Bez prawa jazdy w samochodzie? Posłowie nowelizują Prawo o ruchu drogowym

2020-07-24 17:47:21(ost. akt: 2020-07-24 15:52:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Jeśli Senat i prezydent zaakceptują ustawę, prawo jazdy będziemy mogli zostawiać w domu. Podczas kontroli drogowej nie dostaniemy mandatu za brak dokumentu.
W piątek (24 lipca) Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym. Na mocy tych zmian możliwe będzie zniesienie obowiązku posiadania przy sobie polskiego prawa jazdy.

Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców - czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury. To kolejny sposób na "odchudzenie" portfeli kierowców, którzy od jakiegoś czasu nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.
Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy Minister Cyfryzacji ogłosi z trzymiesięcznym wyprzedzeniem w komunikacie opublikowanym m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kierowcy mają także w inny sposób zyskać na zmianach.


Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki

W sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu. Takie rozwiązanie to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów.


Karta pojazdu i nalepki kontrolne nie będą już wydawane

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line.


Pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.


Będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne

W projekcie zaproponowano ponadto wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł.


Dealer zarejestruje nowy pojazd
Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy
Nowym rozwiązaniem, które zakładają przygotowane w MI przepisy, jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji o samochody osobowe. Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Przepisy ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, nie trzeba już będzie dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Faja #2952660 | 5.173.*.* 25 lip 2020 17:02

  Wkrótce będziemy nikim wobec państwa. Tak już było.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. GieTek #2952659 | 5.173.*.* 25 lip 2020 17:00

   Czy to tak trudno wozić z sobą kawałeczek plastiku ? Jaka to ulga dla kierowców .Rozumie brak dowodu rejestracyjnego lub polisy OC w firmowym samochodzie.Odwracanie uwagi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. abcd #2952620 | 83.27.*.* 25 lip 2020 14:00

   Gorzej gdy dojdzie do kolizji. Bez policji nie obejdzie się, bo nikt nie przyjmie oświadczenia od człowieka bez dokumentów. Bardzo głupi pomysł.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jaa #2952582 | 83.9.*.* 25 lip 2020 11:50

    szkoda, ze tak pozno. wlasnie czekam na odbior dowodu rejestracyjnego, droga przez meke. najpierw czekaj na nr online, zaklep miejsce, idz i stoj w sloncu 40min mimo iz masz konkretna godzine, bo kolejka jest na zewnatrz a pan przyjmuje w przedsionku. potem dowiadujesz sie, ze niestety ale karta nie zaplacisz chociaz trabili o tym tyle czasu, wiec zasuwasz na poczte, ktora na szczescie nie jest daleko. wracasz. pan ci mowi, ze ok 4 tyg i bedzie dowod, lecz niestety nie wie czy ktos zadzwoni, wiec rejestrujesz sie po 6 tyg i ... i okaze sie czy slusznie czy znowu trzeba czekac. a tak btw. zaloz profil zaufany, wszystko zalatwisz, a guzik. nowego dowodu nie zalatwisz. idziesz potwierdzic profil do placowki, jest to starsza osoba, ktora nie ma dostepu do konta internetowego w banku. narazasz sie, narazasz starsza osobe, potwierdzasz profil po czym okazuje sie, ze nie zalatwic tego przez epuap. ehhh

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. as #2952541 | 176.97.*.* 25 lip 2020 10:09

     sprawa wagi państwowej też bym chciał za taką kasę pierdołami się zajmować

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (7)