Olsztyński Budżet Obywatelski 2021: oceniamy projekty! Cz. 2

2020-08-22 10:10:23(ost. akt: 2020-08-21 11:33:16)

Autor zdjęcia: Michał Orłowski

W tej edycji do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego — przypomnijmy — zostało zgłoszonych 150 projektów. Nad tym, czy spełniają one kryteria opisane w regulaminie, pochylili się teraz członkowie zespołu koordynującego. Jego przewodniczącym został Paweł Szczur, przedstawiciel rad osiedlowych.
— Ocena wniosków zgłoszonych do OBO to wyzwanie i ogromna odpowiedzialność przed mieszkańcami Olsztyna. Jest wiele trudnych sytuacji, bo mamy do czynienia z konsultacjami społecznymi, więc z jednej strony chcemy pozytywnie ocenić jak najwięcej propozycji, a z drugiej dokonać sprawiedliwej oceny. To bywa niekiedy trudne — powiedział „Gazecie Olsztyńskiej” Paweł Szczur.

Załóżmy, że wszystkie zgłoszone wnioski zostały przygotowane zgodnie z wymogami. Na co moglibyśmy głosować?

Po pierwsze, mieszkańcy chcą zdobyć finansowanie remontów i budowy wspomnianych chodników, skrzyżowań czy miejsc postojowych. Chcą też żyć w otoczeniu zieleni, stąd pomysły dotyczące kolejnych parków i miejsc wypoczynku. W tegorocznej edycji uwagę przykuwa kilka projektów osiedlowych, które łączy myśl przewodnia i hasło. Dorota Natalia Bednarska wnioskuje bowiem o utworzenie kilku „Eko Stacji”. Mają to być miejsca „integracji mieszkańców olsztyńskich osiedli z otaczającą ich przyrodą”.

Sporo projektów dotyczy kwestii związanych ze sportem (autorzy wnioskują np. o modernizację boiska do koszykówki czy budowę autodromu). Nie brakuje także pomysłów na to, żeby przybliżać nam kulturę. Wśród tegorocznych wniosków znalazły się też wydarzenia z cyklu „Ale Sztuka!”.

Wnioskodawcy nie zapominają także o zwierzętach. Chcą budować dla nich wybiegi, kastrować te bezpańskie i sfinansować chipowanie tych, które mają właścicieli. A to nie wszystko, bo w tym roku znaleźli się też ludzie, którzy postanowili zadbać o... kaczki. Nad Jeziorem Długim miałyby więc stanąć dwa kaczkomaty, w których można byłoby kupić pokarm dla ptactwa.

Dla olsztyniaków ważne jest też bezpieczeństwo. Część wniosków dotyczy więc sposobów na jego poprawę, a przykładem tego jest wniosek Pawła Zapadki z OSP Gutkowo, które walczy o zakup lekkiego samochodu strażackiego z modułem gaśniczym oraz przyczepą pompową.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami wnioskodawców, wkrótce będziemy mogli głosować także na budowę śmieciomatów. Jak wskazują autorzy projektu, za oddawane śmieci moglibyśmy zyskiwać np. zniżki na wybrane usługi miejskie.

Jak wnioski przejdą już ocenę pod względem formalnym, trafią w ręce ekspertów, którzy przyjrzą im się pod względem merytorycznym. Listę zaakceptowanych projektów poznamy 30 września. Głosować będziemy od 1 do 16 października.

dbp

Przed tygodniem dziennikarze GO zrecenzowali wnioski, które im się najbardziej podobały. Dziś kolejne oceny...

Ada RomanowskaAda Romanowska: kompleks wspinaczkowy
Bardzo lubię Górkę Jasia na osiedlu Podleśna. Dlatego stawiam na bezobsługowy kompleks wspinaczkowy dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy. Projekt nr 103 ma w zamiarze zagospodarować plac tzw. boulderami za 220 tys. zł. W tłumaczeniu na nasze — może tam stanąć głaz o powierzchni ok. 80-90 m. Górka Jasia może więc stać się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Bardzo, ale to bardzo mocno trzymam też kciuki za wykonanie ścianki tenisowej na os. Generałów. To projekt nr 128. Autorzy wyceniają koszt realizacji na 1 zł. Za tę kwotę chcą wykonać ściankę z bloczków betonowych lub gazobetonowych albo cegieł. Sprawdziłam — jedna rozbiórkowa cegła poniemiecka na jednym z portali ogłoszeniowych kosztuje 1,20 zł. Ale być może pomysłodawcy mają swój materiał z rozbiórki i chcą być zero waste. Tylko czy do takiego działania potrzebne jest OBO?

Andrzej MielnickiAndrzej Milenicki: sztuka przez duże S
Stawiam na projekt od nazwą Mural na Podgrodziu, bo jeśli jest biednie, to niech będzie chociaż ładnie. To oczywiście żart, bo dobry mural to coś więcej niż tylko grafika na ścianie. To sztuka przez duże S. Wystarczy tylko popatrzeć na inne miasta w Polsce, jakim te ścienne dzieła są magnesem, jak przyciągają gości. Dlaczego więc nie stworzyć takiego dzieła w Olsztynie. Może ten mural stanie się również inspiracją dla graficiarzy, malujących dziś bezsensownie elewacje olsztyńskich budynków, otworzy im oczy na prawdziwą sztukę.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kiedy będzie artykuł ... #2963025 | 83.5.*.* 22 sie 2020 20:50

  ... rozliczający zeszłoroczne OBO?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. no #2962951 | 82.161.*.* 22 sie 2020 18:02

  Mural to jes tO

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jakub #2962761 | 176.221.*.* 22 sie 2020 10:50

   A drogi na działki na Wadągu już nie chcą? To było gigantyczne przegięcie i jakoś nikt za nie nie beknął.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz