Oddali hołd bohaterom

2020-09-01 16:21:43 (ost. akt: 2020-09-01 21:57:05)

Autor zdjęcia: Alicja Kowalczyk

- Ten dzień powinien być ważną datą dla każdego Polaka. Wielu naszych rodaków poświęciło swoje życie za naszą wolność - powiedziała nam mieszkanka Olsztyna. 1 września pod olsztyńskim pomnikiem Armii Krajowej odbyły się uroczystości związane z atakiem Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku. W ich trakcie oddano cześć polskim żołnierzom walczącym w tej wojnie.
Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński o drugiej wojnie światowej mówił jako o najbardziej
tragicznym doświadczeniu XX wieku, jednak pomimo to Polacy nie chcą o nim zapominać. - Chęć zapomnienia jest darem i łaską, dla nas, Polaków pamięć nie jest ciężarem. Jesteśmy narodem, który może być dumny ze swojej przeszłości - powiedział metropolita.
- Dla Polski, dla wolności, trzeba oddać siebie. Wiedzieli o tym nasi przodkowie. Także na Warmii i Mazurach, choć losy tej ziemi były różne, to polskość była korzeniem, z którego wyrosła tożsamość tego regionu - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko - mazurskiego.
Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podkreślił jak ważna jest pamięć o poległych w czasie II wojny. - Mamy moralny obowiązek nie tylko pamiętać o tych co zginęli, ale przede wszystkim zrobić wszystko, aby tamte czasu się nie powtórzyły - powiedział.

Polska w czasie II wojny światowej poniosła największe straty biologiczne wśród wszystkich państw. Na każdy tysiąc mieszkańców straciła 220 osób.

Alicja Kowalczyk