Film Piotra Domalewskiego o emigrantach z Warmii zakwalifikowany do 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian

2020-08-06 08:26:27 (ost. akt: 2020-08-06 08:34:03)

Autor zdjęcia: Bogumił Osiński

Film "Jak najdalej stąd" w reżyserii Piotra Domalewskiego będzie ubiegał się o Złotą Muszlę. Zostanie zaprezentowany w sekcji konkursowej New Directors, w której rywalizują debiutanci bądź autorzy drugich pełnometrażowych filmów, tak jak w przypadku Piotra Domalewskiego. Zmierzy się on z 11 innymi twórcami m.in. z Brazylii, Francji, Chin, Irlandii, Japonii, Hiszpanii, Rosji i Wielkiej Brytanii.
"Jak najdalej stąd" to film drogi, opowieść o 17–letniej Oli z Olsztyna, która na własną rękę wyrusza do nieznanego kraju. Będzie to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której będzie chciała odnowić relację z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.

Odtwórczyni głównej roli Zosia Stafiej, studentka I roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki została odkryta w drodze ogólnopolskiego castingu, w którym uczestniczyło ponad tysiąc dziewcząt. W obsadzie filmu mamy więc połączenie młodego oddechu z doświadczeniem wybitnych aktorów jak Kinga Preis czy Arkadiusz Jakubik. Film powstał w koprodukcji polsko-irlandzkiej.

To najnowszy obraz twórcy obsypanego nagrodami debiutu "Cicha Noc" Piotra Sobocińskiego jr. Przez siedem dni ekipa pracowała w Olsztynie. Pierwszy klaps padł na dworcu autobusowym. Piotr Domalewski podkreślał, że cieszy się z życzliwości i wsparcia jakiego doświadczył i doświadcza ze strony samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, który po raz drugi zaufał mu i poprzez Fundusz dofinansował najnowszy projekt. Miastu Olsztyn dziękował za zaangażowanie, za pomoc organizacyjną poprzedzającą zdjęcia jak i za sprawny i bezpieczny ich przebieg. Później ekipa udała się do Irlandii, ale bardziej irlandzki klimat niż na Zielonej Wyspie miał olsztyński pub Carpenter, w którym realizowano zdjęcia.

Na 72.Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Cannes reżyser i producent zostali zaproszeni do prezentacji fragmentu filmu w ramach canneńskiego pitchingu. 4 listopada 2019 odbyła się kolaudacja filmu.

W ocenie Komisji Kolaudacyjnej WMFF „Jak najdalej stąd” to przejmujący obraz, który wzruszy widzów i ma szanse wpisać się w nurt współczesnego kina nie tylko europejskiego, ale i światowego, które zdecydowanie jest mniej hermetyczne na problematykę emigracji zarobkowej. Siłą filmu Piotra Domalewskiego są kreacje aktorskie. Zofia Stafiej, trafnie wybrana spośród tysiąca kandydatek już w pierwszej scenie pokazuje charakter. Wiemy, że stać ją będzie na wszystko. Dramaturgia i napięcie budowane delikatnymi, wręcz dokumentalnymi środkami dają niesamowity efekt, który wzmacniają zdjęcia Piotra Sobocińskiego jr. i niepospolita, nastrojowa muzyka Hani Rani”.

Film był także przedstawiony na specjalnym pokazie podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Następny festiwal, na którym zostanie zaprezentowany odbędzie się w San Sebastian w dniach 18-26 września 2020.

źródło informacji: Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bolo #2957052 | 82.161.*.* 7 sie 2020 05:40

  W Irlandii więcej Polaków niż Irlandczyków cebula tam cebula tu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. lol #2956804 | 46.170.*.* 6 sie 2020 10:50

  jak najdalej stąd?.... chyba jeszcze niejeden ma taki zamiar. Województwo olsztyńskie najgorzej zarabiającym w Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. taki sobie człowiek #2956782 | 83.31.*.* 6 sie 2020 09:48

  Jako statysta w filmie niecirpliwie oczekiwałem na premierę. Niestety, koronawirus skutecznie zniweczyl wiele planów, również tych kinowych. Mam prośbę: pamiętajmy o dystansie społecznym, o maseczkach, o higienie. Wiem, że nie jest łatwo, ale może dzięki temu jak najszybciej pozbędziemy się tego paskudztwa. Bo sama szczepionka nie wszystko może załatwić... Panie Reżyserze - życzę dalszych twórczych wyzwań, jak najlepszych!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)