Odszedł wielki człowiek. Pożegnanie Ryszarda Fuksa

2020-08-11 17:10:33(ost. akt: 2020-08-11 13:14:13)
Dr nauk medycznych Ryszard Fuks był pionierem chirurgii dziecięcej i ordynatorem tego oddziału w Olsztynie.

Dr nauk medycznych Ryszard Fuks był pionierem chirurgii dziecięcej i ordynatorem tego oddziału w Olsztynie.

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Był legendą chirurgii dziecięcej w Olsztynie. 41 lat jego pracy to tysiące wyleczonych małych pacjentów i tysiące operacji ratujących dzieci. Olsztyn stracił wspaniałego lekarza. Doktor Ryszard Fuks przeżył 88 lat.
Uroczystość pożegnania Ryszarda Fuksa zgromadziła tłumy pracowników służby zdrowia, byłych pacjentów, przyjaciół i rodziny. Pożegnalną mszę w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie celebrował sam ksiądz arcybiskup Józef Górzyński. Doczesne szczątki Ryszarda Fuksa spoczęły na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

Ryszard Fuks był historią Olsztyna. Silnie związany ze środowiskiem "wilniuków", którzy osiedli w Olsztynie, był także zaangażowany w środowisko harcerskie. Mimo że odszedł na emeryturę już wiele lat temu, do tej pory był ważnym autorytetem w dziedzinie, której poświęcił większość zawodowego życia.
— Jestem i uczniem i następcą Ryszarda Fuksa. Od niego uczyłem się zawodu w jego praktycznym wymiarze. Tych wszystkich szczególnych umiejętności, które pozwalają na bycie lekarzem — wspomina dr n. med. Wojciech Choiński, ordynator oddziału chirurgii i urologii dziecięcej.

W 1974 r. dr Ryszard Fuks uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych. W latach 1967-1977 miał aż 13047 pacjentów i wykonał 7483 operacje.

Po 41 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Tyle mówią suche statystki, ale każda z kryjących się w liczbach pacjentów i operacji osoba, to oddzielny człowiek, któremu Ryszard Fuks poświęcał nie tylko swoje umiejętności, ale także serce...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (11 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl