Poczta chce dostać spis wyborców

2020-04-24 11:11:58 (ost. akt: 2020-04-24 11:30:49)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Wielu samorządowców w Polsce i w naszym regionie w środku nocy otrzymało anonimowe maile sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o przekazanie spisów wyborców. To poczta ma zająć się przeprowadzeniem w maju wyborów prezydenckich.
W piśmie tym nadawca zwraca się z wnioskiem do "Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast" o przekazanie danych ze spisu wyborców, bo — jak możemy przeczytać w korespondencji "dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku."

Przypomnijmy, że PiS forsuje korespondencyjny sposób wyborów, które ma zorganizować Poczta Polska. Maile napisane w imieniu PP otrzymało wielu samorządowców w całym kraju. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy naszych burmistrzów i prezydentów.

Tomasz AndrukiewiczTomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku
— W nocy dostaliśmy maila w tej sprawie. Jak się domyślam, był to mail z Poczty Polskiej, choć pojawiają się wątpliwości, czy ktoś się nie podszywa pod nadawcę. Nie wyobrażam sobie, żeby tak wrażliwe dane, jakimi są dane wyborców, przekazywać komuś mailem bez żadnej podstawy prawnej. W obecnej sytuacji, dopóki nie będziemy mieli niebudzących żadnych wątpliwości wytycznych, takich informacji nie wyślemy — mówi Tomasz Andrukiewicz.

Dawid Kopaczewski, burmistrz IławyDawid Kopaczewski, burmistrz Iławy
Burmistrz stwierdza kategorycznie, że żadnych danych mieszkańców Iławy nie będzie wysyłał.
— Czy to faktycznie pismo z Poczty Polskiej? Może to jednak próba wyłudzenia danych, w tym numerów PESEL, naszych mieszkańców? Taki wniosek otrzymało wielu samorządowców. Tak czy owak nie widzę podstaw, by komukolwiek przekazywać dane iławian. Co więcej, samorządy takich danych nie muszą przekazywać, bo ministerstwo ma dostęp do spisu wyborców. Mam więc wrażenie, że jest to próba przerzucenia na nas odpowiedzialności za tę całą sytuację — przedstawia swoje stanowisko burmistrz.

Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka
W czwartek rano burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz otrzymał od Poczty Polskiej wniosek o przekazanie spisu wyborców.
— Wniosek budzi wiele wątpliwości, ponieważ nie zawiera podstawy prawnej, skieruję go z prośbą o analizę do radcy prawnego, choć mamy już stanowisko Związku Miast Polskich o braku podstaw żądania spisów wyborców przez Pocztę. Obecnie nie zajmuję się wyborami, ponieważ to nie samorządy odpowiadają za ich przeprowadzenie.
Osobiście mam duże wątpliwości, czy będzie możliwość przeprowadzenia wyborów w maju 2020 roku. Dotychczas brałem udział we wszystkich wyborach, bo to jest bardzo istotne prawo demokratyczne — mówi burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Jacek Kosmala, burmistrz Nidzicy
Burmistrz maila z Poczty Polskiej z prośbą o przekazanie danych wyborców otrzymał w nocy o 2:29. Pod przekazaną mailowo prośbą nikt się nie podpisał. — Dla mnie jest to mail anonimowy. Na pewno danych o numerze PESEL, numerze dowodu osobistego i dokładnego adresu zamieszkania w odpowiedzi na takiego maila wysłać nie mogę, tym bardziej, że na adres urzędu już przychodzą maile od mieszkańców, że nie wyrażają zgody na udostępnienie ich wrażliwych danych — mówi burmistrz. Dodaje, że jeśli dostanie nakaz od wojewody warmińsko-mazurskiego, który jest przedstawicielem rządu, żeby takie dane osobowe udostępnić, to będzie musiał to zrobić, ponieważ baza tych danych znajduje się w Urzędzie Stanu Cywilnego, który podlega pod wojewodę. Administratorem podstawowych danych jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pozostałych wojewoda. — Moim zdaniem o dane powinna wystąpić Państwowa Komisja Wyborcza i zdecydować o dalszym przekazaniu Poczcie Polskiej — mówi burmistrz Nidzicy. — Jeśli chodzi o wybory prezydenckie w maju, to jako burmistrz muszę wykonywać zadania, które zostały mi powierzone. Więc wszystkie polecenia związane z wyborami, jeśli będą zgodne z prawem, wykonam — dodaje.

Karol Sobczak, burmistrz Olecka
— W tej sprawie na razie nie nie otrzymaliśmy żadnego pisma ani od wojewody, ani od Poczty Polskiej. Czytałem na ten temat wypowiedź mecenasa Giertycha i zgadzam się z nim, że przekazanie spisu wyborców byłoby niezgodne z prawem lub przynajmniej próbą jego obejścia. Jeżeli takie pismo do mnie dotrze, to decyzję podejmę po otrzymaniu opinii prawnej naszej kancelarii. Mam jednak wiele dylematów w sprawie przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w obecnej sytuacji. Z drugiej strony, nawet jeśli teraz takie dane wrażliwe byśmy udostępnili, to za jakiś czas, gdyby sytuacja w kraju się zmieniła, ktoś mógłby mnie spytać na jakiej podstawie to zrobiłem, a na to byłby już paragraf i ewentualne konsekwencje — mówi burmistrz.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyn
Otrzymaliśmy pismo sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o udostępnienie danych wyborców. Pismo przekazaliśmy do konsultacji prawnej oraz do zaopiniowania przez inspektora ochrony danych osobowych. W najbliższym czasie odeślemy Poczcie Polskiej odpowiedź w tej sprawie.

Dorota Szczurowska, sekretarz miasta Ostróda
Do Urzędu Miasta w Ostródzie wczoraj przyszedł (o godzinie 2 w nocy – red.) mail od Poczty Polskiej o udostępnienie rejestru spisu wyborców dotyczącego tzw. wyborów korespondencyjnych. Mail nie był podpisany, a wniosek dotyczy danych mieszkańców miasta będących w dyspozycji urzędu. Miasto ma je dostarczyć w terminie dwóch dni.
— Na dzień dzisiejszy nie będziemy odpowiadać na ten wniosek — mówi Dorota Szczurowska, sekretarz miasta Ostróda. — Wymagane rejestry zawierają wiele danych wrażliwych, takich jak adres, numer PESEL i musimy sprawdzić, czy w ogóle ich udostępnianie jest możliwe w świetle przepisów RODO.

Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka WarmińskiegoJacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego
— Nie otrzymałem jeszcze żadnego pisma wojewody w sprawie przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców, jednak już teraz wiem, że danych wrażliwych nie przekażę, bo nie mam do tego prawa. Przeciwnie nie wolno nam danych osobowych udostępniać. Zrobię to, kiedy prawo się zmieni. Uważam, że każdy burmistrz, czy wójt powinien zrobić to samo, bez względu na swoje przekonania polityczne — mówi burmistrz.

Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna
Jak informuje zastępca burmistrza Kętrzyna, samorząd nie otrzymał jeszcze żadnych informacji w sprawie przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców. — Jeśli chodzi o samo przygotowanie do wyborów, to na 16 obwodowych komisji wyborczych zgłosili się kandydaci do 10. Sześć pozostaje nieobsadzonych. Termin już minął. Żadnych nowych wytycznych w tej sprawie nie mamy — mówi Maciej Wróbel. Sam, jako wyborca ma zamiar wziąć udział w głosowaniu, bez względu na jego formę.

Prezydent Elbląga Witold WróblewskiWitold Wróblewski, prezydent Elbląga
Elbląski samorząd otrzymał wniosek od Poczty Polskiej dotyczący przekazania danych o wyborcach. Obecnie w urzędzie trwa jego analiza. Prezydent jest przeciwny przeprowadzeniu teraz wyborów w jakiejkolwiek formie. — W sytuacji epidemii nie mogę zapewnić obywatelom miasta odpowiednich, bezpiecznych warunków głosowania, a osobom przygotowującym cały proces wyborczy zagwarantować bezpiecznego wykonania tego obowiązku – wyjaśnia Witold Wróblewski. — Organizacja wyborów w tym, tak wyjątkowo trudnym okresie, stanowi ewidentne i nieuzasadnione narażanie mieszkańców na utratę zdrowia i życia. Moim priorytetem jest bezpieczeństwo elblążan.
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (24 kwietnia) wydaniu m.in.

Poczta chce dostać wyborców
Wielu samorządowców w Polsce i w naszym regionie w środku nocy otrzymało anonimowe maile sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o przekazanie spisów wyborców. To poczta ma zająć się przeprowadzeniem w maju wyborów prezydenckich.

Na rodzinę chorego wylał się hejt
Jakub Krasowski wrócił z Londynu do rodzinnego Pozezdrza pod Giżyckiem. Okazało się, że jest zarażony koronawirusem, a chorobę przechodzi bezobjawowo. Kwarantanny nie spędzał w domu rodzinnym i nie zaraził rodziców. Ale na jego bliskich wylała się fala hejtu.

Jak samorządy pomagają przedsiębiorcom?
Jeden dzień zamrożenia gospodarki to 7-8 miliardów złotych strat. To się przekłada na znikanie miejsc pracy, brak dochodów w rodzinach, coraz trudniejszą sytuację firm, które stoją, bo nie mają klientów, nie mogą pracować. Jak lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom?


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dziennikarstwo.... #2912355 | 37.109.*.* 27 kwi 2020 12:16

  A podacie komentarze innych wlodarzy miast naszego wojewodztwa , ktorzy uwazają inaczej ?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. LeCoq #2911664 | 89.229.*.* 25 kwi 2020 19:56

  nie bać pis

  odpowiedz na ten komentarz

 3. z daleka #2911272 | 195.136.*.* 25 kwi 2020 08:14

  Ludzie nie nakręcajcie się proszę , ktoś wysłał anonima w celu pozyskania nielegalnie danych a wy robicie z tego aferę , skoncentrujcie się na tarczy i ciągłości władzy , a dane wraz z peselem i tak będą udostępnione do przeprowadzenia wyborów tak jak to się dzieje od zawsze , nakazuje to specustawa ! Nie siejcie paniki i fakenewsów !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Falisty #2911128 | 37.8.*.* 24 kwi 2020 21:23

  A może masowo wysyłać do PP oświadczenia o niewyrażeniu zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych innych niż imię, nazwisko oraz adres zamieszkania?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. C#@12yt #2911087 | 94.254.*.* 24 kwi 2020 20:07

  Poczta chce ? A ja chcę Niderlandy !

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)