Polecamy. Filmowy portret metropolity seniora w TVP Olsztyn

2020-06-10 09:55:54 (ost. akt: 2020-06-10 10:35:09)
Sam ksiądz arcybiskup wpisał się w nią, jako pomost miedzy wieloma środowiskami.

Sam ksiądz arcybiskup wpisał się w nią, jako pomost miedzy wieloma środowiskami.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

"Miłujmy czynem i prawdą. 90 lat arcybiskupa Edmunda Piszcza" - film Piotra Koryckiego z "Gazety Olsztyńskiej" doczekał się emisji na antenie TVP Olsztyn. Można go zobaczyć w środę w czwartek i w sobotę. Film trwa nieco ponad 45 minut.
To ważna informacja dla wszystkich, którzy darzą szacunkiem emerytowanego metropolitę warmińskiego księdza arcybiskupa Edmunda Piszcza. Filmowy portret metropolity seniora, to również zapis ważnej części historii Warmii. Sam ksiądz arcybiskup wpisał się w nią, jako pomost między wieloma środowiskami. Niezastąpiony autorytet. Nie tylko w sprawach duchowych.

Dla redakcji "Gazety Olsztyńskiej" emisja dokumentu jest też dowodem pracy w naszym zespole ludzi o wielu talentach i umiejętnościach. Autorem filmu jest nasz redakcyjny kolega Piotr Korycki. Emisja filmu "Miłujmy czynem i prawdą. 90 lat arcybiskupa Edmunda Piszcza" na antenie TVP Olsztyn odbyła się już w poniedziałek. Kolejne są zaplanowane w środę 10.06 - o godz. 7:00, w czwartek 11.06 - o godz. 11:00 i w sobotę 13:06 - o godz. 10:00. Film trwa nieco ponad 45 minut.

Sam film już przed jego telewizyjną emisją zebrał wiele pozytywnych recenzji. Miał przedpremierowy pokaz zorganizowany przez Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie (producenta filmu) w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

- Spotkanie z księdzem arcybiskupem i godziny spędzone z nim przed kamerą były ważnym i bardzo i indywidualnym przeżyciem. Montaż to była sztuka rezygnacji z materiałów, które w niespełna godzinnym dokumencie nie mogły się zmieścić - mówił Piotr Korycki, reżyser i autor scenariusza filmu.

- To zupełnie wyjątkowy film. Tak, jak i postać księdza metropolity , który poświęcił Warmii tyle lat swojej kapłańskiej pracy - podsumowuje profesor Stanisław Achremczyk, który wiele godzin spędził z księdzem arcybiskupem przed kamerą, by film mógł powstać w tak interesującej formie.

- To wspaniałe uczucie. Ten film powstał nie z mojej inicjatywy, ale sprawił mi wielka radość już udział w jego tworzeniu. Dziękuję za ten impuls, który stał się dla mnie motorem do własnych podsumowań, tak potrzebnych każdemu z kapłanów. Również seniorowi - mówił na pokazie przedpremierowym w sali kopernikańskiej olsztyńskiego zamku ksiądz arcybiskup. - Sam tytuł doskonale oddaje charakter mojej pracy duszpasterskiej - dodał ksiądz arcybiskup.

Zdaniem recenzentów sam film, to dzieło, które można z powodzeniem nazwać portretem godnym obrazów wiszących w Sali Kopernikańskiej zamku, gdzie odbywała się jego prapremiera. Podobnie jak one przedstawia, wszystkie atrybuty i kapłaństwa i drogi życiowej Edmunda Piszcza. Teraz wszyscy mogą go zobaczyć w TVP Olsztyn.

Arcybiskup Edmund Piszcz urodził się 17 listopada 1929 r. w Bydgoszczy. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. W 1982 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i po miesiącu otrzymał święcenia biskupie. Na Warmię przybył w 1985 r. jako administrator apostolski diecezji warmińskiej. W 1988 r. został biskupem diecezjalnym, a w 1992 r. w wyniku reorganizacji struktur kościelnym – arcybiskupem.

Stanisław KryścińskiŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD