Porozrzucane karty do głosowania i zniszczone plakaty wyborcze w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2020-05-07 17:03:34(ost. akt: 2020-05-08 22:03:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W czwartek rano na terenie Starego Miasta w Olsztynie ktoś porozrzucał karty do głosowania w wyborach na Prezydenta RP. W innych częściach miasta z kolei zniszczone zostały wiszące plakaty wyborcze.
Przypominające oryginalne (dostępne w sieci) karty wyborcze zostały porozrzucane na olsztyńskiej starówce. Widać na nich listę kandydatów, instrukcję wypełniania, charakterystyczny czerwony pasek oraz pieczęć.

Na miejscu pojawiła się policja. — Olsztyńscy policjanci zostali powiadomieni o rozrzuconych na ulicy w centrum Olsztyna kartach, które wyglądem miały przypominać karty do głosowania wyborczego — powiedział nam Andrzej Jurkun, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Policjanci z interwencji sporządzili stosowną dokumentacje i zabezpieczyli wskazane kartki. Funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności zdarzenia — dodaje.

Póki co nie wiadomo, czy to oryginały czy zwykłe podróbki. Być może mamy do czynienia ze zwykłym żartem. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Wcześniej karty do głosowania w wyborach na Prezydenta RP zostały porozrzucane także w dolnośląskim Głogowie.

Sprawę porozrzucanych kart do głosowania skomentował poseł Lewicy Marcin Kulasek. — Wyborów nie będzie 10 maja... ?, ale karty wyborcze zostały już wydrukowane i niewykluczone, że część trafiła już do skrzynek. NIK musi wkroczyć natychmiast i wskazać osoby odpowiedzialne za wydanie milionów złotych na druk kart wyborczych oraz na przygotowanie wyborów korespondencyjnych bez podstawy prawnej — czytamy we wpisie na Facebooku.


Inną sprawą są zniszczone plakaty wyborcze, które można znaleźć w różnych miejscach na terenie miasta. Zgodnie z obowiązującym prawem usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych jest karalne.

— Uszkodzenie plakatu wyborczego należy traktować w 2 kategoriach. Jako naruszenie art. 67 kodeksu wykroczeń oraz jako zniszczenie mienia. W drugim przypadku w zależności od wartości strat jest to kwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo — tłumaczy Andrzej Jurkun, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — W przypadku szkody do 500 złotych, jest to wykroczenie z art. 124 kodeksu wykroczeń. Natomiast powyżej tej kwoty, jest to przestępstwo z art. 288 kodeksu karnego, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczenie mienia jest ścigane na wiosek osoby pokrzywdzonej, w tym przypadku może być to komitet wyborczy. — Ponadto w przypadku zniszczenia plakatu poprzez naniesienie na niego nieprzyzwoitego napisu lub rysunku, sprawca może naruszyć również art. 140 kodeksu wykroczeń — dodaje Andrzej Jurkun.

Art. 140. KW Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.


ms


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (7 maja) wydaniu m.in.


Aneta Lis z dziećmi Alwaro znalazł nowy dom
Alwaro to trzeci zwierzak, który został w środę adoptowany w schronisku w Olsztynie. Za kilka dni do schroniska w Tomarynach będą mogli zgłaszać się do pomocy wolontariusze. Trwa odmrażanie pracy schronisk dla zwierząt w regionie.

Polacy wolą swoje własne cztery kąty niż wynajem Będą dopłaty dla najemców. I nie tylko
Najemcy, którzy w związku z epidemią znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na finansowe wsparcie od rządu. Wicepremier Jadwiga Emilewicz potwierdziła wcześniejsze doniesienia w tej sprawie.

zdjęcie ilustracyjneAnna jest już kłębkiem nerwów
...wydawało się trafionym pomysłem, mającym uchronić dzieci przed gromadzeniem się zaległości. Zdaniem naszych rozmówczyń to istny horror. I zarówno dla nich, jak i dla ich dzieci. Z jakimi problemami mierzą się dziś rodzice?


Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PZ #2918010 | 188.146.*.* 8 maj 2020 17:07

  Duda lub inny klakier za to płacił? Wydaje mi się że wszyscy zrzucamy się na ich wikt i opierunek. Również płacimy za plakaty dzięki którym możemy ich jaśnie Panie i Panów wybrać. To jest farsa że za to wszyscy bulimy, moim zdaniem kampanie z budżetu państwa powinny być napiętnowane, hejtowane, gość który nie zapłacił z prywatnej kieszeni za swój plakat to złodziej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Motylek #2917919 | 37.47.*.* 8 maj 2020 12:40

  Wybory może odwołane. Ale z punktu widzenia prezesi i prezydenci w naszym otoczeniu pozostaną ci sami. Jak można robić szemrane ustalenia i w końcu z tym skończyć jak sam kandydat na prezydenta Holownia twierdzi. Czy to się kiedyś skończy. Pytam prezesów i resztę towarzystwa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. odp. #2917915 | 83.6.*.* 8 maj 2020 12:37

  Na kamerach na pewno można zobaczyć kto zniszczył plakaty. Odpowiednio karać a nie pobłażać bo inaczej żniwo przestępstw będzie większe. " Naród dobry tylko ludzie k...y " ktoś się już dawno temu o tym narodzie wypowiedział i widać się to sprawdza i w tych obecnych czasach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dobre jaja #2917867 | 37.8.*.* 8 maj 2020 10:54

   Karty do głosowania ??? toż to tylko M A K U L A T U R A KTÓRĄ DLA UCIECHY kARTOFLA SASIN KAZAŁ NADRUKOWAĆ . Za kasiorę narodu

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Tak to wyglda #2917850 | 77.169.*.* 8 maj 2020 10:25

    Ludzie otwórzcie oczy zobaczcie co polityka robi z nami, obrażacie się wzajemnie to jest zupełnie nie potrzebne. Słysząc słowo Solidarność w obecnych czasach we własnej opinii jestem załamany. Rozpadamy sie jako społeczeństwo za tym wszystkim stoją POLITYCY KAŻDEGO KLUBU. Spójrzcie na to zboku co jak wygląda nasz kraj nasza wolność wyboru, liczenie się z opinią publiczną nie angażując sie politycznie. To odpowiedz sami znacie Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (35)