Wracamy do tematu: Co z połączeniem al. Warszawskiej z ulicą Wilczyńskiego?

2020-07-24 13:46:28(ost. akt: 2020-07-24 13:45:49)

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Olsztyński ratusz miał w planach połączenie alei Warszawskiej z ulicą Wilczyńskiego. Musiał się tylko porozumieć z uniwersytetem w sprawie terenów. Inwestycja na razie stanęła. Dlaczego?
O tym, że miasto szykuje się do zabezpieczenia terenów potrzebnych do budowy drogi, która połączy aleję Warszawską z ulicą Wilczyńskiego, pisaliśmy jeszcze pod koniec 2018 roku. Miasto musiało porozumieć się z uniwersytetem w sprawie terenów potrzebnych do budowy drogi. To jednak tylko jedna strona medalu, bo już wtedy był problem z finansowaniem.

Przypomnijmy. Mieszkańcy od lat upominają się o przedłużenie ulicy Wilczyńskiego do alei Warszawskiej. Taka droga bez wątpienia pozwoliłby odciążyć komunikacyjnie południowe osiedla Olsztyna. Mieszkańcy tych terenów mieliby dzięki temu znacznie skróconą drogę m.in. do Kortowa. Odetchnęłaby też aleja Sikorskiego.

Miasto rozpisało przetarg na „Wyodrębnienie z dokumentacji projektowej odcinka drogowego od alei Warszawskiej do łącznika NDP — ulicy Kalinowskiego w celu uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej”. Ten przetarg dotyczył wymiany gruntów między miastem a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Żeby wybudować drogę, miasto musi być właścicielem terenu, po którym ma ona przebiegać. Specustawa pozwala na przejęcie terenów od obecnego właściciela w zamian za odszkodowanie.

— Na początek podzielimy cały teren na dwie części i w pierwszej kolejności złożymy wniosek o przejęcie ZRID-em (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej — red.) terenów przy alei Warszawskiej, które należą do uniwersytetu. Obecnie określamy, jakiej wielkości tereny przejmiemy na początek — wyjaśniała nam wówczas Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Nieoficjalnie mówiło się też, że w zamian za działki potrzebne do inwestycji, UWM dostanie grunty przy szpitalu uniwersyteckim. Wykonanie koncepcji programowej inwestycji „Budowa połączenia drogowego — przedłużenia ulicy Wilczyńskiego do alei Warszawskiej” miasto zleciło jeszcze w 2011 roku.

Rok później powstały trzy warianty jej realizacji. Zakres obejmuje przedłużenie ulicy Wilczyńskiego — od ulic Hallera i Popiełuszki do projektowanego przebiegu trasy NDP, odcinek trasy NDP do alei Warszawskiej, a także przedłużenie ulicy Bukowskiego — od ulicy Bartąskiej do przedłużenia ulicy Wilczyńskiego. Na początku 2014 roku prezydent Olsztyna wydał zarządzenie w sprawie powołania komisji, która miała zająć się przetargiem na wykonanie dokumentacji projektowej. Umowę na wykonanie projektu drogi podpisano w maju 2014 roku. Inwestycja trafiła na listę realizacji, na które miasto potrzebuje dotacji unijnej. Raport geologiczny już jest. Miasto dysponuje nim od 2015 roku. Wróciliśmy do tematu po mailu od pana Karola.

— Ostatnio kolejny raz musiałem objeżdżać pół Olsztyna, żeby dostać się na Jaroty i przypomniałem sobie, że ratusz planował przedłużenie ul. Wilczyńskiego do al. Warszawskiej. Czy coś się w tej sprawie ruszyło? — zapytał czytelnik.

Odpowiedź ratusza jest krótka.
— Nie mamy środków, żeby kontynuować to zadanie — poinformowała Marta Bartoszewicz.

Dopytaliśmy też, czy miastu udało się przejąć jakiekolwiek grunty od UWM-u.
— Jeszcze nie przejęliśmy tych terenów. Ustalamy nieruchomości zamienne, jako odszkodowanie za grunty — mówi Marta Bartoszewicz.

Wciąż czekamy na odpowiedź UWM w tej sprawie. Do tematu wrócimy.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bukowskiego #3054874 | 188.146.*.* 31 sty 2021 19:23

  Po co Olsztynowi przedłużenie ul Bukowskiego . Ci ze Stawigudy niech to robią

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Procenciki #3054866 | 188.146.*.* 31 sty 2021 13:20

  Będzie spalarnia’ tramwaje. Itp - a z tego procenciki

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dec #3007143 | 81.190.*.* 16 lis 2020 14:04

  Zastanawia mnie czy grunty należące do Kortowa jako uczelni są własnością uczelni w pełnym tego słowa znaczeniu ,czy należą do pewnej grupy osób zatrudnionych w tej uczelni i nie tylko .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. grzymowicz nieudaczniku #2995354 | 81.190.*.* 28 paź 2020 11:56

  przepierdzieli pieniadze na glupoty nikomu niepotrzebne, nie ma kasy na nic, a jeszcze na 99% hiszpanom trzeba bedzie odszkodowanie zaplavic, administracja w ratusdzu i innych organach zaleznych od miasta przeludniona , etaty rodzinne, pobory urzednicze holendarne. nepotyzm i jak ma byc dobrze,

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. bum #2982670 | 79.190.*.* 9 paź 2020 07:35

  Przed laty "podarowano" czyli miasto Olsztyn podarowało ówczesnej ART, której spadkobiercą jest UW-M tzw. "złotą milę" wartą krocie a teraz musi na klęczkach prosić o łaskę

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)