Wracamy do tematu: zabójstwo emerytowanego lekarza w Olsztynie. Biegli rzucą nowe światło na sprawę?

2020-08-06 16:10:05(ost. akt: 2020-08-06 23:52:37)
Zabójstwo emerytowanego lekarza wstrząsnęło mieszkańcami Olsztyna

Zabójstwo emerytowanego lekarza wstrząsnęło mieszkańcami Olsztyna

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Piętnastu świadków postanowił przesłuchać Sąd Okręgowy w sprawie zabójstwa emerytowanego lekarza. Wczoraj odbyła się kolejna rozprawa. Kluczowe mogą się okazać opinie biegłych. Ale na rozstrzygnięcie trzeba będzie jeszcze poczekać.
Paweł Z., 25-letni olsztynianin, do tej pory żył przykładnie. Nigdy też nie leczył się psychiatrycznie. Fakt, że był bezrobotny i zakończył edukację na gimnazjum, nie przeszkadzało mu w snuciu planów. Chciał pracować za granicą, ale jakoś nie składało. Był na utrzymaniu matki. Cichy, niepozorny. Ale to właśnie Paweł Z. jest oskarżony o okrutną zbrodnię.

Przypomnijmy. 29 maja 2018 roku wcześnie rano w pobliżu basenu przy ul. Głowackiego. Paweł Z. miał dwukrotnie postrzelić swoją ofiarę w głowę z rewolweru. Pokrzywdzony w wyniku ran zmarł. Był nim 89-letni emerytowany lekarz. Nie został przez sprawcę okradziony. Znaleziono przy nim plecak, a w nim kilkaset złotych, więc nie był to napad rabunkowy.

Ta zbrodnia zaskoczyła policjantów i prokuratorów. Przez prawie dwa miesiące próbowali ją rozwikłać. W Komendzie Wojewódzkiej Policji została powołana specgrupa do wyjaśnienia tej zbrodni. Znaleźli się w niej najbardziej doświadczeni policjanci. Przejrzeli setki godzin nagrań zarejestrowanych na dziesiątkach kamer w mieście. Policyjni psycholodzy przygotowali portret psychologiczny sprawcy. Podejrzanego Pawła Z. zatrzymano dwa miesiące później.

Podczas przeszukania jego mieszkania zabezpieczono rewolwer — replikę broni wytworzonej przed 1885 r. W Polsce może ją kupić każdy pełnoletni obywatel. Znaleziono również proch i pociski. Ustalono, że Paweł Z. broń kupił przez internet kilka dni przed zdarzeniem.

Mężczyzna został zatrzymany w pobliżu swojego domu. Był kompletnie zaskoczony Obecnie jest w tymczasowym areszcie. Wcześniej nie był karany.

Policjanci z Olsztyna od początku byli przekonani, że zatrzymali właściwą osobę. Jak napisali w komunikacie, specjalistyczne badania potwierdziły, że broń, która została znaleziona i zabezpieczona w mieszkaniu mężczyzny, została użyta do tego zabójstwa. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie 30 grudnia 2019 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Pawłowi Z. oskarżonemu o zabójstwo starszego mężczyzny. Według biegłych psychiatrów, w chwili popełnienia zbrodni, był on poczytalny.

Proces rozpoczął się w lutym. Oskarżony nie przyznał się do winy. Wczoraj odbyła się kolejna rozprawa.
— Sąd zaplanował przesłuchanie 15 świadków — poinformował rzecznik sądu okręgowego Olgierd Dąbrowski-Żegalski. — Jeśli uda się wszystkich przesłuchać, to jeszcze kilku zostanie do przesłuchania na kolejnej rozprawie. Główną czynność, jaką zaplanował sąd, to wideokonferencja z opiniami od biegłych. To może być decydujące.

Kiedy możemy liczyć na rozstrzygnięcie sprawy?
— Na początku października możemy wiedzieć już coś więcej, bo kluczowe dla sprawy są właśnie zeznania biegłych — odpowiada Dąbrowski-Żegalski.

Z powodu pandemii dziennikarze nie mogli być na sali sądowej. Jak usłyszeliśmy od rzecznika... — Sprawa przebiega bez zakłóceń.

Zapytaliśmy, czy Paweł Z., tak jak ostatnio, podczas rozprawy był w kajdankach. — Aresztowany jest traktowany jako niebezpieczny — odpowiedział Dąbrowski-Żegalski.

Pawłowi Z. za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

AT


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. artur #2957422 | 93.159.*.* 8 sie 2020 05:28

  Biegli i sąd nie są nieomylni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kulson #2957032 | 5.173.*.* 6 sie 2020 23:14

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. jedyny ślad to to, że typ kupił sobie na allerogo flintę... resztę torii już doprawiono.. a kogo to interesuje, że mieszkał z matką? brzmi to jak obciążenie, jakoś na logikę kupy się to nie trzyma, po za tym jak biegli mogą decydować o winie? od tego chyba jest "niby sąd"

  1. Magdalena #2956979 | 31.0.*.* 6 sie 2020 20:01

   Paragraf jest, potrzebny jest człowiek.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

  2. biegły ale głupi #2956976 | 185.220.*.* 6 sie 2020 19:42

   to biegły tego łapówkarza załatwił ?

   odpowiedz na ten komentarz

  3. mmm #2956968 | 188.147.*.* 6 sie 2020 18:41

   Przeczytaj dokładnie artykuł głąbie. Przecież rozstrzygną to biegli.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)