Samorządowcy o zamieszaniu wokół wyborów: "To musi się skończyć". Pod dokumentem podpisał się także Piotr Grzymowicz

2020-04-28 09:57:46 (ost. akt: 2020-04-28 11:15:59)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Przedstawiciele samorządów m.in. zrzeszonych w Związku Miast Polskich zaapelowali do najwyższych władz państwowych oraz sił politycznych w kraju w sprawie wyborów. O rozwiązanie sporu wokół wyborów prezydenckich zaapelował wspólnie z innymi także prezydent Olsztyna.

Przypomnijmy, że trwa spór wokół tego, kiedy i w jaki sposób Polacy powinni wybrać prezydenta. Wiele wskazuje na to, że wkrótce czekają nas wybory korespondencyjne, ale przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują, że ich przeprowadzenie może się odbyć niezgodnie z prawem. Ostatnio samorządowcy sprzeciwili się m.in. przekazywaniu danych niezbędnych Poczcie Polskiej do doręczenia pakietów do głosowania.

Poniżej publikujemy całą treść dokumentu.

"My, polscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast zwracamy się z apelem do prezydenta i rządu Rzeczpospolitej Polskiej oraz do wszystkich partii i sił politycznych w kraju, o pilne wypracowanie zgodnego z Konstytucją i ustawami rozwiązania sporu dotyczącego wyborów prezydenta RP.

Polska zmaga się z epidemią, jej skutkami zdrowotnymi, ekonomicznymi i społecznymi. Polskie samorządy od tygodni aktywnie wspierają działania administracji rządowej, mające na celu ograniczenie zagrożeń, które rodzi obecna sytuacja.


Wszystkich nas obowiązuje nadrzędny nakaz działania na podstawie przepisów prawa. Zgodnie z prawem samorząd ma zadania związane z organizacją wyborów. W ostatnich dniach i godzi­nach podejmowane są decyzje i wydawane są nam polecenia, które nie znajdują oparcia w przepisach prawa. Jesteśmy stawiani w sytuacji, w której musimy wybierać, czy wykonać polecenie, czy zachować się zgodnie z obowiązującym prawem. To absolutnie niedopuszczalna sytuacja. To działanie, które uderza w podstawy demokratycz­nego państwa prawa, rujnuje zaufanie obywateli do własnego państwa i jego władz. Na każdym poziomie: od prezydenta i premiera, przez parlament, po samorząd terytorialny.

To musi się skończyć! Oczekujemy od rządzących oraz wszystkich sił politycznych w Polsce rozwią­zania tej sytuacji. Pilnego rozwiązania, które wprost wynika z obowiązującego prawa. Wzywamy w imieniu własnym i mieszkańców naszych gmin i miast do prowadzenia działań zgodnych z prawem oraz interesem obywateli. Z uwzględnieniem ich fundamentalnych praw i bezpieczeństwa.

Czasu na opamiętanie jest coraz mniej, ale ciągle mamy szansę powstrzymać ten zamęt. Cofnąć się o krok i znaleźć rozwiązanie zgodne nie tylko z interesem swojej grupy politycznej, ale wszystkich obywateli. To nie jest czas na wojnę polityczną.

Apelujemy o rozwagę i działanie zgodne z prawem, w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za państwo. Prosimy o to wszystkich uczestników tego sporu. Rozwiążmy ten problem, abyśmy mogli skupić się w tej chwili na tym, co najważniejsze - opanowaniu epidemii i przeciwdziałaniu kryzysowi gospodarczemu, który coraz wyraźniej już wszyscy widzimy.

Polska, 24 kwietnia 2020 r."

Przypomnijmy, że prezydent Olsztyna nie zgodził się także udostępnić Poczcie Polskiej danych wyborców. Stosowny list w tej sprawie został przez niego podpisany w poniedziałek 27 kwietnia. Poniżej zamieszczamy skan pisma.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (28 kwietnia) wydaniu m.in.

Jarosław SzunejkoZwolnienie nawet e-mailem
Dziś rząd ma zająć się tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Kolejna wersja tarczy, która ma chronić firmy i miejsca pracy, nie napawa optymizmem, a już na pewno pracowników, bo szef będzie mógł nas zwolnić, wysyłając nam e-mail.

Wrócili zmęczeni i bardzo dumni
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lub. trwała normalna służba. Nagle22 kwietnia nadeszła wiadomość o alarmowym wyjeździe do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dowódca zmiany wyznaczył pięciu ludzi...

Za rękę i pod rękę nie wolno
Rząd złagodził nieco obostrzenia związane z pandemią. Nie musimy już siedzieć w domu. Śmiało możemy pojechać samochodem na wycieczkę za miasto, pójść na rower czy umyć samochód w myjni, nie narażając się przy tym na mandat.


Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TED #2916084 | 5.173.*.* 5 maj 2020 11:43

  Grzymowicz ty przestępco ja mam prawo brać udział w wyborach prezydenckich a ty mnie będziesz zakazywał won ze stanowiska prezydenta Olsztyna ty kanalio.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. STARA KOMUNA W AGONJI #2916015 | 88.156.*.* 5 maj 2020 09:53

  KONCZY SIE WAM PADSORZYTNICZY TRYB ZYCIA KOMBINATORZY OSZUSCI I KRECIAZE

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. JAK WAM NIE PASUIJE W POLSCE #2915998 | 88.156.*.* 5 maj 2020 09:25

  TO WYJAZD DO NIEMIEC IZRAELA ITD , NIE CZCCIE NAM POPOWIETRZA CZUBY

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. JAK WYSYŁANIE I DOSTAWANIE POCZTO #2915995 | 88.156.*.* 5 maj 2020 09:21

  GAZETY WYBORCZEJ TO DEBILOM PASUJE , JAK GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE IDIOTOM NIE PASUJE , PSYCHATRZY PSYCHOLOGOWIE WSTYD TYLU IDIOTOW JEST W SEJMIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. jakie partie tacy głupi kandydaci #2915990 | 88.156.*.* 5 maj 2020 09:14

  na PREZYDENTA POLSKI , JAK NIC NIE POPOTRAFISZ DLACZEGO IDIOTO PCHASZ SIE NA AFISZ PYTAM , GLUPKOM I CZUBKOM NIC NIE PASUJE , ANI DATA WYBOREOW ITD

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)