Sto lat temu obroniliśmy Polskę i Europę przed bolszewikami

2020-08-15 12:10:23(ost. akt: 2020-08-14 14:29:27)
Piłsudski i Petlura w czasie spotkania w Winnicy, 16.05.1920

Piłsudski i Petlura w czasie spotkania w Winnicy, 16.05.1920

W sobotę,15 sierpnia, mija 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Polacy zjednoczyli się i obronili kraj przed bolszewikami, ale też Europę przed tyranią sowiecką. Dla upamiętnienia tamtej wiktorii, rok 2020 Sejm i Senat ustanowiły Rokiem Bitwy Warszawskiej.
Sto lat temu, ledwo co odzyskana niepodległość Polski zawisła na włosku. Bolszewicy, po przejęciu władzy w Rosji, parli na zachód, chcąc tam zanieść żagiew rewolucji. Na drodze do Niemiec, do Europy stała im tylko Polska, która dopiero budowała swoje struktury państwowe po 123 latach niewoli. Bolszewicy byli pewni swego, mieli już nawet gotowy rząd z Feliksem Dzierżyńskim na czele, który miał objąć władzę w bolszewickiej Polsce. Jednak w obliczu utraty tej tak młodej niepodległości, Polacy zjednoczyli się i przegonili bolszewików. Wydarzenia tamte przeszły do historii jako Bitwa Warszawska.

Brytyjski lord Edgar D'Abernon uznał tę bitwę za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata. Powiedział, że bitwa pod Warszawą uratowała Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed fanatyczną tyranią sowiecką. I trudno się z tym nie zgodzić, bo gdyby wydarzenia przed stu laty potoczyły się inaczej, bolszewicy zdobyliby Warszawę, mieliby otwartą drogę do Niemiec, gdzie czekali na nich już robotnicy z czerwonymi sztandarami. Wtedy przez Niemcy, choć nie tylko, przelewała się fala protestów robotniczych, sił lewicowych. Strajkowali i angielscy dokerzy, i niemieccy kolejarze. To był potencjał. Lenin wykorzystał odwieczne dążenia imperialne Rosji do celów swojej czerwonej rewolucji. I bolszewicy liczyli, że jeśli Armia Czerwona dotrze do Niemiec, to wspólnie z niemieckimi komunistami rozsadzą Niemcy, a ogień rewolucji być może sięgnie nawet Francji.

— To historia alternatywna — mówią historycy, z którymi rozmawialiśmy o wydarzeniach sprzed stu laty.
— Jednak taki czarny scenariusz był możliwy, było to zagrożenie zbolszewizowania Europy— zauważył prof. Witold Gieszczyński, historyk z UWM...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (14-16) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Słuszna racja #2965416 | 91.233.*.* 28 sie 2020 09:28

  masz słuszną rację. niestety jest to temat troche niewygodny. Właśnie w okresie plebiscytów , ówczesnpolskie wladze z Józefem Pilsudskim zaanagżowały się w awanturę na wschodzie nazywana obecnie wojna polsko -bolszewicką i wykazaly niestey bardzo male zainteresowanie sprawami plebiscytu, w przeciwieństwie do Niemiec , które mocno zmobilizowały sily i te oficjalne i te nieoficjalne. Nic nie mówi sie obecnie o pobiciach agitujących za Polską , demolowaniu polskich lokali plebiscytowych , zastraszaniu. prze bojówki niemieckie. Nikt nie mówi o przekrecie dopuszczonym przez Anglików że w plebiscycie mogą brać udział przyjezdniz niemiec urodzeni na tych ziemiach.Wtedy raptem namnozylo się bez liku "urodzonych" niemców na warmi czy sląsku.całymi pociągami tych "wyborców "przywożono.Niestety bylo zbyt male zainteresowanie i tolerancja polskich władz a ponadto władze te byly zajęte rzekoma "pomocą" dla Petlury.Tak że jest to temata obecnie niewygodny , ale pamiętać o tych ludziach nalezy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianka 79 lat #2964148 | 5.172.*.* 25 sie 2020 16:30

  Czy nasze ziemie nie mają swojej historii?.Wstyd że wmawia się dzieciom tzw cuda bitwy warszawskiej pomijając plebiscyt,życie polaków pod zaborem pruskim.Ci ludzie też walczyli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. col #2960690 | 83.31.*.* 17 sie 2020 19:04

  Teraz bedzie KACZYSTAN chiny przenoszą produkcję do europy, pisuary wam zafundują , będziecie robić z pół miski ryżu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Kris #2960452 | 88.220.*.* 17 sie 2020 07:58

  Kogo obchodzi co było sto lat temu zobaczcie jaki teraz katolicki burdel macie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. az #2960198 | 83.5.*.* 16 sie 2020 08:48

   Obchodzimy święta odzyskania niepodległości w kraju uciśnionym, w kraju skłóconym, w kraju kłamstwa, w kraju gdzie zaraz wybuchnie wojna domowa, w kraju gdzie nie szanuje się ludzi. I to ma być niepodległość??!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (17)