Udawali hydraulików i okradli seniorkę. Policjanci odzyskali skradzione pieniądze kilka minut po kradzieży

2020-05-18 12:55:19 (ost. akt: 2020-05-18 14:22:37)

Autor zdjęcia: Gazeta Ostródzka/MT

Złodziejska ekipa z Krakowa okradła w Ostródzie starszą kobietę. Udawali hydraulików i weszli do mieszkania seniorki. Policjanci zatrzymali ich kilka minut po kradzieży.
Ostródzcy kryminalni na podstawie szeregu przeprowadzonych czynności ustalili, że na terenie Ostródy mogą przebywać osoby, które działając różnymi metodami okradają mieszkania. Ofiarami najczęściej padają starsze osoby.

W miniony piątek (15.05) policjanci prowadzili obserwację jednego z osiedli, gdzie mogła przebywać ta grupa. W pewnym momencie na jednej z ulic zauważyli zaparkowanego opla na krakowskich tablicach rejestracyjnych, którego kierowca dziwnie się zachowywał. Rozglądał się, był widocznie zniecierpliwiony. Po chwili do samochodu wsiadło dwóch mężczyzn i kobieta, która przekazała jednemu z nich plik banknotów.

Policjanci podejrzewając, że osoby te mogły dopuścić się przestępstwa postanowili je wylegitymować. 67- latek, 60- latek, 20- latek oraz 34- letnia kobieta nie potrafili wyjaśnić co robią w tym miejscu. Zachowywali się nerwowo. W saszetce jednego z mężczyzn policjanci ujawnili pieniądze w kwocie 950 zł.

Kryminalni postanowili rozpytać mieszkańców okolicznych bloków. Dotarli do starszej kobiety, która oświadczyła im, że przed chwilą było u niej dwóch mężczyzn wraz z młodą kobietą. Mężczyźni Ci podali się za hydraulików i powiedzieli, że muszą dokonać sprawdzenia awarii w łazience. Pokrzywdzona zaufała oszustom i wpuściła ich do środka. Dopiero po ich wyjściu zorientowała się, że szafki w jej mieszkaniu są pootwierane, a w kuchennej szufladzie brakuje 950 zł.

W chwili, gdy zorientowała się, że została okradziona do jej drzwi zapukali policjanci. Kryminalni odzyskali jej pieniądze zaledwie kilka minut po zdarzeniu.
67- latek, 60- latek, 20- latek i 34- latka zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Usłyszeli zarzuty kradzieży. Działali oni na terenie całej Polski. Na swoim koncie mają liczne kradzieże różnymi metodami, między innymi metodą „na hydraulika”.

Policjanci ostrzegają

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Sprawcy oszustw mogą także podszywać się pod funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej, informując (np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, aby zapłacić mandat lub że ktoś z bliskich popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie poza „granicami prawa”. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze płacą za tę „wymyśloną usługę” znaczne sumy pieniędzy.

W wymienionych sytuacjach zawsze należy potwierdzić fakty przekazywane nam przez nieznajomego lub nieznajomą, którzy zapukają do naszych drzwi oraz zadzwonić osobiście pod numer telefonu członka rodziny, aby przekonać się, czy jego znajomy mówi prawdę. Należy przestrzegać zasady, że nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (18 maja) wydaniu m.in.


Przepisy są ważniejsze od ludzi
Dramat 89-letniej Teresy Balcerzak z Olsztyna. Dwa miesiące temu zmarł jej maż. Kobieta z demencją i na wózku inwalidzkim musiała pojechać do banku, żeby jej syn mógł opłacać jej rachunki. Dlaczego? Bo, takie są przepisy.

Marta TrawczyńskaBędą pozwy o odszkodowanie
Jest już pierwszy pozew o odszkodowanie od Skarbu Państwa za straty spowodowane w wyniku zamrożenia gospodarki. Coraz więcej przedsiębiorców rozważa taką drogę, bo wyniku obostrzeń rząd wpędził ich w tarapaty finansowe.

Zadawajcie nam mniej lekcji
Nie mamy na nic czasu, tylko lekcje - skarżą się uczniowie. Mają więcej pracy niż przed pandemią, dlatego przewodniczący młodzieżowych rad miast z całej Polski apelują o to, by mniej zadawać. Do apelu przyłączyła się rada z Iławy.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SZTAB TRZASKOWSKIEGO SZUKA KASY #2922701 | 88.156.*.* 19 maj 2020 07:49

  przy okazji CHCA SIE POPODOBAc budce

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xsx #2922675 | 178.235.*.* 19 maj 2020 01:06

  Nic nie napisano, że starsza pani odzyskała skradzione pieniądze. I cóż emerytura zapewne zabezpieczona jako dowód w sprawie...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Eustachy #2922559 | 86.9.*.* 18 maj 2020 20:01

  Rękę daję, że to cyganie...jakoś dziwnie teraz nazywani romami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD