W swoje urodziny chciał wyjść na ulice Olsztyna i strzelać do przypadkowych ludzi

2018-07-31 09:53:37(ost. akt: 2018-07-31 09:33:40)
23-latek podejrzany o zamordowanie 89-letniego lekarza

23-latek podejrzany o zamordowanie 89-letniego lekarza

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

W ten sposób miał uczcić swoje urodziny. Tak wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Policjanci zatrzymali go wcześniej. Pod zarzutem zabójstwa lekarza.
To miało się wydarzyć w najbliższy czwartek 2 sierpnia. Młody mieszkaniec Olsztyna planował na ten dzień świętowanie swoich 23. urodzin. Miał zamiar wyjść z domu z bronią i mordować. Chciał pojawić się na ulicach miasta i strzelać do zupełnie przypadkiem napotkanych osób. To miał być jego pomysł na spędzenie tego dnia. Tak wynika z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła „Gazeta Olsztyńska”.

To marzenie 23-latka się nie spełni. Jak pisaliśmy wczoraj — został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa i aresztowany. W sobotę — na wniosek prokuratora — sąd wysłał go za kratki na trzy miesiące. To on, według prowadzących śledztwo, zabił 89-letniego Karola S., emerytowanego lekarza z Olsztyna. Mężczyzna został znaleziony pod koniec maja w pobliżu basenu na ulicy Głowackiego. Miał dwie rany postrzałowe głowy. Nie został okradziony. Znaleziono przy nim plecak, a w nim kilkaset złotych.

Ta zbrodnia zaskoczyła policjantów i prokuratorów. Przez prawie dwa miesiące próbowali ją rozwikłać.
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie powołana została specgrupa do wyjaśnienia tej zbrodni. Wciągnięto do nich najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, korzystali oni z wiedzy ekspertów z różnych dziedzin. Policjanci przejrzeli setki godzin nagrań zarejestrowanych na dziesiątkach kamer w mieście. Policyjni psycholodzy przygotowali też portret psychologiczny sprawcy.

Funkcjonariusze zatrzymywali i przesłuchiwali ludzi mogących coś w tej sprawie wiedzieć. Mieli różne hipotezy i wszystkie drobiazgowo sprawdzali. Po wyjaśnieniach i analizie dowodów upadały jedna po drugiej.

Z czasem jednak doszło do przełomu. Kilka dni temu policjanci kryminalni zatrzymali 23-letniego mieszkańca Olsztyna. To właśnie on miał zabić lekarza. Miała to być dla niego próba przed urodzinami. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, chciał zobaczyć, jak to będzie zabić człowieka, bo planował masakrę na dużo większą skalę. Miało się to stać w czwartek 2 sierpnia. Tego dnia chciał wyjść na ulice i strzelać do kogo popadnie.

Ani prokuratura, ani policja nie potwierdziły nam wczoraj oficjalnie tych informacji. Nie zostały one także zdementowane.

Tymczasem niemal identyczny przypadek już w Polsce miał miejsce. Kilka tygodni temu prawomocnie został skazany na dożywocie młody mężczyzna, który w 2014 roku w Chorzowie zastrzelił instruktora na strzelnicy. Miał wtedy 25 lat. Zapisał się na zajęcia strzeleckie. A kiedy instruktor na chwilę od niego odszedł, młody człowiek go postrzelił. Później okazało się, że zrobił to po to, aby ze strzelnicy zabrać broń i amunicję. Szykował się, aby ruszyć ze strzelbą do niezbyt odległego centrum handlowego i tam strzelać do przypadkowo napotkanych ludzi. Zabójca usiłował wmówić sądowi, że nie wie, o co chodzi i niewiele pamięta ze strzelnicy. Biegli jednak jednoznacznie potwierdzili, że w chwili popełniania zbrodni mężczyzna był poczytalny — wiedział więc, jakie będą skutki jego działań. Potwierdził to sąd w wyroku.

23-letni mieszkaniec Olsztyna został zatrzymany w pobliżu swojego domu. Jak informują policjanci, był kompletnie zaskoczony. Wcześniej nie był karany. Funkcjonariusze z Olsztyna są przekonani, że zatrzymali właściwą osobę. Jak napisali w komunikacie, specjalistyczne badania potwierdziły, że broń, która została znaleziona i zabezpieczona w mieszkaniu mężczyzny, została użyta do zabójstwa. Krótko mówiąc, że to z tej broni zastrzelono 89-letniego Karola S. Z naszych informacji wynika też, że to broń czarnoprochowa. Na niektóre typy tej broni nie jest potrzebne zezwolenie. 23-latek odmówił składania zeznań. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Krótko po zastrzeleniu lekarza w Olsztynie zapanowała psychoza strachu. Ludzie bali się poruszać po ulicach, obawiając się szaleńca. Tym bardziej że mniej więcej w tym samym czasie z Jeziora Długiego wyłowione zostały zwłoki mężczyzny z raną postrzałową w głowie. Mieszkańcy bali się, że obie ofiary zostały zamordowane przez tego samego sprawcę. Okazało się inaczej. Według policji, mężczyzna z jeziora zastrzelił się sam. Na dnie znaleziono broń, z której padł zabójczy strzał.

Małgorzata Kundzicz

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #2548482 | 88.156.*.* 2 sie 2018 23:54

  teraz postrzela sobie z napleta:))))

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. wiktor antifa #2547308 | 95.160.*.* 1 sie 2018 12:53

  I czym się różnią Polacy od biednych uchodźców, których tak bardzo obwiniają za zamachy w zachodniej Europie? W większości przypadków terroryzmu świadczą udokumentowane przypadki chorób psychicznych m.in w Niemczech, a biedni uchodźcy szukający nowego życia i pracy ginął w morzu środziemnym.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. M #2547302 | 81.15.*.* 1 sie 2018 12:48

   Szacun dla policji.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mateusz #2547059 | 37.47.*.* 1 sie 2018 08:24

   GRATULACJE dla naszych olsztyńskich funkcjonariuszy. Co by nie mówić spisaliście się Panowie. Jakby ten psychol ruszył w miasto i zaczął strzelać do wszystkich Olsztyn byłby na ustach całej Polski.

   Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz

  3. satyr #2547020 | 213.184.*.* 1 sie 2018 07:26

   i teraz będzie siedział na koszt podatnika czyli nas i puszczał baki w celi

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (40)