Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach szykuje się na nowoczesne żniwa

2020-08-11 13:53:40 (ost. akt: 2020-08-11 18:30:00)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Piękna pogoda sprzyja pracom polowym, dlatego żniwa, także w regionie, trwają w najlepsze. W tym roku na polach w okolicach Dobrego Miasta pojawiły się nowe, nowoczesne maszyny rolnicze – własność Zespołu Szkół Rolniczych im. biskupa Krasickiego w Smolajnach.
Od września ubiegłego roku w szkole realizowany jest projekt „Nowoczesny rolnik w nowoczesnej szkole” finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z pochodzących z niego środków – ok. 1,7 mln złotych – zakupione zostały między innymi nowoczesne pomoce dydaktycznie – maszyny rolnicze: ciągnik, pług obrotowy, zestaw uprawowo-siewny, przyczepę transportową, rozsiewacz nawozów, opryskiwacz, siewnik oraz kombajn zbożowy New Holland. Ten ostatni właśnie „debiutuje” na polach przyszkolnego gospodarstwa.

— W tym roku do skoszenia mamy uprawy na ponad 50 hektarach. W naszym wypadku żniwa to doskonała okazja do praktycznej nauki zawodu przez uczniów specjalności technik rolnik — mówi dyrektor placówki Agnieszka Gołębiowska-Węckowicz. — W praktyce poznają oni zasady obsługi nowoczesnych maszyn. Mamy nadzieję, że podniesienie tą drogą kwalifikacji zawodowych ułatwi im podjęcie pracy, w której będą w pełni wykorzystywać posiadane umiejętności oraz spełniać swoje aspiracje zawodowe.

Realizowany przez Zespół Szkół w Smolajnach projekt jest odpowiedzią na potrzebę poprawy jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego oraz dostosowania systemu edukacyjnego do wymogów rynku pracy. A ten oczekuje od młodych ludzi wiedzy przede wszystkim z obszaru tzw. rolnictwa precyzyjnego, czyli gospodarowania wspomaganego komputerowo i ściśle związanej z nim agrotroniki, czyli zastosowania systemów automatycznego sterowania pracą maszyn oraz urządzeń w rolnictwie. Bez nowoczesnych „pomocy dydaktycznych” jej zdobycie byłoby nie możliwe.

Dostawca maszyn, firma „Perkoz”, obiecał wsparcie w postaci wykładów i szkoleń a także możliwość wyjazdów studyjnych dla młodzieży naszej szkoły. Dzięki temu uczniowie będą na bieżąco śledzić najnowsze trendy w rolnictwie.

Dzięki projektowi uczniowie ZSR mogą zdobyć także inne dodatkowe kwalifikacje i umiejętności zawodowe. Szkoła w ramach zajęć pozalekcyjnych realizuje kursy kombajnisty dla kierunku technik rolnik oraz groomerski (strzyżenie i pielęgnacja psów) i inseminacja zwierząt dla uczniów technikum weterynarii. Tego typu umiejętności poszerzają gamę umiejętności nabytych w trakcie pobytu w Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Oooooo #2958965 | 88.156.*.* 12 sie 2020 09:30

    A co na to łunia! Bez ich zgody zabiorą dopłaty!!! jestem przerażony plus!!!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. A #2958961 | 88.156.*.* 12 sie 2020 09:28

    Nowoczesne to znaczy bezobjawowo!!

    odpowiedz na ten komentarz