OBO 2021: Znów mamy szansę zadbać o miasto

2020-08-15 13:10:23(ost. akt: 2020-08-14 12:40:17)

Autor zdjęcia: Michał Orłowski

Za nami pierwszy etap składania wniosków do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W puli jest 150 projektów. Co z nich wynika? Chcemy, by w mieście nie było dziurawych chodników. A poza tym interesują nas sport, kultura, rozrywka i zwierzęta.
Nad projektami, a właściwie nad tym, czy spełniają one kryteria opisane w regulaminie, pochylą się teraz członkowie zespołu koordynującego. Jego przewodniczącym został Paweł Szczur, przedstawiciel rad osiedlowych, a funkcję wiceprzewodniczącego pełni radny Mirosław Arczak.

— Ocena wniosków zgłoszonych do OBO to wyzwanie i ogromna odpowiedzialność przed mieszkańcami Olsztyna. Jest wiele trudnych sytuacji, bo mamy do czynienia z konsultacjami społecznymi, więc z jednej strony chcemy pozytywnie ocenić jak najwięcej propozycji, a z drugiej dokonać sprawiedliwej oceny. To bywa niekiedy trudne — wyjaśnił Paweł Szczur.

Załóżmy, że wszystkie zgłoszone wnioski zostały przygotowane zgodnie z wymogami. Na co moglibyśmy głosować?

Po pierwsze, co już chyba nie dziwi żadnego z obserwatorów wcześniejszych odsłon budżetu obywatelskiego, na zadania związane z poprawą infrastruktury. Mieszkańcy chcą zdobyć finansowanie remontów i budowy wspomnianych chodników, skrzyżowań czy miejsc postojowych. Chcemy też żyć w otoczeniu zieleni, stąd pomysły dotyczące kolejnych parków i miejsc wypoczynku. W tegorocznej edycji uwagę przykuwa kilka projektów osiedlowych, które łączy myśl przewodnia i hasło. Dorota Natalia Bednarska wnioskuje bowiem o utworzenie kilku „Eko Stacji”. Mają to być miejsca „integracji mieszkańców olsztyńskich osiedli z otaczającą ich przyrodą”.


[highlight-right]OBO 2021 to ósma edycja projektu. W tym roku na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono 6 538 221 zł, o ponad 138 tys. więcej niż rok temu.[/highlight]Sporo projektów dotyczy kwestii związanych ze sportem (autorzy wnioskują np. o modernizację boiska do koszykówki czy budowę autodromu). Nie brakuje także pomysłów na to, żeby przybliżać nam kulturę. Wśród tegorocznych wniosków znalazły się też wydarzenia z cyklu „Ale Sztuka!”.

Wnioskodawcy nie zapominają także o zwierzętach. Chcą budować dla nich wybiegi, kastrować te bezpańskie i sfinansować chipowanie tych, które mają właścicieli. A to nie wszystko, bo w tym roku znaleźli się też ludzie, którzy postanowili zadbać o... kaczki. Na Jeziorem Długim miałyby więc stanąć dwa kaczkomaty, w których można byłoby kupić pokarm dla ptactwa.

Jak widać po zgłoszonych projektach, ważne jest dla nas bezpieczeństwo. Część wniosków dotyczy więc sposobów na jego poprawę, a przykładem tego jest wniosek Pawła Zapadki z OSP Gutkowo, które walczy o zakup lekkiego samochodu strażackiego z modułem gaśniczym oraz przyczepą pompową.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami wnioskodawców, wkrótce będziemy mogli głosować także na budowę śmieciomatów. Jak wskazują autorzy projektu, za oddawane śmieci moglibyśmy zyskiwać np. zniżki na wybrane usługi miejskie.
Po tym, jak wnioski przejdą ocenę pod względem formalnym, trafią w ręce ekspertów, którzy przyjrzą im się pod względem merytorycznym. Listę zaakceptowanych projektów poznamy 30 września. Głosować będziemy od 1 do 16 października.

Daria Bruszewska-PrzytułaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2960194 | 195.225.*.* 16 sie 2020 08:23

    Remonty chosnikow czy utrzymanie stanu drog to zadania obowiazkowe miasta. Umieszczanie ich w obo przeczy idei tej akcji. Nic dziwnego ze ludzie rezygnuja ze zglaszania sensownych propozycji skoro pozniej wygrywa np urzadzenie prywatnego dojazdu do dzialek czy inpreza urodzinowa nastolatki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. bym #2960155 | 31.0.*.* 15 sie 2020 23:25

    Nie bardzo rozumiem dlaczego remonty chodników, które są w katastrofalnym stanie muszą być finansowane z OBO.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz