Siniaki na duszy i ciele

2020-09-06 18:10:23(ost. akt: 2020-09-04 14:23:44)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Unsplash

W czterech ścianach i poza nimi — przemoc, której doznają kobiety w Polsce, trudno zmierzyć i włożyć w statystyki. Wiele z ofiar nie decyduje się bowiem na ujawnienie sprawców, nie decyduje się na przerwanie zła, które jest im wyrządzane. I — niestety — ślady tej przemocy nosimy my wszyscy. I być może dobrze, bo jako społeczeństwo powinniśmy się wstydzić, że wciąż sobie z tym nie poradziliśmy.
Zacznijmy od kilku banalnych stwierdzeń, których prawdziwość wciąż zbyt wiele osób kwestionuje. Przemoc nie dzieje się daleko od nas, może jej doświadczać bliska nam przyjaciółka czy sąsiadka, którą uśmiechniętą widujemy każdego dnia. Do przemocy nie dochodzi tylko w patologicznych domach, w których wódka leje się strumieniami równie wartko, jak wartko odpływa kasa z kolejnych świadczeń socjalnych. Przemoc nie dotyka kobiet, które sobie na to „zasłużyły” i „same tego chciały”. Przemoc nie objawia się tylko siniakami na twarzy. Przemoc jest natomiast czymś, czego trzeba się wstydzić. Trzeba, o ile to nasza ręka tę przemoc wymierza albo kiedy to my pozwalamy, choćby swoim brakiem reakcji, żeby do niej dochodziło. W przeciwnym razie przemocy nie trzeba się wstydzić — trzeba raczej powiedzieć jej: „Stop!”.

KREM NA OBOLAŁĄ TWARZ


Sporo mówiło się w ostatnich miesiącach o tym, że czas pandemicznego zamknięcia w domach może mieć katastrofalne skutki dla osób, które tkwią w przemocowych związkach czy rodzinach. Bo osoba doświadczająca przemocy nie ma możliwości wydostania się z przestrzeni, w której dzieje jej się krzywda. Na szczęście pojawiły się osoby szukające sposobów na to, żeby pomóc tym, którzy są w pewnym sensie skazani na przebywanie ze swoim katem. Jedną z takich pomysłowych i empatycznych osób była Krysia Paszko, założycielka nieistniejącego sklepu z kosmetykami, którego facebookowa strona miała być platformą komunikacji z ofiarami przemocy. Cała ta maskarada miała swój cel. Chodziło o to, aby dać narzędzie osobom, które nie mogą na przykład na osobności korzystać ze swojego telefonu, które nie mogą wyjść do innego pomieszczenia i poprosić o pomoc. W przemocowych związkach dość powszechne jest przecież między innymi kontrolowanie telefonu.

Mając to na uwadze, na swoim profilu licealistka Krystyna Paszko pisała: „Jeśli jesteś w kwarantannie lub izolacji z toksycznym, przemocowym partnerem/partnerką/inną osobą, napisz (…) z zapytaniem o Naturalne Kosmetyki do Ciała (których oczywiście nie mam), a ja na bieżąco będę sprawdzać, co u Ciebie. Jeśli w twoim domu nie czujesz się bezpieczna/y napisz na fanpage Rumianki i bratki — naturalne kosmetyki SKLEP. Będziemy co jakiś czas monitorować i sprawdzać co u Ciebie. Jeśli złożysz ZAMÓWIENIE i podasz swój adres — zadzwonimy po policję” (pisownia oryginalna).

„Sklep” zaczął działać w porozumieniu i ścisłej współpracy z Fundacją Centrum Praw Kobiet, więc na wiadomości odpowiadały psycholożki specjalizujące się w sprawach dotyczących przemocy domowej...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (5-6 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anomi #2970060 | 195.116.*.* 9 wrz 2020 16:42

  Krokodyla udaje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Elka #2968981 | 82.161.*.* 7 wrz 2020 17:32

  Ja tam lubię od czasu nie manudy w związku zkarzdym konkubentem miałam rozrywkę a ich było mnogo

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. nina #2968848 | 213.184.*.* 7 wrz 2020 12:25

  Jak się poczyta te wasze komentarze to się nóż w kieszeni otwiera.nie panowie, nie byłam sobie winna, a swoje miejsce to wy powinniście znać- w kamieniołomach za takie słowa.banda niedorosłych

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Isner #2968650 | 176.221.*.* 6 wrz 2020 19:03

   Polska to kraj agresywnych i chamskich ludzi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz