w całej Polsce olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn bardzo chce wrócić do pracy i znowu sądzić. Chce tak bardzo, że śle pismo za pismem do prezesa Sądu Rejonowego. Do tego stopnia, że ten poczuł się "nękany", bo dostał ponad 30 pism.
Sędzia Paweł Juszczyszyn to ten sędzia, który stanął przeciw zmianom w polskim systemie sądowniczym. Zapłacił za to wysoką cenę. Od pół roku jest zawieszony w możliwości orzekania, a jego sędziowska pensja jest obniżona o 40 procent.
To niebagatelna suma, bo — według dostępnych informacji — sędzia sądu rejonowego zarabia w Polsce około 10 tysięcy złotych. Decyzję o obniżeniu pensji i bezterminowym zawieszeniu w czynnościach w lutym podjęła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

To oznacza, że sędzia Paweł Juszczyszyn stracił już około 25 tysięcy złotych i musi żyć za około 6 tysięcy miesięcznie. I choć wydawałoby się, że o takiej pensji za nieprzychodzenie do pracy każdy mógłby tylko pomarzyć, to jednak nie dotyczy to olsztyńskiego sędziego, który jest ikoną sprzeciwu wobec, jak to sam określa, “upolityczniania" sądownictwa.
— Tak. Ślę takie pisma. Robię to regularnie. Chcę wrócić do orzekania — przyznaje w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską” sędzia Paweł Juszczyszyn.

Paweł Juszczyszyn, zaraz po zawieszeniu, przychodził do pracy regularnie. W Sądzie Rejonowym w Olsztynie był codziennie. Wchodził do swojego gabinetu, rozkładał papiery i na tym się kończyło, bo nie ma ani dostępu do akt spraw, ani możliwości ich prowadzenia.

Teraz pojawia się w budynku olsztyńskiego sądu rejonowego tylko sporadycznie. Najczęściej, właśnie żeby złożyć pismo domagające się przywrócenia do pracy.
— W ten sposób okazuję swoją gotowość do pracy — podkreśla Paweł Juszczyszyn.

Jednak nie tylko chęć nałożenia łańcucha sędziowskiego na szyję i powrotu do orzekania jest celem Pawła Juszczyszyna. Sam, w rozmowie z Gazetą mówi, że zbiera dokumentację do sprawy przed sądem pracy o odszkodowanie i przywrócenie do obowiązków.
— To wszystko przyda się przy dochodzeniu moich praw — zdradza Paweł Juszczyszyn.

Sęk w tym, że prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie nie ma uprawnień, żeby przywrócić Pawła Juszczyszyna do orzekania. Może to zrobić jedynie Izba Dyscyplinarna, która go zawiesiła...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (17 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Budowlaniec #2973818 | 5.173.*.* 18 wrz 2020 09:38

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zatrudnię od zaraz Juczysyna lub jemu POdobnych do mieszania betonu. Płaca wg kwalifikacji czytaj 3.5 zł na godzinę .Proszę nie dziękować

 2. celebryta jakis #2973775 | 46.186.*.* 18 wrz 2020 08:26

  malomiasteczkowy , to kariere zrobil, wy.ierdoja go juz niedlugo, na dyscyplinarke nieudacznika

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 3. stani #2973741 | 83.31.*.* 18 wrz 2020 06:57

  Jestem za powrotem tego Pana do pracy ale najpierw uregulować mandat za prędkość w terenie zabudowanym, u mnie w Gromie nie było "zmiłuj się" , przed wjazdem do wsi miałem 68 i stówka "poszła"

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. dlaczego nie ? #2973670 | 217.99.*.* 17 wrz 2020 21:19

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Cierpliwości. Już zaczynają skakać sobie do gardeł. Poczekaj Pan aż zaczną się dogryzać i wszystko wróci do normalności .

 5. Hegemon #2973664 | 88.156.*.* 17 wrz 2020 20:59

  Jeżeli ten pan będzie miał sądzić jakiegoś fana PISu, to czy będzie można być spokojnym o sprawiedliwy wyrok?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)