Agata Szerszeniewicz: Nie mówcie, że jesteśmy zarazą [ROZMOWA]

2020-09-14 18:55:21(ost. akt: 2020-09-14 16:56:53)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Nie zgadzam się z próbą zwolnienia ks. Wierzbickiego — mówi Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Marszu Równości w Olsztynie. Jak dodaje, sytuacja osób LGBT+ w Polsce jest trudna od wielu lat, ale teraz się pogorszyła.

— Jak pani zareagowała na informację o tym, że ksiądz Sztychmiler oczekuje zwolnienia księdza Wierzbickiego z KUL za to, że poręczył on za Margot?
— Ksiądz Alfred Wierzbicki był jedną z 12 osób, które poręczyły za Margot w sprawie złożonego przez nią zażalenia na postanowienie zastosowania wobec niej aresztu tymczasowego. Wypowiadał się również o homofobicznej kampanii w kościele katolickim w Polsce, niesłusznym głoszeniu przez ruch pro life haseł łączących osoby LGBT+ z przestępstwem pedofilii i o tym, że kościół katolicki we wschodniej części Polski w żaden pozytywny sposób nie interesuje się osobami, które nie identyfikują się jako heteronormatywne i cispłciowe. Powołuje się przy tym między innymi na miłość wobec bliźniego i tolerancję. W związku z tym spotkał się z falą krytyki ze strony osób, które się z nim nie zgadzają. Kiedy dowiedziałam się o tym, że jest oczekiwane jego zwolnienie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, nie tylko przez księdza Sztychmilera, ale również przez ruch pro life, podpisałam list w jego obronie, dostępny na stronie Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie. Nie zgadzam się z próbą jego zwolnienia i uważam, że właśnie takie osoby jak Wierzbicki pozytywnie wpływają na wizerunek Kościoła katolickiego w Polsce.

— Ksiądz Sztychmiler zaznaczył, że swoje działanie podjął w obawie przed fałszywą indoktrynacją i demoralizacją. „Demoralizacja” to jedno z tych słów, które łączą się części katolików z LGBT nadzwyczaj łatwo...
— Używanie wobec osób LGBT+ negatywnych zwrotów oraz próby ich odczłowieczania — np. definiowanie jako ideologii, a nie ludzi, ma na celu przedstawianie ich jako zagrożenie dla ogółu społeczności. Jest to prosty zabieg zdobywania swoich odbiorców poprzez ich zastraszanie. Boimy się tego co nieznane, a przy rażących brakach w np. standardzie prowadzenia edukacji seksualnej w Polsce, wciąż dla wielu osób temat orientacji seksualnych i tożsamości płciowych jest obcy. Nie ma jednego sposobu na odwrócenie tej sytuacji. Potrzebujemy wielu kampanii edukacyjnych, społecznych, demonstracji, marszy i innych działań, aby społeczeństwo mogło przekonać się, że osoby LGBT+ są między nami, na równi, a nie jako te gorsze, które demoralizują innych...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (14 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mój podpis #2972669 | 176.221.*.* 15 wrz 2020 19:51

  Film "ICH PRAWDZIWE CELE" na PCH.24 wszystko wyjaśnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pieczewianka #2972316 | 88.156.*.* 15 wrz 2020 07:49

   Napiszcie sobie na czole,że jesteście lesbijkami i gejami,żeby wszyscy wiedzieli, z kim mają do czynienia. Przecież o to wam chodzi?

   Ocena komentarza: warty uwagi (30) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Rychu #2972295 | 188.147.*.* 15 wrz 2020 07:13

    Fobia to strach. A ja się ich nie boję. Ja się nimi brzydzę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (36) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. głośno i wyraźnie #2972290 | 164.127.*.* 15 wrz 2020 07:07

     Jesteście zarazą

     Ocena komentarza: warty uwagi (29) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Maniek #2972279 | 88.156.*.* 15 wrz 2020 04:14

      Czy ktos koedys zalapie ze to cale LGBT i rrszta to jakas pomylka? Znam sporo osob homoseksualnych i zadna z nich nie chodzi jak pajac po ulicy w teczowych majtkach na glowie wykrzykujac ze jest gejem czy lesbijka. Sa to normalni ludzii nie chwala sie corobia pod koldra a i nikogo to do cholery nie obchodzi. Sami przyznaja ze cale to poruszenie LGB jakas sciema pod publike zeby bylo jak odciagnac temat od tego co sie dzieje chociaz w polityce np Pan Sasin. Ludzie ogarnijcie sie.

      Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (11)