Maseczki z 3D nie tylko w Pałacu Prezydenckim

2020-04-08 08:43:56(ost. akt: 2020-04-08 08:47:46)
Małgorzata Górska, inspektor ds. ochrony zdrowia

Małgorzata Górska, inspektor ds. ochrony zdrowia

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Jak poinformował niedawno na twitterze prezydent Andrzej Duda, oprawki do przyłbic ochronnych drukowane są także w Pałacu Prezydenckim. Do ich produkcji wykorzystywana jest drukarka 3D olsztyńskiej firmy Zortrax, udostępniona w celach pokazowych kancelarii głowy państwa dwa lata temu. Tego typu sprzęt ochronny już od trzech tygodni powstaje także w olsztyńskim starostwie powiatowym.
Jeszcze pod koniec roku starostwo kupiło drukarkę 3D na potrzeby komórki promocji, która za jej pomocą przygotowywała autorskie projekty gadżetów reklamowych. Obecnie urządzenie „pełną parą” produkuje maski i przyłbice dla pracowników urzędu, wykorzystując zgromadzone zapasy filamentu, tworzywa używanego w procesie drukowania przestrzennego.

— Skorzystaliśmy z gotowych projektów dostępnych w internecie i po kilku próbach ruszyliśmy z drukowaniem — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Nasza drukarka to jednak sprzęt amatorski, czyli nie jest to urządzenie bardzo szybkie, więc „dzienna produkcja” to co najwyżej dwie maski lub przyłbice ochronne, ale dobre i to w sytuacji, w której takiego profesjonalnego sprzętu brakuje.

Produkowane przyłbice systematycznie trafiają już do pracowników urzędu mających najczęstszy kontakt z osobami z zewnątrz.

W starostwie znajduje się również punkt kontaktowy akcji szycia maseczek ochronnych, zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tu trafiają ofiarowywane przez darczyńców potrzebne materiały typu bawełna, fizelina medyczna, gumki, nicie krawieckie itp.

— Ten trudny czas potraktujmy jako sprawdzian swojego charakteru i odpowiedź na pytanie: czy wolimy bezczynnie siedzieć na kanapie, czy chcemy walczyć i dołożyć swoją cegiełkę w drodze do „normalności”. Moją inspiracją są słowa Boba Dylana „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei” — mówi Magdalena Milczarek, starszy pracownik socjalny PCPR, która jest pomysłodawcą akcji i osobą do kontaktu w tej sprawie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w OlsztynieCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (8 kwietnia) wydaniu m.in.

Kolejka przed sklepem przy ul. Pana Tadeusza w OlsztynieGodziny seniora do poprawki
System robienia zakupów przez seniorów w godzinach pomiędzy 10 a 12 wymaga w najlepszym razie korekty. Bo przyjęte obecnie rozwiązanie paraliżuje pracę sklepów — wynika z sygnałów, które dotarły do Polskiej Izby Handlu.


Jestem posłem, ale i lekarzem
Rozmawiamy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur oraz wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.Koperta zamiast urny?
Czy będziemy głosować korespondencyjnie i czy to będzie 10 maja, tego nie wie nikt. Na razie decyzja leży po stronie Senatu. Potem ustawą zajmą się znowu posłowie, którzy wcześniej najpierw głosowali przeciwko, a potem za nową ustawą.