Wiec wsparcia dla odwołanego sędziego z Olsztyna [VIDEO]

2019-11-27 19:34:58 (ost. akt: 2019-11-27 19:51:11)
"Łańcuch Światła — murem za sędzią Juszczyszynem" — pod takim hasłem zorganizowany został wiec poparcia dla sędziego Pawła Juszczyszyna odwołanego z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

***

Przypomnijmy, sędzia Paweł Juszczyszyn nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do KRS. Został po tym odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego.

— W związku z odwołaniem mnie z delegacji do Sądu Okręgowego chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej. Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę — powiedział wczoraj w krótkim oświadczeniu sędzia Paweł Juszczyszyn. I dodał: — Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie.

Sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu przedstawienia dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, którzy zostali potem do niej wybrani przez Sejm, a także oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów. Ma to związek ze sprawą, która toczy się w Sądzie Okręgowym w Olsztynie z powództwa jednego z funduszy przeciwko mieszkance naszego regionu. W tej sprawie w Sądzie Rejonowym wcześniej wyrokował sędzia, który otrzymał nominację sędziowską na podstawie uchwały podjętej przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Według rzeczniczki Sąd Okręgowy w Olsztynie w toku postępowania apelacyjnego — mając na uwadze wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku — uznał, że zaszła konieczność zbadania z urzędu "nieważności tego postępowania w zakresie składu orzekającego w pierwszej instancji".

W poniedziałek okazało się, że Paweł Juszczyszyn nie jest będzie już sądził w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Do sądu wpłynęło pismo ministra sprawiedliwości informujące o cofnięciu delegacji. Sędzia był delegowany do Sądu Okręgowego z Sądu Rejonowego i miał pełnić swoją funkcję do lutego 2019 roku z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Pismo nie miało załączonego uzasadnienia, a jedynie powołanie na przepis, który umożliwia podjęcie takiej decyzji przez ministerstwo sprawiedliwości.

Odwołany z delegacji sędzia rozpozna do końca przydzielone mu sprawy odwoławcze, nie otrzyma jednak nowych. Zarządzenie w tej sprawie wydał wczoraj przewodniczący IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

— Przewodniczący na podstawie art. 47 a § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych zarządził wstrzymanie przydziału nowych spraw sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, natomiast na podstawie art. 47 b § 4 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych zadecydował, że sędzia Paweł Juszczyszyn rozpozna sprawy odwoławcze dotychczas przydzielone mu jako referentowi i sędziemu wyznaczonemu przez System Losowego Przydziału Spraw aż do ich zakończenia. Na dzień 25 listopada 2019 r. w referacie sędziego znajdowało się 38 spraw apelacyjnych i 19 spraw zażaleniowych — poinformowała Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

— Rolą sądu jest sprawiedliwie i uczciwie sądzić, a nie bawić się w politykę i podważać status innych sędziów — skomentował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro dla TVN24.
sk, an


Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ozjasz Szechter #2839222 | 37.30.*.* 23 gru 2019 15:14

  Podobno juszczyszyn ma ofertę do tańca z przygłupami i big lgbtqxyz brothera tylko musi się bardziej przylansować ....czas start

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Foczka #2839221 | 37.30.*.* 23 gru 2019 15:11

  Ten żałosny funkcjonariusz na telefon przynosi wstyd nawet tak zatęchłej dziurze nad bagnem morągiem zwanej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tusk Force Deutschland #2839219 | 37.30.*.* 23 gru 2019 15:08

  Bandyckie grupy kodomickie z republiki Neumanna chcą nam demokracje wprowadzać - śmiechu warte

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. PrawdziwaPolska #2834744 | 37.47.*.* 13 gru 2019 13:35

  Czas oczyścić te miasto z sb ub byłych pzpr ,witamy w nowej uczciwszej Polsce

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Fakt #2828977 | 77.111.*.* 3 gru 2019 10:29

  Postawa p. sędziego Juszczyszyna świadczy o braku nawet minimum niezawisłości. Nie chciałbym, aby taki sędzia orzekał w moich sprawach. Wstyd panie sędzio i innym mu wtórującym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (51)