Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Ks. Ryszard Sztychmiler: Ideologia LGBT zajmuje miejsce marksizmu [ROZMOWA]

2020-09-14 18:13:03 (ost. akt: 2020-09-14 17:00:34)

Autor zdjęcia: Janusz Pająk

Z ks. Ryszardem Sztychmilerem, byłym kierownikiem Katedry Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UWM rozmawiamy o tym, dlaczego domaga się zwolnienia z pracy w KUL ks. Alfreda Wierzbickiego, który poręczył za Margot.

Zobacz także: Agata Szerszeniewicz: Nie mówcie, że jesteśmy zarazą [ROZMOWA]  Nie zgadzam się z próbą zwolnienia ks. Wierzbickiego — mówi Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Marszu Równości w Olsztynie. Jak dodaje, sytuacja...

— Znany działacz LGBT - Margot wyszedł z aresztu po poręczeniu m.in przez księdza Wierzbickiego. Ksiądz ostro to skrytykował, a księdza oświadczenie w tej sprawie odbiło się szerokim echem w kraju. Dlaczego ksiądz Wierzbicki nie powinien, księdza zdaniem, udzielać poręczenia Margot?
— Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie trzeba określić dwie płaszczyzny odpowiedzi. Pierwsza z nich to sama instytucja poręczenia. Szczególnie z punktu widzenia katolika. Jeżeli ktoś jest krzywdzony, to katolik powinien występować w jego obronie. Poręczać można za tego, kogo znamy i uważamy za godnego poręczenia.
Pan Michał o pseudonimie Margot, za którego poręczył ksiądz Wierzbicki nie spełniał tego wymogu bycia pokrzywdzonym. Sam dokładnie widziałem nagrania, na których atakował inną osobę, bił ją i niszczył jej własność i to był powód jego zatrzymania. Nie był więc ofiarą wymagającą pomocy, ale agresorem. Fakt, że znalazł się w areszcie było tego konsekwencją.

I wracając do zasady, że katolik powinien bronić każdego pokrzywdzonego, to w przypadku wandala, który atakuje, bije i niszczy, ta zasada nie powinna mieć zastosowania. Z jednym ważnym wyjątkiem. To sytuacja, gdyby zagrożone było życie tej osoby. Wówczas trzeba bronić każdego.

Druga płaszczyzna odpowiedzi na to pytanie wynika z zasady, że występowanie w obronie osoby ewidentnie winnej, która ponosi konsekwencję swojego zachowania jest występowaniem przeciwko porządkowi społecznemu. Przecież umowa społeczna polega na tym, że jeśli ktoś łamie prawo, zrobił coś złego, należy go ukarać. Dodatkowo ów pan Michał nie jest osobą biedną, która wymaga pomocy. Tym samym poręczający za niego ksiądz Wierzbicki naruszył swoim poręczeniem zarówno zasady etyki, jak i umowy społecznej.

— Za kogo i w jakiej sytuacji katolik może w takim razie poręczyć?
— To sytuacja, w której ktoś został zbyt łatwo o coś posądzony, lub zbyt surowo oceniony, a my znamy tego człowieka, jako szlachetnego i dobrego. To wówczas zastosowanie poręczenia jest zasadne i uczciwe, i społecznie, i etycznie...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (14 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A może by #2978136 | 37.8.*.* 29 wrz 2020 15:09

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. CZAS JUŻ NAJWYŻSZY SKOŃCZYĆ Z TĄ OBŁUDĄ IDEOLOGII ZDROWAŚKOWEJ. I PEDOFILIĄ TATUSIÓW KIECKOWYCH

 2. Pambuk #2978032 | 91.233.*.* 29 wrz 2020 11:00

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ideologia katolicka została stworzona przez Konstantyna Wielkiego jako religia państwowa dla zagwarantowania stałej pozycji politycznej i majątkowej jednej z grup mafijnych, która przy pomocy wyimaginowanych bóstw podporządkowała sobie naiwnych, łatwowiernych ludzi.

 3. starszy #2977925 | 83.31.*.* 29 wrz 2020 07:58

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ksiądz, cuda, modły , kościoły , sztuczny twór, do robienia kasy, no i parafialny oszalały tłum .

 4. cenzor #2972898 | 94.254.*.* 16 wrz 2020 11:54

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. przeczytajcie - SODOMA -Frederick Martel - książka o podofilii w Watykanie i wielkim udziale w niej nijakich : Dziwisza i Wojtyły ........

 5. zez #2972548 | 79.190.*.* 15 wrz 2020 14:35

  A jak to z mieszkaniem było wielebny?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (41)