Maseczki dotarły do Olsztyna [ZDJĘCIA, VIDEO]

2020-04-07 16:01:24 (ost. akt: 2020-04-08 14:35:04)
Maseczki dla Polski

Maseczki dla Polski

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

240 tysięcy maseczek przekazali samorządowi Olsztyna przedstawiciele obywatelskiej akcji „Maseczki dla Polski”. Wkrótce trafią one do olsztynian i mieszkańców okolic. Dostarczą je m.in. pracownicy spółdzielni mieszkaniowych i żołnierze WOT.
Maseczki przyjechały do Olsztyna dwoma tirami, a przekazanie odbyło się w zasadzie bardzo symbolicznie i w duchu partnerstwa, bo na placu Solidarności.

— Taka liczba maseczek pozwoli wyposażyć w nie każdego mieszkańca Olsztyna i okolic — zapewniał dr Łukasz Grabarczyk, jeden z inicjatorów akcji.

— Warto podkreślić, że nasza maseczka jest wielokrotnego użytku, co zabezpieczy mieszkańców na dłuższy czas — dodał Ireneusz Iwański, współinicjator akcji.

Jak podkreślają organizatorzy: — Razem możemy powstrzymać tego groźnego wirusa! Działając wspólnie, pamiętając o dyscyplinie i potrzebie izolacji, dbając o higienę dłoni oraz używając środków ochrony osobistej, skutecznie wspieramy służby medyczne w walce o zdrowie nas wszystkich. Właśnie dlatego grupa przedsiębiorców i lekarzy rozpoczęła obywatelską akcję produkcji i dystrybucji maseczek.

— Dodatkowo musimy wspierać akcję „Zostań w domu”. Nie wychodźmy! My dostarczymy maseczki do samorządów terytorialnych, a one dostarczą je mieszkańcom — mówi dr Łukasz Grabarczyk, na co dzień związany z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Olsztynie.


— To wojna z niewidzialnym wrogiem — dodał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.— Ciesząc się życiem, marzeniami i bliskością najbliższych, walczymy z epidemią tak, jak tylko potrafimy. Prezydent podziękował też całemu personelowi medycznemu, który codziennie styka się z zakażonymi.
Maseczki są darmowe. Teraz będą rozpowszechniane wśród mieszkańców. Na kilka sposobów.

— Żebyśmy mogli zwalczyć koronawirusa, musimy stosować się do zasad higieny. Nośmy maseczki — zaapelował Piotr Grzymowicz. — Tym bardziej że dzięki ludziom o wielkim sercu, naszemu biznesowi, lekarzom, te maseczki dzisiaj otrzymujemy. Ta wyjątkowa akcja musi mieć swoją kontynuację. Poprosiliśmy Wojska Obrony Terytorialnej, żebyśmy mogli jak najszybciej dotrzeć do mieszkańców. Żeby już dziś i jutro, przed świętami, mogli otrzymać maseczki. Nasi żołnierze będą nam pomagać. Ale nie tylko oni. Wystąpiliśmy do zarządców spółdzielni mieszkaniowych. Wszystkie zarządy podjęły chęć współpracy. Dzisiaj 62 tys. maseczek dotrze do 16 spółdzielni, które przez własne służby będą to dystrybuować — wyjaśnił. — Jestem przekonany, że w tym tygodniu maseczki dotrą do mieszkańców. Jak zwykle otwarci są też nasi taksówkarze. Ich gest pokazuje chęć niesienia pomocy i solidarności w tak trudnym czasie.

Prezydent Olsztyna dodał, że dzięki WOT maseczki dotrą też do sąsiednich gmin. Wcześniej, bo już 3 kwietnia, dystrybucję bezpłatnych maseczek ochronnych rozpoczęto w Nowym Mieście Lubawskim. Decyzją burmistrza Józefa Blanka zakupiono 10 tys. sztuk maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku. Uszył je lokalny przedsiębiorca. Pierwszą partię (ok. 1000 sztuk) przekazano Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej, który zobowiązał się dostarczyć maseczki wszystkim swoim członkom.

PJMaseczki dla Polski

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WarmiAnka #2903257 | 88.156.*.* 9 kwi 2020 15:48

  Cyt:Wcześniej, bo już 3 kwietnia, dystrybucję bezpłatnych maseczek ochronnych rozpoczęto w Nowym Mieście Lubawskim. " To teraz proszę sprawdzić na pokazwirusa.pl kliknąć na województwo w-m i sprawdzic, gdzie jest najwiecej zakażonych. A po prześledzeniu wyników albo najpierw wyprać maseczki albo je wygorować.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. MAŁY #2902674 | 95.160.*.* 8 kwi 2020 16:13

  Dzisiaj w skrzynce 1 maska na 4 osoby a miało być 1 na głowę a gdzie jest reszta kórwy pedały złodzieje

  odpowiedz na ten komentarz

 3. No #2902634 | 79.191.*.* 8 kwi 2020 15:22

  Dzisiaj w skrzynce znalazłem 4 sztuki - pasków, po maseczkach żadnego śladu - czy to znaczy że zostałem okradziony?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Iw #2902527 | 89.228.*.* 8 kwi 2020 13:47

  Zgodnie z informacjami w artykule, maseczki miały być dla każdego mieszkańca. Dosłownie przed chwilę, otrzymałam do skrzynki pocztowej 1 maseczkę na 3 osoby zameldowane w mieszkaniu. Co z pozostałymi? Chwała za pomysł, ale przy tak ważnej akcji należało, chyba bardziej odpowiedzialnie podejść do dystrybucji maseczek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. mk #2902425 | 89.228.*.* 8 kwi 2020 11:36

  dzisiaj maseczki zostały powieszone na klamce drzwi wejściowych do budynku 24 rodzinnego, nie wiadomo jak mamy je brać, nie wiadomo dla ilu osób są, i powinna być jakaś instrukcja jak je wiązać, bo mnie się nie udaje, wczoraj oglądałam naszą TVP3 i Pan doktór mówił, ze trzeba przed pierwszym użyciem wygotować 30 minut, a po użyciu tak samo. Może w TVP3 przydałaby się jakaś lekcja pokazowa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (44)