Nikt nie chciał kupić atrakcyjnej działki w Olsztynie. Dlaczego?

2020-09-09 07:13:00 (ost. akt: 2020-09-08 16:34:56)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

28 sierpnia odbył się przetarg na sprzedaż kolejnej nieruchomości należącej do Gminy Olsztyn. Chodzi o działkę o powierzchni prawie 1,3 ha zlokalizowanej przy ul. Dolnej. Cena wywoławcza to 6 mln złotych. Niestety chętnych brak. Dlaczego?
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Basen pójdzie pod młotek [VIDEO]

Basen pójdzie pod młotek [VIDEO]

Działka, której dotyczył przetarg położona jest w usługowo-mieszkalnej części miasta na Osiedlu Jaroty (Sikorskiego/Dolna). Znajduje się w bliskim sąsiedztwie największego kompleksu handlowego w mieście (Galeria Warmińska, Auchan, OBI), przy dw 598 (al. Sikorskiego), ok. 4 km do węzła komunikacyjnego przy dk 16. Zaledwie 6 km dzieli ją od stacji kolejowej Olsztyn Główny, ok. 6 km do stacji kolejowej Olsztyn Zachodni, ok. 8 km do lotniska Olsztyn-Dajtki oraz 59 km od portu lotniczego Olsztyn-Mazury. Dojazd do działki utworzony został od strony ul. Dolnej. Maksymalna dostępna powierzchnia to 1,2628 ha.

Możliwe funkcje działki to: usługi nieuciążliwe, handel oraz ewentualne mieszkania na wyższych kondygnacjach.

Nieruchomość obciążona jest służebnościami przesyłu na rzecz: Energa-Operator S.A. (prawo przechodu linii kablowych SN 15KV), oraz Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o (prawo przechodu w przyszłości sieci wraz z przyłączem gazowym niskiego ciśnienia). Działka obciążona jest również służebnością drogową (prawo przejścia i przejazdu do sąsiadujących działek).

Nabywca nieruchomości byłby zobowiązany, aby wszelkie zamierzenia inwestycyjne poprzedzić wykonaniem inwentaryzacji dendrologicznej wraz z waloryzacją zieleni. — Zieleń rosnąca na odcinku przylegającym do pasa drogowego al. Sikorskiego stanowi w chwili obecnej izolację dla istniejącej zabudowy mieszkaniowej. Jednocześnie wskazuje się na szczególną funkcję zieleni rosnącej wzdłuż ścieżki rowerowej, gdyż stanowi ona bardzo istotny, estetyczny element przyrodniczy i krajobrazowy ("zielona ścieżka"), który należy zachować — czytamy w opisie oferty.

Cena wywoławcza to 6 000 000,00 zł. Nie udało się jednak sprzedać nieruchomości, ponieważ.... Nikt nie stawił się do przetargu. Dlaczego tak atrakcyjna działka, zlokalizowana w idealnym wręcz miejscu się nie sprzedała? O zdanie zapytaliśmy przewodniczącego Komisji Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Olsztyna.

— Każdy inwestor ocenia działki pod swoim kątem. Bierze pod uwagę potencjalne możliwości zainwestowania, to w czym się specjalizuje i jaki efekt finansowy mógłby tam zrealizować. Czyli mówiąc inaczej, co mógłby na danej działce wybudować. Działka zlokalizowana przy ul. Dolnej jest ogromna i przy określonych warunkach mogłaby znaleźć swojego nabywcę — mówi radny Tomasz Głażewski. — Jednak przeznaczenie tej działki to zabudowa usługowa lub mieszkalno-usługowa, ale niska. A to ze względu na jej położenie, ponieważ w sąsiedztwie znajduje się wyłącznie niska zabudowa. Jak sądzę inwestorzy ocenili te wszystkie czynniki: wartość działki, jej atrakcyjność i położenie i zapewne z tego powodu nie znalazł się żadnej nabywca. Ale można się spodziewać, że w związku z tym Urząd wyznaczy nową cenę zgodnie z przepisami i ta działka ponownie trafi do przetargu. Bo jej położenie jest rzeczywiście ciekawe — dodaje.

O dalsze plany Urzędu Miasta zapytaliśmy rzeczniczkę olsztyńskiego ratusza.
— Przetarg zostanie ponownie ogłoszony, natomiast jeszcze nie zapadła decyzja co do ceny w drugim postępowaniu. Być może zapadnie ona w tym tygodniu, lub na początku przyszłego. W każdym razie jeszcze w tym roku chcielibyśmy ogłosić go ponownie i mamy nadzieję znaleźć nabywcę — mówi Marta Bartoszewicz.
Do tematu wrócimy.
Milena Siemiątkowska
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2971958 | 79.185.*.* 14 wrz 2020 11:38

  DLACZEGO W OLSZTYNIE CIĄGLE SPRZĄTA SIĘ DMUCHAWAMI.?..STARÖWKA. PRZECIEŻ WALCZYMY O CZYSTE POWIETRZE.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #2970287 | 46.186.*.* 10 wrz 2020 06:40

  Kiedy tramwajarz wreszcie da spokoj temu miastu jak wszystko wyprzeda i zabetonuje. Kiedy zacznie od budowy infrastruktury a nie kolenych blokowisk??? Pytam sie???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Złomiarz #2970017 | 188.147.*.* 9 wrz 2020 15:16

   A kto to kupi ?? chyba ktoś kto nie umie liczyć - działka duża a więc droga, część działki to droga którą trzeba zostawić i udostępnić, dużo drzew które trzeba zostawić, służebność dla gazu i prądu ( też część działki) pozostaje niewielki nieustawny kawałek pod niską zabudowę a więc mało metrów na sprzedaż.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. zniesmaczony #2970009 | 188.147.*.* 9 wrz 2020 14:45

   a potem za gówniane mieszkania płacimy 6000 zł/m kw. przy takich cenach działek

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. mec. O. #2969977 | 83.31.*.* 9 wrz 2020 13:31

   Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o... niedługo, po cichu i bez przetargu działka zostanie "sprzedana" za symboliczną kwotę...

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (29)