Dwie nowe linie tramwajowe i punkt przesiadkowy przy Wysokiej Bramie. Olsztyn ogłasza przetarg

2020-04-02 14:18:53 (ost. akt: 2020-04-02 14:37:32)
W lutym do Olsztyna przyjechał nowy tramwaj, który dla miasta zbudowała turecka firma. Takich pojazdów ma się pojawić jeszcze sześć

W lutym do Olsztyna przyjechał nowy tramwaj, który dla miasta zbudowała turecka firma. Takich pojazdów ma się pojawić jeszcze sześć

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ponad dwa lata - tyle ma potrwać rozbudowa linii tramwajowej w Olsztynie, dzięki której m.in. Pieczewo zostanie połączone ze Śródmieściem. Żeby tak się stało, musi jednak pojawić się wykonawca. Miasto ogłosiło właśnie przetarg, a na zgłoszenia czeka do 12 maja.
Nowe torowisko zacznie się w pobliżu obecnej pętli autobusowej na os. Pieczewo, zostanie połączone z istniejącą infrastrukturą na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie dwóch kolejnych linii tramwajowych.

- Wiemy, jak istotne jest w dzisiejszych czasach funkcjonowanie sprawnej komunikacji miejskiej - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Dlatego konsekwentnie dążymy do wzmacniania tego obszaru funkcjonowania miasta. Dobre rozwiązania dotyczące transportu zbiorowego sprawiają, że mieszkańcy chętniej rezygnują z przemieszczania się autem, a to natomiast ma wpływ na komfort życia mieszkańców i otaczające nas środowisko.


Projekt to także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 km tras rowerowych. Poza tym w jego zakresie jest sfinansowane kupno sześciu nowych tramwajów, które budowane są dla nas w Turcji.

- Liczymy, że - w przeciwieństwie do pierwszego przetargu, jaki odbył się około dwóch lat temu - tym razem ceny zaproponowane przez wykonawców będą w naszym zasięgu - dodaje prezydent Olsztyna. - Niedawno podpisałem umowę o dofinansowanie tej inwestycji. Na jej realizację dostaliśmy z Unii Europejskiej około 365 milionów, to więcej w porównaniu z pierwotną kwotą aż o 188 mln złotych.

Czas na składanie ofert potencjalni wykonawcy mają do 12 maja. Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy (791 dni) od daty zawarcia umowy.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (2 kwietnia) wydaniu m.in.

Pani Krystyna uważa, że wszyscy musimy rygorystycznie przestrzegać zakazów. jej zdaniem nie wszyscy to rozumieją.Zaraza nie będzie trwała wiecznie
Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy Olsztyna przestrzegają zakazów, które mają chronić przed epidemią koronawirusa. Nakazy są przestrzegane. Widać jednak, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni pełzającą epidemią. Wielu puszczają nerwy...

2005 po śmierci papiezaSamotna trumna przed bazyliką
Na placu Świętego Piotra stoi trumna wykonana z drewna cyprysowego. Na niej leży ewangeliarz, którego karty przewraca wiatr. W końcu księga się zamyka, tak jak ziemski rozdział życia Jana Pawła II. Dziś mija 15. rocznica śmierci papieża.

Przełóżmy wybory prezydenckie
Tak można skwitować stanowisko większości prezydentów i burmistrzów największych miast regionu. Są jednak i tacy, którzy uważają inaczej. No i są też tacy, którzy swojego zdania nie chcą ujawnić.


Komentarze (54) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. janusz #2959898 | 31.60.*.* 14 sie 2020 14:29

  chetnych na rozbudowe duzo pieniadze na inwestycje sa a tak naprawde wszystko stoi a ten nowy tramwaj co przyszedl to chyba bedzie jako eksponat muzealny

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ej #2931400 | 188.147.*.* 9 cze 2020 07:31

  Brawo brawo tak powinno być tramwaje muszą być w mieście to luksusowa forma podróży i nie tylko to stolica Warmińsko-mazurskie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. kóba #2927769 | 5.173.*.* 31 maj 2020 06:21

  po co WYWALAĆ kasę na tramwaje, skoro dziki nie kupują biletów ??????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. - #2926699 | 188.147.*.* 28 maj 2020 16:21

  co z estakadą przy kerfie ?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Tramwaje na zatorze #2925231 | 83.16.*.* 25 maj 2020 14:28

  Szkoda mi tych mieszkańców Zatorza, proponuję zwęzić wiadukt przy dworcu do jednego pasa i puścić tam szyny tramwajowe, niech mają!

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (54)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5