Czy druga linia tramwajowa w Olsztynie jest zagrożona?

2020-04-26 08:08:34 (ost. akt: 2020-04-24 13:55:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Miasto ma problem z jednym z elementów potrzebnych do rozbudowy linii tramwajowej. Stworzyły go zapisy specustawy związanej z koronawirusem. Ratusz uspokaja.
Olsztyn nie jest wyjątkiem i — podobnie jak inne samorządy — w celu inwestycji drogowych wykorzystuje zapisy specustawy drogowej. Daje ona spore możliwości zwłaszcza od strony formalnej, bo przyspiesza procedury związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń czy pozyskaniem gruntów. W tym przypadku mowa o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), dzięki której samorząd wywłaszcza teren potrzebny pod inwestycję i wypłaca odszkodowanie właścicielowi. Specustawa odnośnie koronawirusa trochę jednak komplikuje sprawy, bo zgodnie z jej zapisami — w razie wpływu wniosku o wydanie ZRID postępowanie nie może zostać wszczęte, a jeśli nawet już było, to przez stan epidemii strony biorące w nim udział mogą nie odpowiadać na wezwania gminy.

Przypomnijmy, że druga linia tramwajowa ma połączyć Pieczewo ze Śródmieściem i dworcem PKP. Realizacja trasy — o czym już pisaliśmy — odbywa się właśnie na podstawie ZRID.
— Mamy już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej na drugą linię tramwajową. Nie mamy jedynie pozwolenia na fragment inwestycji gdzie będzie zlokalizowana krańcówka przy Wysokiej Bramie — wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie. — Wniosek został złożony, ale — ze względu na zatrzymanie biegu terminów przy wydawaniu decyzji — zapewne jeszcze chwilę będziemy musieli poczekać. Mimo to niemal na cały pozostały odcinek niezbędne pozwolenia są, więc ewentualny wykonawca może pracować — zapewnia Marta Bartoszewicz.

Przetarg na rozbudowę linii tramwajowej został już rozpisany. Oferty mogą wpływać do 12 maja.

Później przyjdzie czas na weryfikację ich zgodności ze specyfikacją przetargową. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy też prezydenta miasta Piotra Grzymowicza.
— Sytuacja jest zmienna, ale jest furtka w obecnie obowiązujących przepisach przejściowych, że w odniesieniu do zebranego materiału dowodowego dotyczącego ZRID będziemy występować do wszystkich stron i wyznaczymy im termin na odniesienie się do tych materiałów, które — jako stron — ich dotyczą. Powiedzmy, że będzie to 7 czy 14 dni. Po tym okresie dostaniemy od nich opinie i decyzja ZRID będzie wydawana z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Także poradzimy sobie i nie ma zagrożenia dla tej inwestycji — zapewnia prezydent miasta.

Paweł JaszczaninCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (25-26 kwietnia) wydaniu m.in.

Romantyzmem w wirusa... rutyny
„Magdusia… Ty już wiesz co… Kocham Cię” — billboard z takim napisem pojawił się w Olsztynie. Nie wiemy, kto jest adresatką tych słów, kto nadawcą, nie wiemy nawet, czy nie jest to element jakiejś kampanii reklamowej. Ale można to traktować jako przypomnienie, że nawet w czasie kwarantanny romantyczne gesty się liczą.

Natalia DąbkowskaZdjęcie potrafi przenieść w czasie
Fotografia to pasja, uzależnienie, ten momentu „sekundę przed” i kiedy okazuje się, że wszystko układa się, tworząc piękny kadr. Obraz staje się prawdziwy. Czysta adrenalina. — Takiego uzależnienia życzę każdemu! — mówi Natalia Dąbkowska ze Szczytna.

Adrianna TrzepiotaKażdy z nas ma swojego anioła
Pisanie książek jest jej spełnieniem marzeń i życiową misją, a ostatnia "Zimowa Jutrzenka" podczas plebiscytu Książka Roku 2019 zajęła pierwsze miejsce.
— Zaczynać od nowa jest trudno, ale jeśli się podejmuje decyzje w zgodzie z sercem, to wychodzi się na prostą — przekonuje Adrianna Trzepiota.


Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. endrju #2912289 | 37.8.*.* 27 kwi 2020 09:05

  Pieprzyć tramwaje!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tomasz #2912247 | 145.237.*.* 27 kwi 2020 07:32

  Liczę, że inwestycja maksymalnie się wydłuży. Zawsze kilka miesięcy mniej bez korków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Panie Prezydencie #2912171 | 31.0.*.* 26 kwi 2020 21:29

  Kiedy tramwaj na Zagórze?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. max #2912139 | 83.5.*.* 26 kwi 2020 20:15

   korki byly sa i beda tramwaje to inna sprawa. a w jakim wiekrzym miescie nie ma korkow - nie ma takiego miasta

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. AntyWassermelone #2912131 | 178.194.*.* 26 kwi 2020 19:57

   Nie ma większego zagrożenia niż ślepa determinacja granicząca z tramwajową obsesją.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (24)