Basen idzie pod młotek. Koalicja jest na tak, opozycja na nie

2020-09-07 12:13:49(ost. akt: 2020-09-07 12:50:09)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Trwają przygotowania do rozpisania przetargu na sprzedaż działki przy ul. Głowackiego, na której stoją basen i hala sportowa. To sposób na dodatkowe pieniądze na wkład własny do modernizacji Uranii. Nie wszystkim się to jednak podoba.
W 2017 roku basen przy Głowackiego obchodził 50. urodziny — został otwarty w 1967 roku, ale przygotowania do jego otwarcia zaczęły się wcześniej. 1 stycznia 1966 roku powstał Wojewódzki Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Priorytetem stała się budowa kompleksu obiektów sportowych z salą do gier, basenem pływackim, wioślarskim, specjalnym basenem do nauki pływania dla dzieci.
Znana jest też opowieść o tym, jak wojskowi ratowali basen przed zamarznięciem, przywożąc opał załatwionymi przez siebie ciężarówkami, bo w czasie jednej z zim zabrakło opału do ogrzania wody i hali.

Teraz miasto chce go sprzedać i wydaje się, że to naturalny ruch ze strony ratusza. W Olsztynie basenów nie brakuje, a na remont tego trzeba by przeznaczyć kilkadziesiąt milionów złotych.

Czas pokaże, jak potencjalnemu inwestorowi spodoba się lokalizacja działki — przy Centaurusie, Alei Zdobywców Kosmosu i w centrum miasta. Miasto oficjalnie potwierdziło nam chęć sprzedaży działki. Kiedy możemy spodziewać się przetargu?
— Basen ma już ponad 50 lat i jest bardzo wyeksploatowany. Wymaga pilnego remontu, bo jego stan z roku na rok się pogarsza. Ten obiekt był niezwykle potrzebny w latach 70. XX wieku i później, gdy był jedynym basenem w Olsztynie. Teraz jednak mamy w mieście dodatkowe cztery baseny, w tym dwa miejskie: Aquasferę, pływalnię na Lengowskiego, basen uniwersytecki i obiekt przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej. A zatem sytuacja jest już diametralnie inna, dużo lepsza od tej, w której byli olsztynianie, gdy basen na Głowackiego był budowany — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. — Na sprzedaż wystawimy ponad hektar ziemi w atrakcyjnej lokalizacji wraz z nieruchomościami. Zleciliśmy już wycenę, która pozwoli określić kwotę wywoławczą w przetargu, który planujemy zorganizować pod koniec roku...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (7 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Asia #2969718 | 5.184.*.* 8 wrz 2020 23:40

  Nie chodzi tylko o basen. Ten obiekt to przede wszystkim hala sportowa i małe salki sportowe. Bardzo wiele dyscyplin od wielu lat trenuje na tej hali i organizuje zawody. Nikt nie wspomniał nawet o amatorskiej lidze tenisa stołowego, w której udział bierze ponad 30 drużyn. Liga tą sięga swoją tradycją co najmniej 25 lat. Co z tymi wszystkimi dyscyplinami? Żadna hala sportowa w Olsztynie nie ma takiego zaplecza sprzętowego i warunków dla tenisistów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. CAS a #2969079 | 37.30.*.* 7 wrz 2020 20:54

  OBO=2019 i wygrany ambitny projekt p.t Centrum Aktywnego Seniora za 300 tys.zł. Lokalizacja, basen na Głowackiego. Gotowy projekt za 70 tys. i decyzja o wstrzymaniu projektu bo ........ 300 tysi za mało, bo tego sie nie da a tamto za stare i kolejna decyzja o zwrocie pozostałej kwoty tj. 230 tys do kasy Miasta. super. Pewnie na wklad własny Miasta na nową halę. Nagroda pocieszenia dla olsztyńskich seniorów, sala restauracyjna przy Aqwqsferze. Ktora pewnie tez niebawem pojdzie pod młotek. Mam propozycję. po co i na co budować nową halę skoro już dziś młodzież trzeba siła zmuszać do jakiegokolwiek ruchu. Niech powstanie tam Aktywne Centrum Wielopokoleniowe. Z boiskami, silowniami, salami cwiczeń i tanca itp. Dla Kaaaaaazdego. Rowniez teeeeeeego aktywnego seniora 60+. Bo juz dziś na większosci obiektach sportowych kroluje srednia wieku 40 +50+ i 60+ . Mlodzieży zeeeeeero.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. To fake news!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! #2969032 | 83.31.*.* 7 wrz 2020 19:22

  To fake news!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wprost przeciwnie - miast będzie remontować, rozbudowywać i modernizować ten obiekt sportowy tak lubiany i tak potrzebny mieszkańcom. Prosze nie szkalowac olsztyńslkich włodarzy...

  odpowiedz na ten komentarz

 4. czy te stawy przy basenie #2969012 | 217.99.*.* 7 wrz 2020 18:38

  nie zasilały w wodę miasto w średniowieczu i nie były własnością KK

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Olsztynianka #2968988 | 95.160.*.* 7 wrz 2020 17:45

  A co będzie z naszymi Koszykarkami????? Dziewczyny są świetnie i gdzie teraz mają się podziać???!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (25)