Czy możemy się śpiewająco wieszać?

2020-05-20 17:30:00(ost. akt: 2020-05-21 08:45:30)
Zanim zajmę się wieszaniem zapraszam na moment w klimaty koronawirusowe podlane oskarżeniami o rasizm. Chodzi o dość znanego muzyka Bryana Adamsa, który wylał swoją złość na wirusa w następującym wpisem:
"Dzisiejszy wieczór miał być początkiem trasy koncertowej w Royal Albert Hall, ale przez jakiś nietoperzożerców, mokre targi ze zwierzętami i robiącym wirusy chciwym draniom cały świat się zatrzymał, że nie wspomnę o tysiącach ludzi, którzy ucierpieli lub zmarli z tego powodu. Moje przesłanie do nich...brzmi – przejdźcie na weganizm”.

Wpis ten wywołał natychmiastowa reakcję poprawnych umysłowo, którzy zarzucili Adamsowi rasizm i nienawiść do Chińczyków. No cóż, ja tu żadnego rasizmu nie widzę. Nienawiści do Chińczyków tym bardziej. Skoro ci ostatni jadają nietoperze, to są "nietoperzożercami" tak jak my jesteśmy dajmy na to "świniożercami". I doskonale bym zrozumiał zdziwienie "nietoperzożerców" czy "psożerców", że są nad Wisłą ludzie którzy są "flakożercami". Jedzenie psów jest dla mnie barbarzyństwem, ale nie ma w tym przekonaniu żadnego rasizmu. Rozumiem też, że dla Chińczyka jedzenie przez nas jakiegoś zwierzęcia może być z punktu widzenia ich kultury barbarzyństwem.

A dla Adamsa barbarzyństwem nie jest jedzenie konkretnie nietoperzy, ale jest jedzenie zwierząt w ogóle. I ma święte prawo do takiej opinii. I ja doskonale rozumiem i nie obrażam się na to, że dla wegetarian jestem barbarzyńcą.

I bardzo żałuję, że muzyk przeprosił za swój wpis. Skądinąd pewnie nie zrobiłby tego, gdyby np. europejczyków nazwał "świniożercami". Bo taki "rasizm" wobec nas jest dozwolony, w odróżnieniu od "złego rasizmu" wobec wszystkich innych.

I tym sposobem doszliśmy do posła prawicowej Konfederacji Janusza Korwina-Mikke i jego głośnego rapu, który wykonał w ramach charytatywnej akcji #Hot16Challenge zorganizowanej zainicjowanej przez polskich hiphopowców. W jej ramach nominowana osoba musi w ciągu 72 godzin nagrać rapowany utwór i wpłacić pieniądze na zbiórkę na portalu siepomaga.pl. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na pomoc lekarzom i szpitalom w walce z koronawirusem. Celem był milion złotych, zebrano już ponad 2 miliony.

To własnie w tym challengu wziął udział Janusz Korwinn-Mikke z pistoletem w jednym ręku i maczetą w drugiej. A rapował przy tym tak:

"Po wsadzeniu już za kraty ostatniego demokraty, socjalistów poszatkuję, bo to są zwyczajne szmaty”,
"Dla ojczyzny ratowania zamiast rzucić się przez morze trzeba wziąć takiego drania, obciąć jaja albo gorzej. Socjalistom wierzą głupi, ale na nas się to skupi, więc pieprzeni socjaliści muszą wisieć zamiast liści".

Najostrzej zareagowali na to parlamentarzyści Lewicy, którzy złożyli zawiadomienie do prokuratury. Jest wśród nich wybrana w elbląskim okręgu wyborczym pani poseł Monika Falej. Posłanka na FB napisała: " Korwin-Mikke przekroczył kolejną granicę. I poniesie tego konsekwencję. Z Posłankami i Posłami Lewicy złożyłam dzisiaj zawiadomienie do prokuratury. Faszyści w garniturach nie mogą być tolerowani w przestrzeni publicznej!".

Tym ostatnim zdaniem pani poseł niestety wpisuje się w poetykę Korwina-Mikke. Co ciekawe sam Korwin powiedział dla "Faktu", że nie boi się posłów Lewicy, a tak w ogóle to nie śpiewał o tradycyjnej lewicy, ale o...PiS. — To PiS w tej chwili uprawia komunistyczną propagandę, że trzeba dawać wszystkim, a to 500+ a to 13. emeryturę. Tu chodzi o PiS, a nie o SLD - oni już rządzili, wiedzą, że socjalizm nie działa. Natomiast socjaliści z PiS-u nie wiedzą, dlatego próbują go budować — powiedział.

Dla mnie w tym konkretnym przypadku treść i język posła Konfederacji są nieakceptowalne. Wyrapowane mieszczą się jednak moim zdaniem w granicach wolności słowa. Inaczej byłoby, gdyby poseł Konfederacji wypowiedział je z sejmowej mównicy. I przy założeniu oczywiście, że pan poseł nie ma nic przeciwko rapowi utrzymanym w tym samym stylu w odniesieniu do Konfederacji.

Umieszczony na YouTube klip Korwina ma już ponad 5 milionów wyświetleń. I nie został do tej pory usunięty, choć administratorzy serwisu są mocno uczuleni na "mowę nienawiści" i prawicowe ekstremizmy.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jestem za PiS #2923786 | 83.17.*.* 21 maj 2020 11:56

  Słuchałem, pośmiałem się (bo całkiem całkiem mu wyszło, dużo lepiej niż Prezydentowi :), zrozumiałem że chodzi o PiS (który popieram), no bo jest przy władzy i dał ludziom m.in. 500+. Ale żeby zawiadamiać z takimi rzeczami prokuraturę, to trzeba być... To nie jest nawet kwestia dystansu do siebie, to jest po prostu chore.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Szczerze? #2923754 | 37.4.*.* 21 maj 2020 10:40

  Szkoda czasu na takich Korwin. Sam przyznał niedawno, że brakuje mu kasy na życie, bo dostawać pieniądze jako parlamentarzysta to dla niego stanowczo za mało. Więc próbuje być celebrytą, a ażeby nim zostać trzeba systematycznie zwracać na siebie uwagę. Więc człowieczek wygaduje coraz głupsze rzeczy, coraz bardziej agresywne i jednocześnie wzorem lewactwa odwraca znaczenie pojęć powszechnie przyjętych. W tym zapętleniu mając na uwadze jego wiek, można powiedzieć, że głupieje z miesiąca na miesiąc. Były świetny brydżysta obecnie jest groteskowy i coraz bardziej antypolski. Jego uwielbienie dla Putina i polityki Rosji ociera się już o zdradę. Powtórzę, szkoda czasu na głupców i błaznów z poparciem społecznym rzędu jednego promila.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. DRE #2923582 | 46.76.*.* 20 maj 2020 21:05

  A może już czas na emeryturę ,bo poziomem cenzury trójkę już dawno GO przebiła ,i nikt inny jak nasz rowerzysta jest temu winny .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nick #2923570 | 37.201.*.* 20 maj 2020 20:36

  Jeszcze wielu ludzi nie zrozumialo sensu zycia. Sa posranymi EGOISTAMI widzacych tylko czubek swojego nosa. Nie interesuja sie losami samotnych matek , ludzi na emeryturze z niskimi swiadczeniami, chorych ludzi. Wedlug nich czlowiek ktory nie pracuje nie powinnien dostawac zadnych swiadczen. Rodziny z dziecmi to patologia. Takie krotkowzroczne myslenie doprowadzilo ,ze spoleczenstwo Europy sie starzeje. Nie zastanawiaja sie kto bedzie im placil swiadczenie emerytalne, jak na jednego emeryta bedzie przypadal jeden pracujacy . Takze dbajcie o rodziny z dziecmi ,a bedziecie mieli z czego zyc na starosc.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)